vimanarchia

  • 228
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

güçler ayrılığı ilkesine paralel devlet demek

çok güzel bir tespit. var böyle bir durum.
-kavramların "herkesin" kafasında yerli yerine oturması için şöyle anlatmaya çalışayım:
-akp trollerinin yerleştirmeye çalıştığı bir "algı" var: akp iktidarı=devlet.
yasama-yürütme-yargıdan oluşan ayrı güçler, zamanla ve son referandumla öldürücü darbe vurularak ve saraya bağlanarak tek bir iradenin eline geçti. bu "saray iradesi-partili cumhurbaşkanı-başkan" kaynaklı olmayan her aksiyon "devlete karşı gelmek" argümanıyla da milli duygulara oynanarak sindirilmeye çalışılıyor, yapılan şey (örneğin ibb'nin yardım kampanyası) yapan kişi-kurumun anayasal hakkı olsa bile.
-bu iktidarın aslında devlet olduğu, dolayısıyla bu iktidara yöneltilen eleştirilerin tamamının devlete yöneltilmiş olacağı vurgulanıyor.
-akp'nin tüm dış politikası (idlip libya vb dahil) devlet politikası olarak lanse ediliyor. eleştiri getirince, politikanın yanlış-zararlı olduğu söylenince de hışımla "devlete karşı mı geliyorsun" deniyor. inanılmaz bir baskılama aygıtı kazandırılmış oluyor böylece.
-ve sonuca gelelim: saray için ölümcül derecede tehlikeli olan bir şey var: muhalefetin aslında icraat yapabileceğini halkın farketmeye başlaması. yıllarca "bunlar ne yabdı? bah ahbardi yol yabdı" propagandası, muhalefet belediyelerinin çalışmaları karşısında yüzüğü çıkan sauron gibi çökmeye başlıyor.
-o zaman ne yapmalı? "biz devletiz, bunlar da bizden bağımsız hareket ediyor, o zaman bunlar paralel devlet" deriz, halk nazarında devlete de karşıymışlar gibi görünürler, olur biter.
nah biter.

devamını okuyayım »