villeneuve

  • 1585
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

karl jaspers

''üniversitenin anlamı, gerçekliğin bütün ulaşılabilir kapsamı ile araştırılması ve öğretilmesidir. üniversite, araştırma ile öğretimi birleştirir. hazır bir bilgi stoku öğretilmez öğrenciye; tersine, araştırmacılar gençlerin gerçeğin aranmasına katılmalarına izin verirler. öte yanda, öğretim görevi de araştırmayı kanatlandırır.'' der karl jaspers. günümüzden on yıllar öncesine denk gelen bu sözle, iki binler türkiyesinin üniversitelerini özetlemiştir aslında jaspers.

şimdi dönüyorum ve kişisel arşivimin tozlu raflarından bir dergiyi alıyorum elime. 2005 tarihli yeni aktüel. mehmet ali kılıçbay şöyle diyor: ..türkiye'nin medrese mantığı içinde yalnızca aktarım yapan üniversiteleri değil de, bilgi üreten gerçek üniversiteleri olsaydı, avrupa'dan yükselen 'gelme' sesleri karşısında hamasi bir gölge boksu mu yapardı, yoksa ayağı yere basan tezler mi geliştirirdi?

allah allah, manav, bakkal gibi her yere üniversite açma taahhüdünde bulunan ve bununla da övünen bir kitle var ortada. öte yandan yukarıda dile getirilen bir görüş var. birileri haksız ama çıkaramadım. ileride büyük adam olursam benim de ilk işim üniversite dükkanı açmak şey pardon yani eğitim kurumu kurmak olacak.

devamını okuyayım »
13.03.2011 13:30