visitors

  • ağır abi (451)
  • 726
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

ateistlerin tadamadığı duygular

donanımlı bir inançsızın, dindarda özeneceği tek duygu kırıntısı bile yoktur. bunu bir anlayabilseniz, henüz inançsızlığı yaşamadan onunla empati yapabilme cüretini zaten denemeyeceksiniz bile.

sabah namazını beklerlen caminin önünde yatardım ben dindarken, orucu vakit namazıyla açmak isterdim ancak nefse eziyet etmemek için bir lokma ekmek yer, bir kaç yudum su içerdim. ben böyle bir dindardım. sanırım peygamber olmaya çalışıyordum. inandığı şeyi çokca araştıran, sorulan her soruya cevabı olan, tevhidini, tasavvufunu ve nazariyatını okuyan hevesli, meraklı, sıkı bir teist.

tartışılan konuların ve tarafların her iki yakasında da bulunmuş olmak, tezlere ve kullanılan argümanlara aşina ediyor adamı. dolayısıyla dindarken tadılacak bir duygu varsa ben onu tattım, inançsızın ne tadamadığını da haliyle yaşıyorum şu an.

duygu beynin biyokimyasıdır, tarihteki tüm dindarlar birleşse bunun aksini kanıtlayacak elle tutulur tek fikir üretemezler. dekart epifiz bezi ruh ile bedenin irtibat noktasıdır demiştir. en zekisinin getireceği açıklama bile bu düzeyde kalmaya mahkümdur. sallamanın en güzel örneklerini okursunuz böyle, bomboş hikayeler, kıssadan hisseler, zorla oluşturulmaya çalışılan algılar, uyuşmanın ve dımdızlak bir beynin getirdiği rehavetten ibarettir dindar mutluluğu ve duyguları.

bir dimetiltriptamin deneyimiyle, bahsi geçen mutluluk ve duygusal etkileşimlerin kat ve katını tecrübe eder, oturduğunuz koltukta cenneti yaşarsınız, tanrının kendisiyle konuşur ve belki tanrının kendisi olursunuz. minicik bir dmt molekülü adama tüm bildiği duyguları unutturur yerlerine muazzam tanrısal şeyler koyar bir anlığına. tanrıyla tek alakası ise anlamlandıramayanın tanrısallıkla ilişkilendirilmesi refleksinden ibarettir.

bu başlıkta yazılan içi boş, götümtırak kavramlar da beynin biyokimyasının farklı yansımalarıdır. isterseniz gündelik olaylara beyniniz tepkisi ile yetinirsiniz, yetinmezseniz bu düşlediğiniz duyguların çok daha kuvvetlileri için çeşit çeşit uyuşturuculardan edinebilirsiniz. istediğiniz her an elinizin altında olur hem türlü türlü duygular? neden istemeyesiniz ki. çikolata yiyip serotonin salgılatıyorsun da, bir psikedelik madde alıp bu dünyadan uçmaya niye karşı durasın ki he iki yüzlü duygu fetişisti?

sıradan insan ile üstinsan arasındaki fark, ilkel primatla sıradan insan arasındaki fark kadardır der nietzsche. sen kalkmışsın aklında üstinsan olmak olan birine, sen şu şu duyguları yaşayamıyorsun diyorsun. komik değil mi şimdi bu?

ha evet bir duyguyu dindarlar kadar yaşamazlar ateistler: korku.

devamını okuyayım »
12.07.2014 03:22