xaxxbczczaaxax

  • 3104
  • 35
  • 8
  • 0
  • dün

mortal kombat

mitolojisi şöyle olan oyun;

zamanın başlangıcında iki varlık vardı. ''elder god''lar ve ''one being''. ''one being'' gücünü tanrılardan(elder gods) emiyordu. tanrılar da kendilerini korumak için ''one being'''e karşı savaş açtılar ve en sonunda ''kamidogu'' adında 6 silah yaptılar. silahı kullandıklarında ''one being'' parçalandı, buna rağmen bilinci hayatta kaldı. kamidogu ''one being'' içinde altı farklı yerde kayboldu.
bunlar altı ana realm(alem) idi; earthrealm(dünya), netherrealm, outworld, orderrealm, chaosrealm ve edenia. her kamidogu bu alemlerin özünü oluşturuyordu.

alemler oluştuktan uzun zaman geçmeden edenia'nın koruyucu tanrısı argus ve büyücü karısı delia'nın iki oğlu oldu; taven ve daegon. delia'nın gelecekle ilgili kehanetleri vardı. bunlardan biri çok güçlü ve sayısız mortal kombat savaşçıları yüzünden alemlerin(realm) yok olacağı.* elder god'lar armageddon'u önlemek için argus ve eşinden, korunacak bir yer talep ederler. delia armageddon'un edenia'nın güneyinde bir kraterin doruğunda olacağını tahmin etmektedir. bu yüzden argus, kraterin altında bir pramit inşa ederken delia da mortal kombat savaşçılarını durduracak güce sahip olan blaze'i yaratır.
argus, tüm savaşçıların yok olmasını isterken, delia'nın daha merhametli bir tutumu vardı; savaşçıları güçsüzleştirmek. argus ve delia, çocuklarını bir rekabetin içene sokmaya karar verirler. hangisi blaze'i yenerse, blaze'den gelecek güç ve yeteneklerle edenia'nın yeni koruyucusu o olacaktı.
blaze ile olan karşılaşmalarında her iki kardeş de babalarının dünyadaki tapınaklarının birinden kılıç, annelerinin tapınaklarının birinden de zırh alacaklardı. her zırh bir mortal kombat savaşçısının yenildiğinin ve gücünün boşaltıldığı anlamına gelecekti. bu sayede kimin seçileceğine karar verilecekti. iki kardeş, argus'un edenia'daki tapınağında yakalandılar ve donduruldular. ikisi de dünyada onları koruyan ejderhalarla birlikte bilinmeyen bir dağın içine yerleştirildiler. altın ejderha ''orin'' taven'ı, kızıl ejderha ''caro'' daegon'u kolluyordu. blaze'in işareti ile (armageddon başladığında) görevlerine başlamaları için buzlarını çözüp uyandıracaklardı.

elder god'lar tüm alemleri yukarıdan izliyor ve idare ediyorlardı. ancak shinnok adlı bir elder god açgözlülük yapar ve dünyayı kendisi için ister. elder god'lar bunun üzerine yıldırım tanrısı olarak bilinen raiden adında genç bir tanrıyı dünyanın koruyucusu yaparlar. raiden ve shinnok arasındaki sert çekişme yüzünden dünya yüzyıllar boyu karanlık zamanlar yaşadı.
daha sonra raiden, shinnok'ın amulet adında mistik bir nesne ile elder god'lara fark edilmeden dünya içerisinde gezinebildiğini fark etti. raiden, elder god'ların yardımıyla shinnok'ın amületini elinden aldı ve netherrealm'e sürgün etti. netherrealm zamanın başlangıcından beri vardı ve birçok isimle biliniyorduı; cehennem gibi...
shinnok uyandığında kendini netherrealm'in sahibi şeytanla savaşırken buldu. şeytan, shinnok'ın elder god'larla savaşırken yanında olan ruhları kullandı. sonunda shinnok kendini harap bir şekilde cehennemin dibinde buldu.

