vortik

  • tadına doyum olmaz (774)
  • 874
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

mehmet okur'un all star seçilmesi

zach randolph sevenleri kızdırmış. gerekçe ise, randolph'un memo'dan daha iyi oyuncu olduğu yönünde. bunu belirtirken söyledikleri en belirgin şey ise, randolph'un maç başına 24 sayı, 10 küsür ribaundluk ortalaması. ortalamalara bakarsak eğer, randolph'un sayılarda memo'dan daha üstün olduğu ortada ama bir de bu istatistiklere giden yolun nasıl geçtiğine bakmakta fayda var.

randolph 24 sayılık ortalamayı tuttururken, 52 maçta, maç başına ortalama 19 top kullanıyor. memo ise 13 top. biri 24 diğeri 18 sayı ortalamasında. memo'nun kullandığı top sayısındaki artışın, boozer'ın sakatlanmasından sonra daha da arttığını biliyoruz. maç başına kullanılan 6-7 fazladan top hiç de az değil. şutunu geliştiren memo daha fazla top kullandığı son maçlarda 25 sayı ortalaması tutturdu ki, gerektiğinde istatistiklerinin nasıl geliştiğini görüyoruz. randolph'un bir maçta 40 şut kullanıp 40 sayı attığını da unutmamak gerek ki 40 topta 40 sayıyı ebem de atar. (oha)

ribaundlara gelirsek. randolph 10 küsür ribaund topluyor. ancak, portland'ın takım istatistiklerine bakarsak, kendisine en yakın sayıda ribaund alan oyuncunun jamaal magloire olduğunu ve maç başına 5 ribaundla oynadığı ortada. yani portland'da pek ribaundcu yok ya da ribaunda yardım eden az. bu demek değil ki, randolph kötü ribaundcu ama bir takımda fazla ribaundcu yoksa, ribaund ortalamasının yükselmesi de gayet doğal.

utah'da ise durum tam tersi. boozer zaten bu sene ribaundlarda ligde ilk 10da olan bir oyuncu. bununla beraber, kirilenko 5 küsür, harpring ve millsap 4 küsür ortalamadan fazla ribaund toplayan adamlar. memo'nun iç-dış dengesini sağlamak adına, sloan'ın tercihiyle daha fazla dışarıda oynayıp, boozer'a yer açması da cabası. boozer yokken 9 ribaundluk ortalama yakaladığını da unutmayalım. ha zaten memo hiçbir zaman çok iyi bir ribaundcu olmadı ama yine de 7.5 ortalama ile yerlerde sürünen bir ribaund ortlamasına sahip değil.

asistlerde ise her ikisinin de 2 ortalamayla denk olduğu görülebilir. yani burda rakamlarla randolph daha iyiydi ve hak ediyordu demek kanımca deli saçması. bu rakamların nasıl elde edildiği ortada. evet, randolph iyi bir oyuncu ama portland gibi mahalle takımı havasında, herkesin kendi istatistiklerine oynadığı ve ne oynadığı belli olmayan bir takımda bu istatistiklere ulaşmak, utah gibi sistemli, top paylaşımına dayalı oyun oynayan ve daha iyi oyuncuların olduğu bir takımda bu rakamlarla oynamaktan daha değerli değil. tüm bunlar bir kenara, memo'nun adının şu anda son ve en kritik dakikaları en iyi oynayan oyuncu olarak geçmesi apayrı bir artıdır.

sözün özü; randolph elbet bir gün all star olacaktır ama şu an memo'nun hakkı. randolph sevenlerin zoruna gitse de, atı alan las vegas'a geçti. ohş!!!

devamını okuyayım »
14.02.2007 15:04