viktor mancini

  • 84
  • 7
  • 1
  • 0
  • 6 gün önce

vladimir kliçko

bugün itibariyle 41 yaşında boks hayatına veda eden efsane boksör.

aslında ben devam edeceğini düşünüyordum, çünkü klitschko kardeşler kolay kolay pes etmezler ama bu son 2 maç gerçekten klitschko'yu çok yıprattı. çünkü 10 yıla yakın galibiyet serisi, 4 dünya şampiyonluk kemeri(wba,ibf,ibo,wbo) ile bildiğin ağırsiklet'e ambargo koydu. aslında klitschko ikinci yükselişini samuel peter galibiyetiyle yaşadı. çünkü o maç gerçekten yenilgileri haricinde klitschko'nun en çok zorlandığı maç oldu. samuel peter 10 yıl öncesinin antony joshua'sı konumundaydı. yani karbonat erol tabiriyle vurdu mu boğayı devirir. ama klitschko bu maçı gerçekten hakkıyla kazandı. neyse bu maçla beraber 2. kez yükselişe geçen klitschko üst üste 20 maç kazandı ve bu rakipler alex lapai haricinde hepsi kendini kanıtlamış isimlerdi. tony thompson, sultan ibragimov, hasim rahman, ruslan chagaev, eddie chambers, david haye, alexander povetkin, kubrat pulev gibi isimlerdi. yani öyle boş beleş isimler değil. her ne kadar sevsem de deontay wilder gibi bir örnek var önümüzde. bu adam kemeri aldığından beri bir tane bile kaliteli kemer koruma maçına çıkmış değil. gidip ilk 15 rakip arasından en boktan rakibi seçiyor. bu arada deontay wilder ile luis ortiz maça çıkabilirmiş. eğer bu maça çıkarsa en az bir sene spor medyasını susturur çünkü kendisini hala yerden yere vuruyorlar.

ayrıca wladimir klitschko'nun disiplinine hayranım. bir kere bile doping cezası almadı. her rakibe karşı maça çıktı. "aman o isim beni yener en iyisi bu maça çıkmamak için bir bok bulmam lazım." kafasında bir adam hiçbir zaman olmadı. en önemlisi her zaman sabır seviyesi en yüksek isimlerden birisi oldu. shannon briggs, dereck chisora(vitali maçında wladimir'in suratına içtiği suyu tükürdü.) gibi salakların ağır tahriklerine rağmen hiçbir zaman efendi kişiliğini bozmadı. mesela shannon briggs gibi bir mal ile laf dalaşına girmedi. bu salağı abisi vitali raunt vermeden yendi ama akıllanmadı. gitti wladimir'i tahrik etmeye çalıştı ama başarılı olamadı. zaten bu tip boksörlerin amacı bellidir. son vurgun yapmak. sonra istediği cevabı alamayınca gitti david haye abimize bulaştı oradan da aradığı cevabı alamayınca siktir olup gitti. amk olmuşsun 46 yaşında götünün kılları izmit pişmaniyesi olmuş hala şebeklik peşinde amk. neyse böyle salakları bir kenara bırakalım. klitschko, bence fury maçına sakat çıkmayacaktı. en az 3 ay erteleyecekti ama risk alarak bu maça çıktı ve yenildi. tabi sakatlık yenilgisinin en önemli sebebiydi ama şöyle bir seçenek var, tyson fury klitschko'dan 10 santim civarı uzun bir boksördü. klitschko şu zamana kadar uzun boksörlerle pek maça çıkmayan bir isim. yani tabi çıktı ray austin veya mariusz wach gibi örnekler var ama bu isimlerle tyson fury asla kıyaslanamaz. tyson fury bir kere o boy ve kiloya rağmen aşırı seri bir boksördü. yani fury o fiziğe rağmen ring'te bir middleweight gibi hareket eden bir boksör. bu maçın yenilgisinin en büyük sebebi fury'nin seri olması, fiziksel üstünlüğü ve üstüne bir de klitschko'nun sakatlığı eklendi ve kariyerinde ilk defa sayı ile yenildi. sonuca bağlayacak olursak klitschko bu maça sakat çıkarak risk budur dedi ve bütün kemerleri kaybetti.