efsaneye göre 6 kamidogu ve amulet'e sahip olan gerçek güce sahip olacak ve tüm var oluşları (realm'ler) birleştirerek ''one being''in geri gelmesini sağlayacaktı. raiden, tüm realm'lerin yok olmasını önlemek için amuleti asya'da bir tapınağa gizledi ve amuleti korumak için dört gardiyan görevlendirdi. bu gardiyanlar alemleri oluşturan 4 temel elementi simgeliyordu. (mk sub-zero mithologies oynayanlar cümlenin başında bunların ne olduklarını anlamışlardır.) ateş, su, toprak(dünya), hava(rüzgar).* amulet dünyada kaldığı zaman içerisinde, shinnok da netherrealm'de tutsaktı. shinnok uzun yıllar şeytanın işkencelerine maruz kaldı, ta ki bir büyücüyle karşılaşana dek, quan chi. önceleri bir ''oni'' olan quanchi, daha sonra öğrendiği büyü sayesinde dış görünümünü değiştirdi.

quan chi, shinnok'a bulunduğu hapishaneden kaçabilmesi ve hatta şeytanı yenebilmesi için yardım edebileceğini söyler. quan chi'nin tek istediği shinnok'ın yanında yer almak ve güçtü. shinnok kabul eder ve yüz yıllar süren bir savaş başlatırlar. sonunda şeytanı yenerler ve netherrealm'in kontrolünü ellerine alırlar. artık shinnok netherrealm'in hakimidir ama elde ettiği başarıyla yine de mutlu değildir. netherrealm, ateş ve külden ibarettir ve hükmettiği sadece şeytanlar ve iblislerdi. shinnok daha fazlasını istemektedir; shinnok istiyorsa quan chi bir yolunu bulmalıdır.

tarihin bilinmeyen bir zamanında onaga namı diğer ''the dragon king'' outworld'ün hakimiydi. onaga, outworld'ün diğer alemleri birleştiren ilk hükümdarıydı. onaga; diğer realm'leri fethediyor, onların gücünü outworld'e ekliyor ve sahip olduğu alanı genişletiyordu. onaga'nın şimdiye kadar hiç yenilmemiş bir ordusu vardı. onaga, kalbinden gelen bir güç sayesinde ölen askerlerini tekrar tekrar canlandırabiliyordu. bu sayede onaga sonsuza kadar yaşamayı umuyordu. yardımcıları oluşturdukları bir büyü sayesinde onaga'yı son ejder yumurtası içine sığacak şekilde küçültüp içine koyarak ölümsüzlüğünü garanti altına alacaklardı.
tam bu aşamada onaga'nın güvenilir bir danışmanı olan shao kahn isyan eder ve onaga'yı zehirler. onaga'nın gidişiyle shao kahn kontrolü ele alır. ancak onaga'nın aksine shao khan, outworld'e birleşmiş alemler şeklinde hükmetmez.

onaga gibi shao kahn da küçük alemleri fethederek gücünü ve hakimiyet bölgesini genişletir. binlerce yıl boyunca irili ufaklı alemleri fethederek gücünü arttırır. sonunda daha fazla güç elde etmek için outworld kadar büyük alemleri de fethedebilecek güce ulaşır. edenia'yı fethetmek için kutsal turnuvayı* kazanması gerekiyordu. bu sayede iki realm'i(alemi) birleştirebilecekti.
edenia savaşçılarının gayretlerine rağmen kahn turnuvayı 10 kez kazanır. edenia'nın mavi gökyüzünde açılan portallar sayesinde kahn'nın yıkıcı ve istilacı ordusu bu dünyaya girer. edenia'nın kıralı king jerrod, khan tarafından öldürülür ve karısı sindel'i kraliçesi olarak alır, kızı kitana'yı da kabul eder. sindel, shao kahn'ı kitana'yı kişisel koruyucusu ve suikastçisi olacak şekilde eğitmeye ikna eder. ancak sindel kahn'ın karısı olmayı kabullenemez ve intihar eder. shao khan sindel'in ölümden sonraki hayata geçişini önlemek için onu outworld'de saklar, sevgilisinin bu kadar çabuk gitmesine izin vermez.

