vetra privili menya

  • 1022
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

liselerin cinsiyete göre ayrılması

tercih hakkına saygının gereği olan uygulama. yersen.

mesela zamanında orta okul - liselerde okutulacak kuran dersi diye bir şey vardı. bu zımbırtı için de seçmeli olacak, zorunlu değil, tercih hakkına saygı vs gibi şeyler deniyordu. o zaman, bu zırzopun seçmeli değil, "zorunlu seçmeli" olacağını yazmıştım: (bkz: #27953563)

bu olayı birinci elden yaşadım. yakın bir akrabam seçmeli ders listesinde hiçbir şekilde bu derslere (peygamberin hayatı, kuran) yer vermemesine rağmen okul yönetimi diğer dersleri seçen yeterli öğrenci olmadığı için ondan bu iki dersi seçmesini istedi. evet iki ders seçilecek ve zaten sana sadece iki seçenek sunuluyor. bunun sonucunda da bu öğrenci lise birinci sınıfta altı saat din dersi aldı. (zorunlu din de hâlâ devam ediyor çünkü) e, ailesi onun bu yönde bir eğitim almasını istese onu imam hatip lisesi' ne yollamaz mıydı? şimdi bu dayatma değil mi?

bunların kafasına göre haftada zorla altı saat din dersi gören çocuğun yaşadıkları mağduriyet olmuyor. onun yerinde bir gayrimüslim olsa, onun haftada altı saat inanmadığı bir tanrının sözlerini öğrenip, inanmadığı bir adamın hayatını dinlemeye zorlanması da mağduriyet değil. tek mağduriyet imam hatip mezunlarına yapılan katsayı adaletsizliği! hoş, o da nasıl mağduriyet ben anlamadım. devlet' e ben imam-hatip olmak istiyorum diyorsun, devlet de sana ona göre bir eğitim veriyor, sen sonra diyorsun ki "yok yaa, ben doktor olacağım." kesilen puan da devleti uğrattığın zararın faturasıdır, madem öyle ilahiyat fakültelerine giderken aldığın ekstra puanlardan da vazgeç bakalım. ben fen lisesi mezunuyum ve alanımdan tercih yaptığım halde bana ek puan falan verilmedi. ki o dönemde yanılmıyorsam sayısalda okuyup eşit ağırlık, sözel tercihi yapan öğrencilerden de puan kesiliyordu, aynı mantıkla.

neyse, konu dağılmasın, ülkedeki öğrencilerin en büyük mağduriyeti, bu öğrencilere yapılan en büyük dayatma gerçekten de kız ve erkeklerin birlikte okuması. yahu manyak mısınız nesiniz bilmiyorum da, toplum zaten kadın ve erkeklerden oluşuyor, okul da buna hazırlıktan başka bir şey değildir. ne yapacaksınız, mağdur oluyoruz diye toplumu da mı haremlik selamlık diye ikiye ayıracaksınız?

liselerde kendilerini hayata hazırlamaları gereken öğrencilerin lise hayatlarının ders çalışmaya indirgenmesi bir dayatma değil mi? bir yabancı dil, belki bir müzik aleti çalmayı öğrenmeleri gereken okulda test çözmeleri, avukat olmak için matematik öğrenmeye zorlanmaları, matematik, geometri, doğa bilimleriyle ilgilenmeyen öğrencilerin otomatik olarak akademik hayattan dışlanmaları dayatma değil mi? okullarda eğitim verilemeyişi, ailelerin çocuklarına ayırdıkları maddi kaynağı dersanelere yatırmaları da mı dayatma değil? ya da gençlerin hayatlarını kurtarmak adına mühendislik, tıp fakültelerine yığılmaları?

ama yok bu ülkede en büyük eğitim sorunu kız ve erkeklerin birlikte okuması, imam hatip liselerine yapılan haksızlıklar, din eğitiminde yetersizlik. içim parçalanıyor resmen.

devamını okuyayım »