virgo guy

  • 430
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

agora

uzun zaman sonra sonuna kadara izlediğim ilk film oldu. arada birkaç tane "ülen bırak, böyle film mi olur!" deyip bozuk para gibi harcadığım sefil yapım oldu. yani iyi geldi bu film.

iskenderiye, hani şu meşhur kütüphanesi olan yerde geçiyor filmin hikayesi. ana tema din savaşları ve altında yatan iktidar mücadelesi. paganlar ile hristiyanların kanlı mücadelesi, buna ilaveten hristiyan-yahudi çatışması şeklinde özetleyebiliriz. gittikçe artan kin ve nefret kanın oluk oluk akacağını hissettiriyor izleyiciye. sıkıntı ve o asabi hava her dakika biraz daha gözlenir oluyor. buna ilaveten, ana karakterlerden kadın bir filozof ve onun öğrencileri de dünyanın şekli, gezegenler, güneş sistemi üzerine hayli kafa yoruyorlar. nihayet her tarafı yakıp yıkan din kasırgası bunları da vuruyor elbette.

film başta ortada ve sonda diye ayırırsak bazı yerlerde tarihi içerikli yazılı bilgi de veriyor. tarih okumadığımızdan, okuduğumuz da anladığımıza yetmediğinden, o dönemin platosu ve çevre düzenlemesi, kıyafetleri, kullanılan alet edevat hakkında çok ahkâm kesemiyorum. benim açımdan iyiydi. oyuncu kadrosu başarılıydı. çekim açıları tatmin ediciydi. diyaloglar derin, duygu içten, samimiyet dozunda. gerçekçi yönü de olan bu tür filmlerin izlenmesinden yanayımdır.
ne yazmışlar du bakali, merakıyla filmi ekşiden araştırıp yazımı okuyan olursa, tavsiye ederim izleyiniz.

devamını okuyayım »
24.01.2014 00:20