birkaç bin yıldan sonra edenia ve diğer irili ufaklı realm'lerin fethiyle ve outworld'e eklenmesiyle shao kahn yönünü dünyaya(earthrealm) çevirir. shang tsung'ı dünyaya gönderip kutsal turnuvayı kurup dünya ve kendi savaşçıları arasında rekabeti başlatmak üzere görevlendirir. shao kahn, üst üste on kez turnuvayı kazanması şartıyla dünyayı alabilecekti. great kung lao (kung-lao'nun ve bir rivayete göre liu-kang'in atası) shan tsung'u yenerek mortal kombat şampiyonu olur. kung-lao ünvanını sadece bir jenerasyon, shang-tsung'ın gizemli silahı goro adında shokan prensiyle karşılaşana kadar koruyabilir. goro, dokuz turnuva boyunca art arda outworld'e zaferi getirir.

shao-kahn'ın ihanetiyle gizemli ölümünden yüzyıllar sonra dragon king onaga gizlice fiziki bedenine dönmenin yollarını arar. kendini bir parıltı şekline shujinko'ya gösterir ve ona dünyanın sıradaki mortal kombat turnuvasındaki yeni koruyucusu olarak seçildiğini söyler. kendisinin de elder god'ların temsilcisi damashi olduğunu söyler. shujinko'yu bunu kanıtlaması için bir görevi tamamlaması gerektiği şeklinde kandırır. ona kamidogu'ları değişik realm'lerde arayıp bulmasını ve nexus adında bir yere getirmesini söyler.

--- mortal kombat sub-zero mythologies başlangıcı ---

yeni mortal kombat başlamadan bir süre önce quan chi, elder sub-zero ile ''amulet''i geri almasına yardım etmesi konusunda anlaşır(lin-kuei klanı ile). ''sub-zero'' ateş, su, toprak ve rüzgar tanrılarını yenerek ''amulet''i alır ve quan chi'ye verir. quan chi bunun sahtesini yapar ve shinnok'a verir, gerçek olanı ise kendisinde saklar. daha sonra raiden, sub-zero'yu bulur ve yaptığı yanlışlığı anlatarak ''amulet''i geri almasını ister. sub-zero netherrealm'e geri döner ve amulet'i shinnok'tan geri alır.

--- mortal kombat sub-zero mythologies sonu ---

--- mortal kombat 1'in başlangıcı ---

iki yıl sonra onuncu mortal kombat'ı kazanmak ve dünyayı kurtarmak için dünyanın en iyi savaşçıları bir araya toplanır; sonya, liu-kang, johnny cage. raiden'ın da yardımıyla dünya savaşçıları kazanır ve liu-kang şampiyon olur. lin-kuei klanına rakip bir klanın üyesi, aynı zamanda daha önce sub-zero tarafından öldürülmüş scorpion adında bir savaşçı turnuvada sub-zero ile tekrar dövüşür ve kendi katilini cezalandırır.(sub-zero ve scorpion, quan chi tarafından aynı görev için seçilmişlerdi (elementler'in kutsal haritasını bulmak)
sub-zero bir zamanlar hanzo hasashi* olarak bilinen ninjayı öldürmüştü. quan chi, scorpion'u kandırıp hem ailesi hem de klanını sub-zero'nun yok ettiğine inandırır. (aslında quan chi, verdiği görevde başarısız olan hanzo hasashi yani scorpion'a kızdığı için ailesi ve klanını yok etmiştir.)

--- mortal kombat 1'in sonu ---

--- mortal kombat 2'nin başlangıcı ---

shang-tsung'un kaybetmesiyle shao-kahn kurallar gereği dünya üzerindeki hakkını kaybeder. liu-kang'e kızgınlığından dolayı da baraka önderliğinde kalabalık tarkatan ordusunu ''whu shi akademisi'ne'' saldırtır. liu-kang'in birçok rahip arkadaşı öldürülür.
bu olay liu-kang'i kızdırır ve outworld'e onların peşinden gider. liu-kang yalnız değildir. kung-lao, johnny cage ve kaybolan sonya'yı arayan jackson briggs(jax) da onunla birlikte intikam için outworld'e giderler. shao khan'ın birçok tuzağını bertaraf edip sonunda sonya'yı kurtarırlar.

--- mortal kombat 2'nin sonu ---

--- mortal kombat 3'ün başlangıcı ---

shao kahn, kraliçe sindel'i dünyada diriltip iki dünyayı birleştirir. dünya savaşçıları shao kahn tehdidini ortadan kaldırmak için yeniden birleşirler. shao kahn ciddi şekilde yaralanır, kaybettiği için edenia da outworld'den ayrılır ve eski haline döner.

