withered

  • 442
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

hz. muhammed

şimdi şöyle bir gerçek var ortada, türkiye için konuşuyorum, müslümanım diye ortada gezen insanların azımsanamayacak bir çoğunluğu hayatında eline kuran alıp okumamıştır, insanların din bilgisi öğrenim hayatları boyunca okullarda aldıkları din derslerinden, aileden alınan bilgilerden, 2-3 hafta gittikleri kuran kurslarında aldıklarından ibaret, bir de bunun üstüne arapça okumayı öğrenip okuduğunu anlamadan sadece kitapda yazanları seslendiren de büyük bir kitle var. bunların dışında aldım türkçe mealini okudum cidden ilahi bir kitap diyenler de var ama pek sık karşılaşılan bir durum değil bu.

muhammed hakkında yazılan dünya kadar entry var zaten aynı şeyleri takrar etmiş olmak istemiyorum ama kuran'ın türkçe mealinden iki adet ayetle bitireceğim bu entryi, bunları okuyup kuran'ın insan elinden çıkma, yer yer menfaat sağlamak için yazılan bir kitap olduğuna dair şüpheye düşecek birileri çıkar belki. ayetler diyanet işleri başkanlığı web sitesinden alınmıştır, ahzab suresine dahiller.

***

ey peygamber! biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini peygamber’e bağışlayan, peygamber’in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helal kıldık.) mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

***

ey iman edenler! yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) peygamber’in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. yemeği yiyince de hemen dağılın. sohbet için beklemeyin. çünkü bu davranışınız peygamber’i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. allah’ın resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. çünkü bu allah katında büyük bir günahtır.

edit: yahu ben yazmadım ki bunları, hayatında eline alıp da okumadığın kurandan 2 tane ayet yazdım sana. saçma olması zoruna mı gitti bunca yıldan sonra ?

devamını okuyayım »