woohox

  • 29
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

mato grosso do sul

başkenti cuiabá olan, brezilya'nın bolivya sınırında kalan en büyük eyaletlerinden birisidir. diğer eyaletlerine kıyasla hayli verimli topraklara sahip olsa da lojistik handikapından dolayı hak ettiği zenginliğe ulaşamamıştır.

başkenti cuiabá ve çevresi -mato grossonun genelinde bu durum hakim olsa da cuiabá ayrı olduğu için ayırma ihtiyacı hissettim- brezilya'nın en sıcak bölgesidir. hatta ve hatta bu bölgede piyasada en çok paya sahip klima şirketlerinden birinin adı bu nedenle "vital" yani "hayati"dir.

insanları, brezilyanın geri kalanından çok uzakta olduğu ve coğrafi olarak az önce de bahsettiğim gibi yeterince zengin bir bölge konumuna ulaşamadıkları için yurtdışına çıkmayı bırakın, ülkenin diğer bölgelerine bile gitmekte zorluk çekerler ve bu yüzden bu bölgedeki insanların çoğu bu eyalet sınırları içerisine hapsolmuş bir şekilde yaşıyorlar da diyebiliriz.

finansal ve coğrafi özelliklerinin yanında her ne kadar rio, são paulo yahut fortaleza gibi turistik olarak öne çıkarılmasa da, nobres gibi bir doğa harikası, pantanal gibi de tropik hayvanların doğal hallerinde gözlemlenebilmesi için mükemmel bir fırsat sunar bu sıcak diyarlar ziyaret edenlerine. buralar hakkında da bilgi verirdim amma velakin buraları iki cümlede geçilecek yüzeysel mekanlar olarak konumlandırmamak için başka bir yazıya bırakmak istiyorum.

velhasılı kelam, insanlar ilk adımda sıcaklık ve uzaklık faktörlerinden dolayı korkup kaçtığı için pek tercih edilmemesine ya da araştırılmamasına karşın, mato grosso do sul herkes için görülmesi ya da araştırılması gereken eşsiz bir "deneyim" olarak haritanın üzerinde kendi halinde salınmaya devam ediyor, esmiyor.

devamını okuyayım »