sonrasında klitschko, fury maçına rövanş maddesi eklediği için bu maçın rövanşı olacaktı ama olmadı. fury sürekli sakatlık bahanesini öne sürdü ama bu bahaneyi belli bir yere kadar sürdürdü. fury'nin kokain kullandığı olduğu ortaya çıktı. klitschko neredeyse 1 sene bu maç için oyalandı. bütün kemerler boşa çıktı ve bazı kemer maçları kesinleşmişti bile. aslında klitschko'nun mental çöküşü bununla beraber başladı. çünkü 10 yıla yakın neredeyse bütün kemerleri birleştirdi. bir tek abisinin kemeri kalmıştı ve fury maçını kazanma planı yaparak wbc kemerinin sahibiyle bütün kemerlerin ortada olduğu bir maç düşünüyordu ama olasılık dışı bir yenilgiyle bütün hayaller suya düştü. bir ihtimal daha vardı klitschko için o da fury rövanş maçı. o maç iptal olup bütün kemerler boşa çıkınca klitschko gerçekten kendini kaybetti. neredeyse 2 senedir ringlerden uzak kaldı. belki de hayden abla bile kendisini mutlu edememiştir.

ve geldik anthony joshua maçına. joshua, çakma rapçi charles martin'i yenip ibf dünya şampiyonu olduktan sonra bu maç zaten kulislerde hep konuşuluyordu. çünkü klitschko her ne kadar yaşlı ve son maçını kaybetmiş bir boksör olsa da hala bir efsaneydi. anthony joshua eric molina'yı yendikten sonra klitschko ringe çıktı ve birbirlerine meydan okudular ve bu maç kesinleşti. bahis şirketlerinin hepsi joshua'yı favori görüyor ve 19 maçta 19 giden bu canavarın daha 1-5 raunt arası nakavt edeceğine kesin gözüyle bakıldı. maç günü geldi çattı ve klitschko kendisinden beklenmeyen derecede maça hakimdi. yani 2 yıldır dövüşmeyen bir boks gibi değildi. sonra joshua 5. raunt'ta klitschko'yu kd edince o baskıyı kaldıramadı ve fazla panik yapınca yumruk atmaya mecali kalmadı. bunu farkeden klitscko ise kendisini yıkma derecesine getirdi ama zil araya girdi. 6. raunt'ta ise 12 ay sikişmemiş asker gibi joshua'nın üstüne gidip ko etti. ama gerizekalı abisinin tavsiyesiyle fazla üstüne gitmeyip yavaş yavaş dövüp ileride ki rauntlarda ko etme veya maçı sayıya götürme gibi salakça bir plan yaptılar. klitschko maçı 6. raunt'tan 10. raunt'a kadar tartışmasız kazandı ama 10. raunt ile beraber joshua kondisyonunu toparladı ve 11. raunt'ta müthiş bir aparkat ile klitschko'yu ko etti. tekrar ayağa kalkan klitschko, joshua'nın müthiş baskısına dayanamadı ve hakemin araya girmesiyle maçı kaybetti. bu maç ile beraber 15 milyon euro kazandı. tabi 2. mental çöküş başladı. çünkü üst üste 2 maç kaybetti ve belki de yaşlandığını düşündü ve rövanş maçı açıklanalı 2 hafta bile olmadan emeklilik kararını açıkladı. şimdi diyebilirsin " ulan keşke ben 15 milyon euro kazansam da böyle mental çöküş yaşasam amk" ama klitschko gibi bir boksörseniz para sizin için ikinci plandadır. klitschko'nun en büyük hedeflerinden birisi kemerleri en uzun süre elinde tutan isim olan joe louis'in* rekorunu kırmaktı.(klitschko'nun rekoru 9 yıl 7 ay) ve diğer rekor ise george foreman'ın 45 yaşında şampiyonluk yaşadığı rekoru kırmak istiyordu. aslında en yaşlı şampiyon rekorunu eline geçirebilirdi. yani wbo dünya şampiyonu joseph parker gibi bir boksör'ü raunt vermeden yenebilirdi ama kendisi emekli olmayı tercih etti. dediğim gibi belki yılların verdiği yorgunluk ile bu emeklilik kararını aldı.

wladimir klitschko(ne kadar kolay olsa da vladimir kliçko yazmayacağım. o nedir öyle amk.) bence disipliniyle, azmiyle, korkusuzluğuyla, ring içi ve ring dışında olan efendiliğiyle tanınacak bir isimdir. klitschko mustafa kemal atatürk'ün meşhur " ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim." sözünün özetidir. güle güle şampiyon.

devamını okuyayım »
03.08.2017 20:00