xanaximenes

  • 299
  • 3
  • 2
  • 0
  • dün

ali ihsan varol'un kelebek ödül töreni konuşması

akıllara ziyan bir polemiğin kapısını açmış konuşma. ne övülecek, ne yerilecek bir şey. adam hissiyatını dile getirmiş. evet, o kısacık konuşmada acun"a da giydirmiş, acun üzerinden kendisini kovanlara da. ama hazırlanmış bir konuşma değil ki bu (acun kısmından söz ediyorum), kendiliğinden gelişmiş, koşullar zorlamış, iyi de yapmış. neden iyi yapmış? çünkü sekiz dakika konuşmuş adam, yazıyla sekiz, rakamla 8...
kimsin sen demezler mi adama konusunu bir kenara bırakıp, bu ne saygısızlıktır denir önce. saygısızlıktır, terbiyesizliktir; çünkü bu senin kişisel gösterin değil. anlatıp kendi kendine güldüğün saçma sapan anılar oradaki kimsenin merak ettiği şeyler değil. dahası kimsenin zamanını çalmaya, sunucuları bırak yaşını başını almış adamı arkanda elinde ödülle birlikte asker etmeye hakkın yok. al ödülünü, ödülü verenlere, emeği geçenlere teşekkürünü et, siktir git.
o kadar anı biriktirmişsin madem, eh anlaşıldığı üzere meraklıları da var, çek çalışanlarını karşına, kendi kanalında bir röportaj ver. hatta ilker yasin ve diğer abilerini de çağır konuk olarak, özel bir program yap, anlatsınlar onlar da şöyle zeki, böyle afacan veletti diye olsun bitsin. her şeyin bir adabı var.
bu bahaneyle dünya üzerindeki belli başlı ödül törenlerinde konuşma sürelerini araştırdım kısacık. akademi ödül törenlerinde en uzun konuşma beş dakikanın biraz üzerinde olarak tarihe geçmiş. 1943 yılında. zaten bundan sonra ödül alanlara konuşma süresi sınırı konulması gündeme gelmiş; daha sonra da 45 saniye olmuş bu süre.
nuri bilge ceylan cannes ödül törenindeki konuşması bir dakika civarında. orhan pamuk nobel ödül töreni konuşma videosunun tamamı dört dakika üzerinde, izlemediğim için konuşmanın tam süresini bilmiyorum. yine de her ikisi de ne kadar da fırlama, ne kadar da sempatik ve aslında ne kadar ballı biri olduğu minvalinde saçma sapan anılarından söz etmiyorlar.
nobel ödül törenlerinde rastladığım en uzun konuşma yedi dakikanın biraz üzerinde bir ekonomistin konuşmasıydı. belki daha uzunu da vardır, ben görmedim. ama bak nobel diyorum.
sonuç olarak, iyi demişsin ali ihsan varol.

devamını okuyayım »
10.12.2018 21:42