witch king of angmar

  • 1940
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

neo osmanlıcılara sorulmak istenenler

- kadınlara dolaylı yoldan, alttan alta ikinci sınıf insan muamelesi yapmanız hususunda: devletin yaklaşık 100 yıl boyunca sırasıyla hürrem, nurbanu, safiye, kösem ve hatice turhan sultanların idaresinde "kadınlar saltanatı" gördüğünü biliyor musunuz?
- hiç bahname, işret meclisi, sevakıb-ı menakıb, civelek taburu vb. terimleri araştırdınız mı?
- latin alfabesi kabulünün ilk olarak ikinci abdülhamid tarafından düşünülmesine dair yorumunuz nedir?
- ilk rakı fabrikası ve genelevin ikinci abdülhamid döneminde açtırıldığından haberiniz var mı? (bkz: langa fatma)
- 2009 yılında vefat eden osman ertuğrul efendi'nin bizzat kendi ağzından "dedem arada sırada rom içerdi" dediğinden haberiniz var mı?
- 19. yüzyıl başlarında ikinci mahmud'un divan-ı humayun'u, yeniçeri ocağı'nı, enderun mektebi'ni kaldırması, memurlara fes ve pantolon zorunluluğu getirmesi, yaptırdığı portresini ilk defa devlet dairelerine astırması vb. hakkında düşünceleriniz nedir? bunu yapan sadece bir osmanlı sultanı olduğu için "yüzlerce yıllık kültürümüzü yok ettiler" argümanı geçersiz mi yoksa?
- hiç hanzade sultan, sabiha sultan, neslişah sultan vb. gibi hanedanın kadın mensuplarının 20. yüzyıl başında ve sonrasında giyim kuşamlarındaki itina ve zarafete dikkat ettiniz mi?
- fatih sultan mehmed'in kendi heykelini yaptırmak için venedik'ten heykeltraş istemesine dair görüşünüz nedir?
- islam'a göre resim yasak olmasına karşın padişahların portrelerini yaptırmasına ne diyorsunuz?
- bugün bilinen tüm mehter marşlarının enver paşa'nın talimatıyla 20. yüzyıl başlarında ve sonrasında bestelendiğini biliyor musunuz?
- osman bey'in gerçek isminin ataman, atman veya otman olma ihtimalinden haberiniz var mı?
- yavuz sultan selim'in içki meclislerinden (kaynak: şükri-i bitlisi'nin selimname'si) haberiniz var mı? siz sadece dizisi çekilip içki içmesi gösterilse, ki mevcut siyasi iklimde hayal dahi edilemez, "biz böyle ecdad bilmedik" demekten mi anlarsınız?

müzik
dördüncü murad işret meclisi'nde

devamını okuyayım »