webya

  • 4143
  • 33
  • 2
  • 0
  • 5 gün önce

suriyeli sığınmacılar

nasıl oluyor da türkiyenin her yerine bu kadar büyük bir hızla yayıldıklarını anlayamadığım kimseler.

efendim, suriyeli sığınmacıları bu ülkede istememek, asla ırkçılık değildir. çünkü hatırlarsanız ilk başlarda bir çoklarımız yardım eli uzatılmasına destek oldu. ama bu sığınmacılar azalmadı, çoğaldı. misafirlikleri bitmedi uzadı. ülkeye, sosyal hayata, topluma zarar verir seviyelere ulaştı.
yıllardır güvenle yürüdüğüm muhitimde, geçen sabah bir konuşma gürültüsü ile uyandım. evimin tam camının altında 3 suriyeli çöp toplayıcı, sabah 9 da bağır bağıra konuşuyorlar, şakalaşıyorlardı. bir şey söylemedim, gidin diyemedim. başıma ne geleceğini bilmiyorum çünkü. şimdi gece geç vakitte eve yürümeye korkuyorum açıkçası istanbul' un göbeğinde.
türkiye son yıllarda böyle sıkıntıları yaşamıyor kendi halkı içinde.
hiç bir halk huzurunun bir başka millet tarafından bozulmasını istemez.
bu suriyeliler, ülkeri için savaşmadıkları gibi, türkiyenin onlara açtığı yardım elini de abartılı bir şekilde kullandılar, sokaklarda güven yok.

geçenlerde haberlerde görmüşsünüzdür. mardinde 1 tl saç traşı yapan suriyeliye esnaf saldırmış.
elbette adam çalışmak zorunda ama, o mahallede 5 tl ye yapılan bir şeyi 1 tl ye yaparsan, toplumun düzenini bozar, sorun yaşarsın.

diyeceksiniz ki, kimse iş vermiyor; neden verilmesin. kaç tane oto yıkamacıda, taşımacılık işin özbek, tatar, gürcü çalışıyor biliyor musunuz, suriyeliler verilen paraları beğenmiyor olabilir mi ?

yani diyeceğim şu ki, bir millet benim milletime zarar veriyor ise, benim buna karşı çıkmam ırkçılık değildir. güvenliğimi düşünmektir

devamını okuyayım »