xanaximenes

  • 273
  • 2
  • 1
  • 0
  • dün

bayan yanı

eskiden (çoook eskiden) en azından varan, ulusoy gibi bir kalite düzeyinin bir kaç tık üzerine çıkmış bazı otobüs firmalarında olmayan uygulama. ama epey uzun zamandır onlarda da var... ilginç olan (buradaki entrilerde de gördüğüm kadarıyla) bu uygulamanın ille de bayanların talebi zannedilmesi... yok öyle bir şey. tam tersi hem benim, hem de annemin başına gelmiştir; ki ben buradaki yorumcu arkadaşlardan birinin de belirttiği gibi, yolculuk boyunca kafamın ırzına geçecek bir teyzedense, yatıp uyuyacak bir erkekle yolculuk etmeyi her zaman tercih etmiş bir insanımdır (geçmişte).
yıl 1995-96... annem bodrumdan istanbul'a dönecek. bilet önceden alınmamış, aniden ortaya çıkmış zorunlu bir seyahat. otobüste bayan yanı koltuk mevcut değil. annem, sorun değil diyor. babamın da duruma bir itirazı yok. otobüs şirketindekiler tanıdık oldukları için, onlar da itiraz etmeden veriyorlar bileti. harekete beş kala gelen annemin yol arkadaşı, altmışlarında, hacı amca denecek cinsten bir amca itiraz koyuyor duruma. ben kadın yanında oturmam diyor, başka bir şey demiyor. sonunda birileri yerlerinden kaldırılıyor, yer değiştiriliyor falan filan iş çözümleniyor.
yıl 1998 ya da 99. bir bayram tatilinden sonra, marmaris'ten istanbul'a döneceğim; gidiş arkadaşların arabasıyla olduğu ve dönüş özel nedenlerle otobüsle yapılmak zorunda olduğundan dönüş bileti de son anda alınmış; bayram olduğu için hiçbir şirkette yer yok, güç bela, şimdi adını hatırlayamadığım bir şirketten son koltuğun bileti alınmış. bayan yanı değilmiş, ne gam...
otobüse bindim, muğla'ya kadar çift koltukta ferah feza bir yolculuktan sonra, muğla'da yanımdaki koltuğun yolcusu arz_ı endam etti. 22-23 yaşlarında gençten bir çocuk. çocuğun bana bir itirazı yok, lakin babası tutturdu 'ben oğlumu kadın yanında göndermem,' diye. yok,, adam ikna edilemiyor. benim de otobüsten inecek halim yok, diretiyoruz mecburen,, sonunda yine bir çözüm buldu otobüsçüler.. bir yere kadar boş olacak olan bir koltuğa beni geçirdiler, hareket etti otobüs. neyse, sonra o genç çocuk (maltepe üniversitesi hukuk fak. öğrencisiydi, çok iyi hatırlıyorum) yanıma geldi, babası adına özür diledi (babasının yanında bir şey diyememişti ama bu da bir şeydir diyelim), gelin buyrun yerinizde oturun falan dedi, barış-görüş olduk, yolculuğun devamı sorunsuz geçti.
velhasıl kelam ((bkz: )özet geç lan, piç) , bu bayan yanı koltuk meselesi, öyle sandığınız gibi kadınların talebi olan bir uygulama değil, düpedüz erkek icadıdır.

devamını okuyayım »
23.07.2010 18:57