we work in the dark to serve the light

  • 1226
  • 13
  • 2
  • 0
  • dün

kindleturkiye.com

daha önce kendilerinden biri kendime biri de kız arkadaşıma olmak üzere iki tane kindle aldım. kendime aldığım kindle ekim 2014 tarihli ve hâlâ hem amazon hem de kindleturkiye.com site sahibi demir elektronik garantisinde. daha önce kullandığım, sıkıntısı olmayan aleti bugün açtım ve gördüm ki ekranın bir köşesinden öbürüne bir çizgi var ve bu yarıda görüntü var geri kalanında da yok. amazon.com üzerinden durumu anlattım ve kendileri ürünün değiştirilmesi gerektiği fakat ürünün amazon.co.jp üzerinden alındığını dolayısıyla kendilerinin yardımcı olamayacağını belirttiler. ben de satış sürecinde sorun yaşamadığım bu siteye sorumu yöneltmek istedim ve amazon'un ürünü değiştirmeye karar verdiğini söyledim. kendileri ise bana uzun süredir yaşamadığım bir şok yaşattılar. ürünün durumunu google'dan sorgulamışlar ve ekranımın kırık olduğunu belirttiler. yaptıkları derin araştırma sonucunda bu karara varmışlar.

fakat ne üründe ne de beraber kullanıldığı kılıfta tek bir çizik mevcut ve yatak kenarındaki komodin üzerinde duran bu alet kendilerinin mailinde belirttiği üzere "ekranın kırılması için hasar oluşarak olması gerekmiyor yapısında üzerine ağırlık veya cisim düşmesi gibi etkenlerde içerisinden kırılmakta dış yüzeyi plastik kaplı olduğu için deforme olmamaktadır.". ben bir makine mühendisi olarak yaptıkları açıklamaya hayran kaldım açıkcası. daha da ilginç olanı ise, kendilerinin attığı google linkinde tek bir ışığı açık kindle yok, fakat ben kendilerine kindle'ımın hem ışıklı hem de ışıksız aynı ekranlı görüntüsünü attım, bu görüntüleri özellikle istediler.

mailin geri kalanı ise "amazon tamirat yapmamaktadır, direkt değişim yapmakta sıfırı ile.
bizim garantimiz tr geçerli ve 2 yıldır yorum yapma hakkımız mevcut sonuçta bize soru yönettiniz.
ithalatçı firma olarak biz değişim yapamıyoruz gerekli tamirat yapmaktayız dilerseniz amazondan kendiniz değiştirebilirsiniz." şeklinde. gördüğünüz üzere sıfır teknik bilgi, astığım astık kestiğim kestik bir tutum ve müşteri memnuniyeti konusunda çığır açmış bir anlayış.

bizim firmalarımız niye bir amazon olmayacak görmek istiyorsanız, buyrun altta da amazon görevlisiyle yaşadığım konuşmayı ekliyorum. umarım aradaki farkı gösterir sizlere.

http://s9.postimg.org/…esmi_2015_04_25_01_07_56.png

devamını okuyayım »