wren

  • 200
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

supermassive black hole

süper kütleli kara delik. 2000 yılında varlığı kanıtlanmış evrenin en tahrip edici gücü.

süper kütleli kara delikler, nuker team diye bilinen bir grup gökbilimci tarafından keşfedildi. içinde bulunduğumuz samanyolu dahil olmak üzere, evrende bulunan tüm gökadaların(ayrıca galaksi) merkezinde birer süper kütleli kara delik bulunuyor. bunların büyüklüğü normal bir kara delikten milyonlarca kat fazla olmakla birlikte, merkezinde olduğu gökadanın büyüklüğüne göre de doğru orantılı olarak değişiyor.

süper kütleli kara deliklerin kütleçekimi o kadar büyük ki; çevresindeki gazı, yıldızı, gezegeni, bulduğu bilumum nesneyi içine çekerek yutuyor. ancak, kara deliğin merkezinde ne olduğu henüz bilinmemekle birlikte buraya, fizik kurallarının geçersiz kılındığı yer -tekillik- deniyor.

az önce belirttiğim üzere her gökadanın içinde olan bu korkunç kara deliklerden samanyolu'nun merkezinde de var. ancak etkin durumda değil. yani, bir nevi uyku evresinde. bu yüzden dünya için endişe teşkil etmiyor. bir olay onu dürtüp uyandırmadığı sürece uyumasına devam edecek. gerçi şöyle bir düşününce, süper kütleli kara deliğe gerek kalmadan insanoğlunun duruma el attığını söyleyebiliriz. bu durumda, süper kütleli kara deliğe uyanıp, insanoğluna köstek olmak düşmez değil mi?

devamını okuyayım »
31.12.2009 08:30