vidar

  • 289
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

ereyon

bu firma hakkında yaşadıklarımı sizlere bildirmeyi boynumun borcu olarak biliyor ve başlıyorum. hikaye tarzında anlatacaktım -komik olsun diye- ama maddeler halinde yazmaya karar verdim ki herkes çabuk okuyup bitirsin.

1) 16.12.2009 tarihinde altec lansing fx 4021 ses sistemini bir çok internet sitesine göre uygun bir fiyata aldım.
2) gelen ürünün kumandası bozuk çıktı ve 22.12.2009 sitede yer alan bozuk ürün formunu iki kere doldurdum. cevap gelmedi.
3) bunun üzerine aynı tarihte sitenin mail adresine bir mail attım. cevap geldi. ürünü yollamam söylendi.
4) 24 aralık 2009 tarihinde ürün firmaya yollandı. ürünün gidişatı hakkında attığım maile cevap gelmedi.
5) 4 ocak 2010 tarihinde attığım ikinci mail'e aynı gün cevap geldi. bilgilerden haberdar edileceğim söylendi.
6) 4 ocak 2010 tarihinden sonra ürünün gidişatı hakkında hiç bir bilgi verilmemesi üzerine 8 şubat 2010 tarihinde bir mail attım. cevap gelmedi.
7) 11 şubat 2010 tarihinde tüketici haklarıyla ilgili bir mail attım. cevap gelmedi. (bir mail daha attım diye hatırlıyorum ama gönderilmiş öğelerde bulamadığımdan yazmıyorum.)
8) 22 şubat 2010 tarihinde sikayetvar.com adresine şikayet yazdım. 23 şubat 2010 tarihinde yayınlandı.
9) sabah saatlerinde ev, cep numaralarım hemen arandı ve cep numaramdan bana ulaşıldı. denilen şöyleydi: "biz size bu bilgileri telefonla verecektik ama siz telefonunuzu açmadınız"
10) akşam saatlerinde diğer bir temsilci beni aradı. özür dilendi ve telefonlarımı açmadığımdan ötürü bilgi verilmediği bir kez daha aktarıldı. tekrar alışveriş yapmam dilendi. *
11) 23 şubat 2010 tarihinde temsilci tarafından mail yollandı ve ürünün kargoya çıktığı söylendi.

diyeceğim şudur ki, firmayla ilgili bir şikayetiniz mi oldu ya da ürünle ilgili bir aksaklık mı çıktı. mail falan uğraşmayın. direkt olarak internette bulunan sikayet sitelerinden birine firmayla ilgili şikayetinizi yazın. bir yazar arkadaşın daha dediği gibi şikayetin yayınlanmasıyla birlikte firma hemen benimle irtibata geçti. internetten alışveriş yaptığım bir çok sitede benzer sorunlarla karşılaşıyorum ama bu sefer ki bir daha aynı siteden alışveriş ettirmeyecek kadar kötü oldu. bir de eklemek isterim ki telefonlarımın hiç birinin arandığını sanmıyorum ama kesinlikle aranmadı da diyemiyorum. eğer gerçekten aradılar ve günahlarını alıyorsam kusura bakmasınlar ama attığım mailler'in hepsine "niye cevap vermiyorsunuz?" şekilnde başladığımı da belirtmek isterim.

bir kere daha alışveriş etmeyeceğim ve alışveriş edenlere de olur da bir sorun çıkarsa kesinlikle sikayet sitelerinden birisine başvurmaları gerektiğini önerdiğim alışveriş sitesi.

edit:
12) 25 şubat 2010 tarihinde arızalı ürün tarafıma arızalı hatta bire bir aynı kumanda olarak geri yollandı. düşünebiliyor musunuz? bu sinir harbi gönderdiğim bozuk kumandayı tekrar bana göndermeleri içinmiş..
13) bozuk kumandadan ötürü firmaya yeniden mail attım.
edit 2:
14) 4 mart 2010 tarihinde bir yanlışlık olduğu söylenmiş yeni kumandanın firma tarafından yollandığı belirtilmiş. hatta takip numarası falan verileceği söylenmiştir. fakat kumanda hiç yollanmamıştır.
15) 11 mart 2010 kumandanın firmada bulunmadığı söylenmiş ve farklı firmalardan talepte bulunduğu belirtilmiştir.
16) 28 nisan 2010'a kadar attığım 4 mailin sonuncusuna aynı gün cevap gelmiştir.(ilgilenen görevli hastaymış) yeni partiden gelecek ürünün kumandasının yollanacağını, özür dilediklerini istersem yarattıkları sıkıntı yüzünden 25 milyonluk herhangi bir ürün almamı söylemişlerdir.
17) 29 nisan 2010 tarihinde bluetooth adaptörü istemişimdir ve temin edilip gönderilmiştir.
edit 3:
sonuç olarak başlangıçta bir kez daha alışveriş etmeyeceğim dememe rağmen bu lafı bana yediren alışveriş sitesidir. benim şanssızlığımdan dolayı bunların başıma geldiğini düşünüyorum. herkesle aynı kişi ilgilenmiyordur ama benimle ilgilenen müşteri hizmetlerindeki bayanın şimdiye kadar en güzel ve yatıştırıcı sesli müşteri hizmetleri görevlisi olduğunu söyleyebilirim. çok kızgınsınız hatta köpürüyorsunuz nasıl olur lan diye(madde 12) sonra müşteri hizmetlerinden arıyorlar. bir bakmışsınız telefonu kapatmadan önce "hmmm tamam, haklısınız, teşekkürler" cümlesini kurmuşsunuz.
edit 4:
yeni partiden gelecek olan kumanda hiç bir zaman yollanmadı tabii, ama olsun ne yapalım. son düşüncem alışveriş etmemeniz yönündedir.

devamını okuyayım »
23.02.2010 18:28