--- mortal kombat 3'ün sonu ---

--- mortal kombat 4'ün başlangıcı ---

bu esnada shinnok, netherrealm'de kaybettiklerini geri almak için bir ordu toplar. dünyadan noob-saibot, edenia'dan tanya gibi. shinnok; dünya, outworld ve edenia'daki yandaşlarının yardımıyla netherrealm'den edenia'ya kaçar. edenia'yı alabilmek için kraliçe sindel ve kitana'yı kaçırma, yakıp yıkma, yok etme, elder god'lar ve diğer düşük seviyeli tanrıları dahi öldürme pahasına yoluna devam eder.
mortal kombat 4 intro türkçe altyazılı

fujin ve raiden dünyaya kaçarlar ve tehdidi ortadan kaldırmak için dünya savaşçılarını toplarlar. uzun ve çetin bir savaşın ardından, sonunda liu-kang, shinnok'ı yener ve yeniden mk4'ün şampiyonu olur. shinnok tekrar netherrealm'e sürgün edilir. scorpion, ailesinin ve klanının başına gelenlerinin sorumlusunun quan chi olduğunu öğrenir. tam quan chi scorpion'u netherrealm'e sürecekken scorpion quan chi'yi yakalar ve ikisi de netherrealm'e düşer.
quan chi ve scorpion'un netherrealm'e düşüşünün türkçe altyazılı videosu

--- mortal kombat 4'ün sonu ---

--- mortal kombat 5 deadly alliance'ın başlangıcı ---

quan chi, netherrealm'den bulduğu gizli bir geçit sayesinde kaçar. kaçtığı sırada onaga'nın ordusunu nasıl dirilteceği hakkında bilgi edineceği yazıtlara rastlar. shang-tsung ile güçlerini birleştirip realm'lere hükmetme karşılığında anlaşır.
quanchi, shang-tsung'un tapınağında bir ''soulnado'' kurar ve shang-tsung güçlerini kullanarak onaga'nın yenilmez ordusunu tekrar canlandırmaya başlar. quan chi ve shang-tsung shao-kahn'a tahtında saldırır ve öldürürler. (daha sonraları öldürdüklerinin, aslında shao-kahn'ın zayıflatılmış bir klonu olduğu ortaya çıkacaktır.) bu sayede shao kahn kaçmıştır.
sonra ise kendilerine karşı en büyük tehdit olan, mevcut mortal kombat şampiyonu liu-kang'i de öldürürler.
mortal kombat deadly alliance intro türkçe altyazılı

buna karşılık, raiden tekrar yaklaşmış olan tehdit karşısında dünya savaşçılarını toplar. ayrıca; realm'i outworld'le birleşmiş nitara, kendi topraklarını ''deadly alliance'dan'' korumak isteyen li-mei, yeniden programlanıp sonya ve jax'ın bulunduğu ''special force'' için çalışan cyrax, shang-tsung tarafından kör edilen kenshi gibi yeni isimler de gruba eklenmiştir fakat tüm kahraman savaşçılara rağmen deadly alliance kazanır. en son raiden kalmıştır...

--- mortal kombat 5 deadly alliance'ın sonu ---

shujinko'nun`, damashi'nin verdiği görevi tamamlaması 41 yıl sürer. son kamidogu olan edenia kamidogu'sunu da diğer beş kamidogu gibi nexus'a yerleştirir. onaga hapsedildiği ejder yumurtasındanreptile'ın bedeniyle birleşerek shujinko'nun damashi olarak bildiği halinden gerçek fiziki bedenine kavuşur. shujinko olan biteni şaşkınlıkla izler. son kamidogu'yu koyduğunda elder god'ların geleceğini sanıyordu. onaga olan biteni yani onu kandırdığını söyler. shujinko hayatının bu amaç uğruna harcanmış olduğunu ve öleceğini anlar, son anda dünya portalıyla dünyaya kaçar.

