veritasunitascaritas

  • 144
  • 7
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

japonya'daki türk düşmanlığı

arkadaşın bir gaijin olmasından dolayı başına gelenlerin düşmanlık olarak anlamlandırılmasıdır yalnızca.

japonya gelişmiş bir ülke olabilir, ama her gelişmiş ülkenin toplumu ya da toplumsal yapısı avrupa'daki ülkelerinkine benzemek zorunda olmuyor. japonya zaten sınırlarını dışardan gelecek göçe açmayan, açmak zorundaysa da zoraki açan bir ülke. o işleri kendi insanlarına vermeyi yeğlerler, ırkçılık falan da değildir, çünkü gerçek milliyetçilik öyle oluyor onlara göre.

ayrıca bizim ülkedeki insanların, özellikle muhafazakar kitleden insanların fikirlerini sorduğumda ilgimi çeken, iki özellikleri var. onlara göre türkiye'de insanlar var, türkçe konuşuyorlar ve bu hayatı bu şekilde yaşıyorlarsa, diğer ülkedeki insanlar aynı hayatı yalnızca farklı bir dil konuşarak yaşıyorlar zannediyorlar. farklı kültürleri, hayata farklı bakış açılarının olabileceğini düşünmüyorlar, her ülkenin toplumunun ayrı şekilde işleyebileceğine akılları ermiyor. sonra buraya gelip şu millet şöyle sapık, bu millet böyle kaba, bu millet bize şöyle düşman vs. gibi ithamlarda bulunuyorlar.

ikinci olarak da her dil aynı şekilde işliyor ve mekanikleri aynı zannediyorlar. yani burada kıraathanelerde döndürdükleri muhabbetin aynısını ingiltere'de, almanya'da, japonya'da vs. birebir o ülkenin dilinde döndürüyorlar sanıyorlar.

devamını okuyayım »
09.11.2018 09:07