vandalist psycho

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (541)
  • 1099
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

sokak kavgasında en etkili savaş sanatı

türkiye standartlarını göz önünde bulundurursak, bu başlıkta yazanların 99%'u değildir.

eğer ki, amerika veya rusya gibi, hem dövüş olayının normal hayatta bulunduğu, hem de yazısız bazı kurallarının olduğu ve 90% işletildiği bir ülkede kavga ediyorsanız, o zaman teknik önemli hale gelebilir. ancak hepimizin bildiği üzere, sokak kavgasında hangi etkili dövüş sanatında ne kadar iyi olursanız olun, her daim karşıdan çekilecek bir silah ile bunun işe yaramaması ihtimali vardır.

dolayısıyla, her şeyden önce ilk olarak diyebilirim ki, türkiye şartlarında sokak kavgası durumundaki en etkili savaş sanatı, tahammül etmek için kendi içinizde yaşayacağınız psikolojik savaştır, imkan varsa geçip gidiniz.

bu ön bilgiyi verdikten sonra, tamamen adil, başka bir unsur* bulunmayan bir sokak kavgası söz konusu ise eğer, yine bu başlıktakilerin 90%'a yakını etkisizdir.

zira sokak kavgalarının 80% ve belki daha fazlası, aşırı kısa sürede ve birkaç hamlede biter. dolayısıyla savaş sanatları da çok etkili değildir. etkili olabilen dövüş sanatları da katil olmanıza yol açabilecek kadar sakattır, ki zaten hayatta kalma durumunda kullanılması gerekir.

o nedenle türkiye şartlarında, sokak kavgası için en uygun olan üç spor/sanat, boks, muay thai veya kick boks üçlüsüdür. çünkü bunlar diğerlerine nispeten daha çok saldırganlığa dayalıdır. sokak kavgasında da klasik tabirle "ilk vuran kazanır" olayı bununla alakalıdır. sokak kavgasında savunma yapma şansınız daha başlangıçta çok düşük ihtimaldir ve bu nedenle çoğu dövüş sanatı her şeyden önce savunmaya dayalı olduğu için türkiye şartlarında etkisizdir. zira kavgalar genelde çok ani başlayıp, bazen siz kavga olacağını daha düşünemeden bitebilir bile. o nedenle saçma sapan örnekler vermeye gerek yok.

o yüzden uzak doğu dövüş sanatlarını geçiniz.

bu tarz "darbe almamaya" yönelik sanatlar türkiye'de geçersizdir. bu nedenle bunlara yönelmeniz etkisiz olmasını da geçtim, olumsuz etki dahi yapabilir. çünkü dediğim gibi, yeteri kadar imkan bulamazsınız.

ancak boks gibi alınan darbeyi absorbe etme alışkanlığını sağlayan veyahut kick box gibi alınan darbeye seri şekilde karşılık verme alışkanlığı sağlayan sporlar sokak kavgasında etkili olacaktır. fiziğinize göre uygun olanına yönelirseniz, herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

ancak bunlar dediğim gibi bir spordur. kendi içerisinde bir disiplini vardır ve sokak kavgası çerçevesinde karateden falan daha etkili olduklarını söyleyebiliriz. ancak dediğim gibi, sanattan çok spor oldukları için, ancak gereği duyuldukça başvuracağınız, yüzde yüz refleks kazandırmayan, sadece ibreyi sizden yana 51%'e getiren sporlardır. dolayısıyla "bunlara alışınca herkesi sikerün" algısına kapılma hatasını yapmayın. sokak kavgası kuralsız olduğundan mütevellit biraz da şansa dayalıdır. eğitimsiz birine karşı 55-60%'lara kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz, ancak genele vurunca kazanma şansınız daha çok olsa da, kesine yakın değildir. zaten böyle olsaydı, "el yumruğu yemeyen" kavramıyla başlayan bir söz olmazdı.

ve ancak, bunların bir üst seviyesi ise sanırım hayat boyu disiplin getiren krav maga, systema gibi dövüş sanatlarıdır. bunlar mesela, spor olarak adlandırılamaz. çünkü geçici bir süre, gerek duyduğunuz sürece değil, ömür boyu işletmeniz gereken disiplinleri vardır. bu da refleks açısından diğerlerinden çok daha üst seviyeye ulaşmayı mümkün kılar. ki bunlar tehlikeli sanatlardır, zira disiplinleri çıplak elle adam öldürme amacı güden refleksleri de içerir ve bu yüzden zaten ölme ve öldürme ile alakalı mesleklerde çalışan kişilere* özel olarak öğretilir.