--- mortal kombat 6 deception'ın başlangıcı ---

yukarıdaki olaylar yaşandığı esnada, yenilen ordusundan geriye tek başına kalan raiden, shang-tsung ve quan chi ile dövüşmeye başlar. raiden iyi bir şekilde karşı koymaya çalışsa da deadly alliance'a karşı dayanamaz ve deadly alliance kazanır.
raiden bertaraf edildikten sonra shang-tsung, quan chi'nin amulet'ine (shinnok'a sahtesini vermişti) göz diker ve bu uğurda dövüşürler. quan chi amuletin de verdiği güçle rahatlıkla shang-tsung'u yener. ancak dragon king onaga'nın outworld'e dönüşüyle zaferi kısa sürer.
quan chi, onaga'yı durdurmaya çalışsa da etkili olamaz. shang-tsung ve raiden de düştükleri yerden kalkarlar ve bu büyük tehdide karşı yeni bir itifak oluştururlar. tüm güçleriyle onaga'ya saldırırlar. ancak etkili olamazlar. raiden tüm tanrısal özünü açığa çıkaran bir patlama oluştursa da oluşan patlamada onaga hayatta kalır ve quan chi'nin, shinnok'tan gizlediği ''amulet''i de alır.
mortal kombat deception intro ve onaga'nın dönüşü türkçe altyazılı

bir süre sonra üzerindeki onaga'nın kara büyüsü etkisiyle tarınsal özü zayıflamış raiden dünya savaşçılarını toplar. dünya halklarının kendi dünyalarını düşürdüğü hale kızgındır. (onaga'nın kara büyüsünün etkileri) shujinko'nun aptalca bir şekilde kamidogu'ları realm'lerden toplayıp onaga'nın gelişine sebep olduğunu öğrenince iyice öfkelenir. sabrı taşmıştır ve dünyayı bu hale getirenleri cezalandırmaya karar verir. shujinko'yu vahşice öldürmek ister ama shujinko elinden kaçar.
raiden dikkatini liu-kang'in ölü cesedine odaklar. liu-kang'in cesedini mezardan çıkarır ve derinlerde houan denilen yüzyıllar önce yok edilen eski büyücülere ait tapınaklara götürür. houan'ların ölüleri kontrol etmek için kullandıkları pranga ve kelepçelere liu-kang'in bedenini bağlar. tapınak duvarlarındaki büyülü sözleri gök gürlemeleri ve şimşekler eşliğinde eski dostunun bedenine doğru okur. liu-kang'in cesedi artık raiden'ın kontrolündedir. dünyayı bu halinden kurtarması için liu-kang'i görevlendirir.

onaga dünya savaşçılarını canlandırır ve kendi askerleri olarak kullanır. onaga, edenia'da tarkatanlarla anlaşarak kontrolü sağlar ve gizlice kamidogu'ları nasıl birleştirip gerçek güce sahip olabileceğinin yollarını arar. bu esnada shujinko ise kalan savaşçıları onaga'ya karşı toplar, kısa süre sonra kendi savaş güçlerini oluştururlar. shujinko tüm savaşçıların güçlerini kendinde toplayarak tüm altı kamidoguyu parçalar, oluşan güç sayesinde onaga'ya saldırır. sonunda onaga yenilir.
nightwolf, netherrealm'ün derinliklerinden gelir, yere bir şekil çizer, onaga'nın ruhunu çekecek sözleri de yazar. nightwolf atalarından kalma bir yöntemi kullanır, "günah emici". nightwolf, netherrealm'e gelmeden önce halkının tüm günahlarını da almış ve bu yükü yeterince taşımıştı. onaga'nın ruhu şekillerde belirirken nightwolf tüm günahları onaga'ya aktarır ve bu şekilde onaga bu yükle birlikte netherrealm'e gider.

