viktorfrankenstein

  • 85
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

osmanlı'nın gölgesinin ne kadar büyük olduğunu sizlere ilginç bir örnekle aktarmak isterim.

karánşebeş (şebeş) muharebesi, 17 eylül 1788 akşamı osmanlı kuvvetlerini arayan avusturya öncü (scout) birlikleri arasında gerçekleşir*. yaklaşık 100.000 kişilik avusturya kuvvetleri osmanlılarla savaşmak için karánsebes kasabası (günümüz romanyasında caransebeş) yakınlarında kamp kurar.

hussar birliği (hafif süvari birliği) keşif için timiş nehrinin karşı yakasına geçer ancak osmanlılardan hiçbir iz bulamazlar. hussar birliğinin yolda karşılaştığı çingeneler savaş yorgunu avusturya askerlerine kendilerinden schnapps (alkollü bir içki, meyve aromalı cin) satın almalarını teklif eder. tekliften memnun kalan hussarlar içki fıçılarını satın alırlar ve başlarlar eğlenmeye... sonradan nehri geçen avusturya ordusuna ait bir piyade kolu da hussarların bu içki partisine katılmak ister. lakin hussarlar içki fıçılarını piyadelerle paylaşmak istemez. içki fıçılarının etrafını sarıp koruma altına alır, tartışma sürerken bir asker tüfeğini ateşler ve böylece hussarlar ve piyadeler arasında adeta bir kelebek etkisi yaratacak bir çatışma başlamış olur.

atlı birlik olan hussarlar doğal olarak piyadelere baskın gelir. çatışma sırasında bazı piyadeler, hussarları korkutma amaçlı turciii! turciii! diye haykırır.(romence: türkleeer!). bunu duyan hussarlar türkler geldi zannedip kaçar, hussarların kaçtığını gören durumdan habersiz diğer piyadeler de kaçışmaya başlar*. zira avusturya ordusu lombardialı italyanlardan, balkan slavlarından yani sırp ve hırvatlardan, avusturyalılardan ve çok sayıda çeşitli azınlıklardan oluşan karma bir ordudur. ortak lisan olmaması sebebiyle askerler birbirlerini anlamakta zorlanmaktadır. durumu düzeltmeye çalışan avusturyalı subaylar halt ! (almanca:durun!) halt ! (durun!) diye bağırır, fakat almanca bilmeyen askerler bu kelimeleri allah ! allah ! diye anlayınca işler daha da kötüleşir.

süvarilerin kampa doğru dörtnala geldiğini gören bir birlik kumandanı, osmanlı akıncılarının saldırısına uğradıklarını zannedip,topçulara ateş emri verir. bu sırada, çatışma sesini duyan askerler ne olduğunu anlayamadan kaçmaya başlar. birlikler her gördüğü gölgeyi türk zannedip vurmaya başlar, aslında ateş ettikleri kendi askerleridir. bu kargaşa sonucu tüm ordu geri çekilir, imparator ıı. joseph kaçtığı esnada atını küçük bir çaya sürerken attan düşüp sakatlanır.

iki gün sonra olay yerine ulaşan osmanlı ordusu 10.000 kadar ölü ve yaralıyla karşılaşır ve karanşebeş şehrini savaşmadan rahatça ele geçirir.

bu muharebe de tarihin en büyük hatalarından biri olarak hafızalarda ve kitaplar yerini alır.

alıntı yaptığım kaynak

ingilizce video

devamını okuyayım »