şimdi "uzak doğu dövüş sanatları da hayat boyu disiplin getiriyor" diyebilirsiniz ve haklısınız, ancak sokak kavgası söz konusuysa bunlar kadar etkili olamazlar. zira elbette uzak doğu dövüş sanatları da seri tepki verme alışkanlığı gütse de, sınırları krav maga veya systema kadar acımasız değildir. ve yine sokak kavgasında, savunma prensipleri bunlar kadar güçlü ve etkili de değildir. dolayısıyla sırf sanat diye bunları sokak kavgasında etkili sayamayacağımız gibi, yine sırf sanat diye krav maga ve systema'yı da etkisiz sayamayız.

türkiye şartlarında kick box ve boks yeterli olacaktır dediğim gibi. ancak işi biraz daha garantiye almak ve böyle bir disiplin de kazanmak istiyorsanız, krav maga veya systemaya yönelmeniz sizin için daha hayırlı olacaktır. ancak şunu da bilin ki, hem krav maga, hem systema, zarar vermekten ve sokak kavgası kazanmaktan çok hayatta kalmaya ve gerekirse öldürmeye varacak refleksler geliştirmeye yönelik olduğu için, oldukça tehlikelidir, ve sırf "sokak kavgasında herkesi sikerün" demek için yönelinecek şeyler değildir, böyle bir kafanız varsa, hiç bulaşmayın. nasıl ki psikolojisi yeteri kadar iyi olmayan birine silah ruhsatı verilmiyorsa, kafa yapısı böyle olan birine de bu dövüş sanatlarının eğitimi verilemez, verilirse de bu kafa yapısındaki biri o disiplini idrak edemez ve kazanamaz.

o ikisini de karşılaştıracak olursak, nasıl ki kick box ve boks arasındaki seçimi fiziğinize göre yapmanızı tavsiye ediyorsam, krav maga ile systema arasında bir tercih söz konusuysa, krav maga'yı kick box ile, systema'yı ise boks ile bu ön koşul ve eğilim farklılıklarına göre eşdeğer tutabiliriz. aslında her ikisi de son derece seri ve üst düzey savunmaya odaklansa da, systemada savunma zaafiyetinde darbeyi absorbe etme disiplini krav maga'ya göre çok daha üstündür. ve hatta şahsi düşüncem, çok daha pisliktir zira eğer mesele etkili olmaksa, son derece makyavelist bir sanat olduğunu ve sınır gözetmediğini söyleyebilirim. bu nedenle krav magada çok daha kısa sürede yok etmeye ve darbe almamak için refleks geliştirmeye yönelirken, systemada ise aynı refleksi geliştirdiğiniz gibi, darbe almanız durumunda da absorbe etmenizi sağlayacak bir disipline yönelmiş olursunuz.

yine de hatırlatmakta fayda var, türkiye'de bunları bilip bilmediğinizin önemi, ya 0 ya 1'dir. karşıda genelde kahpece olarak görebileceğim, çıplak elden daha fazla bir enstrüman söz konusu olma ihtimali yüksek olduğundan, bunları bilmenizin önemi oldukça düşüktür. bu şartlar altında boks ve kick box ile şansınız anında sıfıra iner. krav maga ve systemanın bu tarz durumlar için de özel eğitimleri olduğundan* olduğundan, şansınız bu durumlardan 15-20%'ye çıkabilir. ve yine en iyi durumda dahi, eşit şartlar altında bir sokak kavgası söz konusuysa dediğim gibi kick box ve boks karşıdakine göre değişkenlik göstererek 51-60% arası bir işlevselliğe sahipken, krav maga ve systemada zannediyorum ki bu yüzdeler eğer karşıdaki donanımlıysa 55-65%, donanımsızsa 80-95% aralıklarına kaymak suretiyle değişir.

dolayısıyla her şeyden önce, kavga etmeyiniz, edenleri uyarınız. ya da uyarmayınız, alakasızken hepsi bir olup size de saldırabilir*. dediğim gibi, en etkili dövüş sanatı, her şeyden önce bulaşmamak için yaşayacağınız psikolojik savaş olmalıdır, hele ki türkiye'de yaşıyorsanız. ancak avantajlı hale geçmek isterseniz, önerilerim bu yöndedir.

haydi hayırlı savaşlar.

devamını okuyayım »