vetra privili menya

  • 1023
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

nisa suresi 24. ayet

tam metni şöyledir bu ayetin:

--- spoiler ---

bir de harb esiri olarak sahibi bulunduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılındı. bütün bunlar allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı. o halde onlardan nikah ile faydalanmanıza karşılık mehirlerini kendilerine verin ki, bu farzdır. o mehri takdir edip kesinleştirdikten sonra birbirinizi razı etmenizde bir mahzur yoktur. şüphesiz ki allah her şeyi çok iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
--- spoiler ---

--- spoiler ---

(savaş esiri olarak) sahip olduklarınız hariç, evli kadınlar (da size) haram kılındı. (bunlar) üzerinize allah'ın emri olarak yazılmıştır. bunların dışında kalanlar ise, iffetli yaşamak ve zina etmemek şartıyla mallarınızla (mehirlerini verip) istemeniz size helal kılındı. onlardan (nikahlanıp) faydalanmanıza karşılık sabit bir hak olarak kendilerine mehirlerini verin. mehir belirlendikten sonra, onunla ilgili olarak uzlaştığınız şeyler konusunda size günah yoktur. şüphesiz ki allah (her şeyi) hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
--- spoiler ---

daha da basitçe ifade etmek gerekirse savaş esiri olan kadınların evlilikleri yok hükmünde sayılmıştır. evli olan bir kadının evliliğini yok sayan ve onun üzerinde hak iddia eden bir erkeğin, bu kadının rızasını bekleyeceğine inanmak da gerçekten iyimser olmuş. ha rızayı bekler tabi, kadını cariyen yapıp evine alma olanağını bulduktan sonra o kadının "rızası" zorla alınır elbet.

burada öncelikle tartışılması gereken bu kadınların evlilik akdinin ne hakla yok sayıldığıdır. islam erkeği ne hakla bir başkasıyla evli bir kadın üzerinde hak iddia etmektedir?

devamını okuyayım »
05.04.2013 14:01