vyborny

  • 91
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

kullanılan ilaçlar haram mı helal mi

günlerdir aralıksız yağan yağmur,nehrin yatağından taşmasına ve civardaki evleri içine almasına neden olmuştu.su seviyesi git gide yükselirken, bir adam oradan uzaklaşmak için hiçbir gayret içinde görünmüyordu.komşuları buldukları bir kayığın içinde bir taraftan kürek çekerken, bir taraftan da ona sesleniyorlardı:
"gel sen de bin! bak su giderek yükseliyor!"
mahallede dindarlığı ile tanınan adam ellerini göğsünde kavuşturmuş halde cevap verdi:
"hayır, beni allah kurtaracak!"
nehirin suyu karış karış yükseliyordu. bir süre sonra, motorlu bir tekne adamın mahsur kaldığı eve yaklaştı.teknedeki kurtarma ekipleri adama doğru yüksek sesle bağırdılar:
"hey amca...tekneye atla da seni yüksek bir yere götürelim!"
ama adamın cevabı yine aynı oldu:
"hayır beni allah kurtaracak!"
su, evin çatısına doğru yükseliyordu.çatıda oturan adam hâlâ hiçbir harekette bulunmadan bekliyordu. sular ayakkabılarının içine kadar girmeye başladı sonunda.. o sırada gökyüzünde dolaşmakta olan kurtarma ekiplerinin helikopteri gördü. helikopterden megafonla adama doğru seslendiler:
"hey amca!..sana uzattığımız ipe tutun, seni yukarıya çekelim!"
adam onlara da yine aynı cevabı verdi:
nehir yükseldikçe yükseldi ve ev ile birlikte adamı da içine çekti ve adam boğuldu. şimdi allah'ın huzurundaydı.hayal kırıklığına uğramıştı.
"allah'ım neden beni kurtarmadın?" diye sızlandı adam.
allah cevap verdi:
"ey kulum, benden başka ne bekliyordun? seni kurtarmak için bir kayık, bir motorlu tekne ve bir helikopter gönderdim! ama sen, sana uzattığım bu yardım ellerinden hiçbirisine tutunmadın.daha senin için ne yapayım

(bkz: serbest çağrışım)

tanim: burdaki durumdur.

devamını okuyayım »