venera

  • 452
  • 56
  • 14
  • 1
  • bugün

vejetaryenlik

aylardır et yemediğim halde kavurma bile yemek istemediğim bir bayram geçirirken artık bu işin adını mı koysak venera dedim. bu iş artık vejetaryenlik.
babam derdi ki, "insan sindirim sistemi eti sindirmek için yaratılmamıştır. biz ot yemek için tasarlandık. insanlar canavarlaştıkça et yemeye başladılar. birçok sağlık sorunu böyle peyda oldu" kendisi sucuğu mangalı gömerdi gayet, ama bunun bilincindeydi ve dile getirirdi.

kırmızı et ve tavuk yemeyi bırakarak denemeye çalışıyorum. canlılardaki yüksek/düşük algı seviyelerinden dolayı, balık yiyen vejetaryenler olduğunu öğrendim* . balığı tüketmeye devam ediyorum, bırakma denemelerim sürüyor, balık fanboy değilim ama ondaki fosfor vitamin vs başka besinde bulunmaz gibi geliyor. vazgeçemiyorum balıktan gençlik iksiri gibi meret.
kırmızı et zaten direk sen ben işte. tavuklar da komünleşiyor sonuçta, belli bir algı seviyeleri var, bebeleri var. bırakmak çok zor da olmadı. bir süredir kırmızı et ve tavuk yemiyorum. eksikliğini de çekmedim. iskender kebap aşığı, beyti tutkunu bir insanken beni buralara getiren kıvılcımı ilk çakan mevzu tabii ki kedi anneliği. çok aşığım keretaya, onun bir laciverdi olan ineği kuzuyu yiyemiyorum, cellatlık bu. buzağısını emziren canlıyı yiyemem. arada denk gelirse etten tat alamadığımı fark edip tümden bırakmaya niyet ettim, bir süredir de başardım gibi.
bilmiyorum nereye varacak.

devamını okuyayım »
21.08.2018 14:22