--- mortal kombat 6 deception'ın sonu ---

onaga, fetihlerine devam ederken, delia'nın tahminlerinde olduğu gibi armageddon başlamak üzeredir. ancak daegon bilinmeyen bir neden yüzünden yarışın başlayacağı andan yüzyıllar önce ''caro''nun ''blaze'' ile teması kopunca uyandırılmıştır. (bir rivayete göre yakalandığı anda dragon king'in yumurtasını izliyordu).
deagon görevin amacını öğrenir ve sahip olabileceği gücü saplantı haline getirir. red dragon klanını kurar (kendini uyandıran kızıl ejder caro'dan adını alır) ve caro'yu kendisine portallar açması için esir eder. suç örgütü olan red dragon klanının öncelikli amacı blaze'i bulmak ve taven'i öldürmektir.
taven, onaga'nın dönüşüyle zamanında uyandırılınca red dragon savaşçılarının saldırısına uğrar. taven, babasının tapınağına gider ve yalnızca kendisi için hazırlanmış olan kılıcın çalındığını görür. lin-kuei klanının sahiplendiği annesinin tapınağına gider ve kendini zırhını aramaya başlar.
bu esnada quan chi diğer karanlığın büyük savaşçılarını shao-kahn, onaga ve shang-tsung'a karşı toplar. quan chi, blaze'in sahip olduğu gücü aramaya başlar; bu güç onu yenene geçecekti. bu aramalar esnasında taven'in koruyucu ejderhası ''orin'' öldürülür. iyiler de kötüleri durdurmak için bu güce sahip olmak istiyorlardı.

--- mortal kombat 7 armageddon'un başlangıcı---

delia'nın tahminlerindeki gibi savaş edenia'ın bir kraterinin tepesinde olur. taven bu bölgede görevine devam eder ve görevinin doğal sonucu olarak blaze ile karşılaşacaktır; ya tüm savaşçıları yok edecek yada güçlerini ellerinden alacaktı. anne ve babasını öldürenin de taven'in kılıcını çalanın da daegon olduğu ortaya çıkar. daegon ve taven, taven'in zaferiyle sonuçlanan bir kavgaya girerler. bu esnada savaşçılar da birbirleriyle savaşmaktaydı ve birden dururlar, ''argus''un binlerce yıl önce inşa ettiği piramit ortaya çıkar. bu sefer savaşçılar piramidin tepesine ulaşabilmek için birbirleriyle savaşmaya başlarlar. daegon'un ölümüyle taven kılıcını alır ve piramidin tepesine blaze'i öldürmeye doğru yönelir.
mortal kombat armageddon intro türkçe altyazılı
ama sonunda blaze'i öldüren taven değil, shao kahn olur.

--- mortal kombat 7 armageddon'un sonu---

armageddon'un sonunda savaş alanında tüm savaşçılar ölmüş, piramidin tepesinde shao kahn ve raiden kalmıştır. blaze'in sayesinde elde ettiği güç ile shao kahn, raiden'ı kolaylıkla yener. raiden parçalanmış amuletini (kendine özgü özel muskası) bir araya toplar ve ölmeden önce son kez geçmişe mesaj göndermeye çalışır, son sözleri ''kazanmalı'' olur.
mortal kombat 9 açılış introsu türkçe altyazılı

--- mortal kombat 9'un başlangıcı---

hikayenin başladığı yani mk1'in düzenlendiği sırada shang-tsung'ın konuğu olarak bulundukları sırada raiden'a gelecekteki tılsım ulaşır ve ''amulet'' çatlar.
turnuvanın ilk iki maçında johnny cage, reptile ve baraka'yı yener. liu-kang ve raiden, cage'e mortal kombat'ın amacını anlatmaya çalışırlar ama cage inanmaz. daha sonra cage, sonya'ya special forces ile irtibattayken rastlar ve ona yardım etmeyi önerir. sonya ilk başta düşmanca davransa da cage, sonya'yı black dragon üyesi kano'un elinden kurtarınca fikri değişir. cage ise raiden'in sözlerindeki doğruları anlamaya başlar.
raiden, scorpion ve sub-zero arasındaki dövüşü ve yeni savaşçının oluşumunu gelecekten görür ve bir şeyleri önlemek için scorpion'la, sub-zero'yu öldürmemesi halinde elder god'ların klanını(shirai ryu) ölümlüler diyarından geri getirecekleri konusunda anlaşır. scorpion, sub-zero ile netherrealm'de dövüşür ve kazanır. raiden'a söz verdiği gibi onu öldürmeyecektir. ancak quan chi gelir ve scorpion'a geçmişten görüntüler gösterir, klanını yok edenin de ailesini öldürenin de sub-zero olduğuna inandırır. scorpion öfkelenir ve raiden'a verdiği sözden dönüp sub-zero'yu öldürür.
raiden, gelecekten görüntüler görmektedir ve olacakları önleme çabasındadır. lin-kuei klanı savaşçılarından cyrax ile konuşur ve onu turnuva hakkında uyarır. ancak cyrax pek inanmaz ve lin-kuei klanına hizmet ettiğini söyler. raiden ile konuşması shang-tsung tarafından öğrenilince baraka ve sheeva tarafından öldürülmek istenir. arkadaşı sektor da cyrax'ı uyarır. shang-tsung'ın tutumu yüzünden cyrax, raiden'a inanır ve shang-tsung'a karşı gelir.
turnuvada birçok savaşçı birbiriyle dövüşüp birbirlerini turnuva dışı bırakırlar. liu-kang sırasıyla kitana, ermac ve scorpion'ı yener.
shang-tsung, liu-kang'e karşı son kozu goro'yu da kullanır ancak liu-kang, goro'yu da yener. son maç liu-kang ve shang-tsung arasında olur ve liu-kang kazanır. dünya savaşçıları kazanmıştır. raiden birşeyleri değiştirdiğini ve dünyanın kurtulduğunu düşünür. ancak amuletine baktığında çatlamaya devam ettiğini görür.
şu ana kadar olan bölümün videosu

