windhoek

  • 312
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

türkiye pkk'ya silah versin önerisi

son yıllarda ortadoğu' nun tek kazanançlı tarafının kürt yöneticiler olduğunun bir diğer göstergesi olan öneri.

peki kürtler nasıl oldu da bu kadar avantajlı duruma geçtiler? cevap doğru politika ve doğru ata oynamakta. din'i hiç kullanmadılar. milliyetçilik akımına kapılmadılar. bağdat, ankara, kudüs ve washington ile diyaloğu koparmadılar.

bu durum halkın avantajlı olduğu anlamına gelmiyor. kuzey ırak'ta ki halk pek iyi durumda değil. tam ekonomik gelişme, para akışı, hastane/ üniversiteler kurulmaya başlamıştı suriye ve ırak karıştı. şu anda bölgede işsizlik tekrar tavan yapmış durumda. maaşlar da çok düşük. yukarıdakiler petrol ve yağ satarak ceplerini dolduruyorlar. bölgedeki kaçakçılık da cabası. halk ise peşmerge olmaya mecbur bırakılmış durumda. normal bir vasıfsız işçi 100usd kazanırken peşmergelerin 600usd maaşları var ayrıca bütün insani yardımlardan erzak ve benzeri destek alıyorlar aileleri için. hastanelerde de öncelikleri var.

kuzey ıraktaki başların işine gelen bir durum bu. bütün bölge halkı peşmerge olsun. savaş durumunun devamlılığı sağlansın. petrol ve yağa ambargo kalksın, uluslararası yardım artsın. ve burada hdp ve bdp aynı ayağa yatıyor. bu onların birlikte yaşam projesinin altının boş olduğunu gösteriyor. konuşmada iyi ve uygulanırsa bütün ortadoğu halkları için model oluşturulabilecek bir proje yaratıcıları tarafından dinamitleniyor.

devamını okuyayım »
03.09.2014 12:03