dünyanın kazanmasıyla shao-kahn, shang-tsung'ın öldürülmesini emreder. ancak shang-tsung, outworld'de yeni bir turnuva düzenlemeyi önerir. shang-tsung bunu mecbur kılmak için shaolin tapınağına saldırır ve sonya'yı da kaçırır. dünya savaşçıları da bunun arkasından outworld'e giderler.
dünya savaşçıları sonya'yı kurtarmaya çalışırken kitana da kendi gerçek geçmişini öğrenmeye başlar. bu esnada smoke ve sub-zero'nun küçük kardeşi sub-zero'ya ne olduğunu öğrenmek için outworld'e giderler. outworld'de ermac jax'ı kollarından eder. raiden'nın yardımıyla smoke, lin-kuei klanının elinden ve sayborga dönüştürülmekten kurtulur. ancak bu kez sub-zero (sub-zero'nun küçük kardeşi) cyborg'a dönüştürülür. raiden yanlışlıkla zamanın akışını değiştirmiştir. raiden, kung-lao'ya yeni mk şampiyonu olabileceğini söyler. kung-lao, kintaro'yu da yener ancak shao-khan tarafından öldürülür. buna kızan liu-kang, shao-khan'ı öldürür (öldürdüğünü sanar). quan-chi'nin büyüsüyle shao-khan ölmekten kurtulur.
shao-kahn, edenia'yı aldığında kral jerrod'ın intihar eden karısı yani kitana'nın annesi kraliçe sindel'i yine quan-chi'nin kötü büyüsüyle canlandırmaya karar verir.
yukarıda anlatılan bölümün videosu

istilacı tim dünyaya saldırır. bu sırada iki polis stryker ve kabal, reptile, kintaro ve milena ile savaşırlar. malesef kabal, kintaro'nun yoğun ateşine maruz kalır. stryker, ermac'ı yenince nightwolf, raiden'a katılıp dünyayı kurtarmak için yardım etmesini ister. bu arada kabal, kano tarafından outworld'e kaçırılır.
smoke cyber sub-zero ile karşılaşır. raiden'ın yardımlarıyla onu yener ve insansı özünü kurtarır. daha sonra smoke ve cyber sub-zero da dünya koruyucuları yanında yer almaya başlarlar. dünya koruyucuları raiden, liu-kang, kung-lao, sonya, cage, jax (yeni sibernetik kollarla), kitana, jade, smoke, cyber sub-zero, stryker, lin-kue klanı savaşçıları ve sektor ile karşırlar. sektor'u yenerler ve sektor'un datasındaki bilgileri alırlar.
cyber sub-zero, quan-chi'nin outworld ve dünyayı birleştirmek için dünyadaki insanların ruhlarını kullandığını öğrenir. bu esnada önceden abisi olan noob saibot (scorpion tarafından öldürülen sub-zero) ile karşılaşır. noob (sub-zero) , quan-chi tarafından yeniden canlandırılmış ancak eskisi gibi değildir. nightwolf, quan-chi'nin ayinini durdurur. dünya savaşçılarından raiden, liu-kang, sonya ve cage hariç tümü shao-kahn'nın yeniden canlandırdığı (quan-chi'nin büyüsüyle) sindel tarafından öldürülür. nightwolf kendinden ödün vererek hem kendisini hem de sindel'i yaptığı büyüyle öldürür.
bunlar olurken raiden, ''kazanmalı'''dan kastedilenin shao-kahn olduğunu kavrar. ölen arkadaşlarının ve de özellikle kitan'nın sorumlusunun raiden olduğunu düşünen liu-kang, raiden'a öfkelenir ve karşı gelerek kavgaya tutuşurlar. raiden, istemeden liu-kang'i öldürür. raiden, shao-khan ile son bir kavgaya tutuşur. shao-kahn kolaylıkla raiden'ı yener. ancak elder god'lar duruma müdahale eder. elder god'ların verdiği güç ile shao-kahn'ı yener. geri kalan son savaşçılar cage ve sonya ile dünyayı yeniden inşa etmeye başlarlar.
shinnok ve quan-chi bir anda ortaya çıkıp bu durumu lehlerine kullanmak ve netherrealm'den sonra outworld ve dünyayı ele geçirmek için işe koyulmaya başlarlar.
yukarıda anlatılan bölümün videosu

--- mortal kombat 9'un sonu---

--- mortal kombat x'in başlangıcı---

mortal kombat x intro türkçe altyazılı

shao-kahn'ın yok edilişinden iki sene sonra shinnok, netherrealm'in dünyayı istilasını başlatır. shinnok tek başına dünyanın hayat kaynağı olan jinsei'yi zehirlemek amacıyla raiden'ın gökyüzü tapınağı'na gider.
shinnok, raiden ve fujin'i şahsi muskasına (amulet'e) hapsetmek üzereyken johnny cage shinnok'a karşı gelir ve muskasının elinden düşmesini sağlar. amulet'i raiden'a verir. raiden da shinnok'ı kendi amuletinde tutsak eder. fujin'in de tavsiyesiyle amuleti elder god'lara götürürler.
sonrasında johnny ve sonya netherrealm'e quan'chi'nin kalesine giderler. büyüyü bozup daha büyük bir soruna neden olmasını önlemek isterler. quan'chi, scorpion, sub-zero ve jax ile yaptıkları dövüşte quan'chi ölmek üzere olan johnny cage'in ruhunu da büyüyle kendi safına çekmeye çalışır. ancak sonya, quan'chi'yi engeller. raiden, quan'chi'nin büyüsünü tersine çevirmeyi başarır. sadece johnny'yi kurtarmakla kalmaz. jax, sub-zero ve scorpion'u da hayata döndürür.

devam eden yıllar içinde sonya ve johnny evlenirler ve cassie adında bir kızları olur, sonrasında ise ayrılırlar. scorpion da shirai ryu klanını yeniden kurar ve kenshi'nin oğlu takeda'yı da eğitir. sub- zero ise sektor'u yenerek lin-kuei klanının yeni ''grandmaster''ı olur.

shinnok'ın yenilişinden 25 yıl sonra johnny cage, kızı cassie, jax'ın kızı jacqui, kenshi'nin oğlu takeda ve kung-lao'nun kuzeni kung-jin ile bir tim oluşturur. sub-zero'nun verdiği eğitimini tamamladıktan sonra outworld'e gönderilirler.
orada dünya ile barış antlaşması olan (reiko ile imzalanmıştı.) mevcut imparator kotal kahn ve ''amulet''i ele geçirmiş tahtın eski sahibi mileena arasındaki bir iç savaşı çözmeleri gerekir. dünyada ise sonya, kano'yu yakalar ve ondan mileena ve amuletin yerini öğrenmeye çalışır.
mileena'nın ele geçirilişinden sonra kotal kahn, amuleti outworld için saklamaya karar verir ve raiden'ın bir misilleme yapmasını önlemek için de cassie ve arkadaşlarını rehin alır.
kotal kahn'ın sağ kolu aynı zamanda quan'chi'nin casusu d'vorah amuleti çalar. cassie ve timi de esaretten kurtularak d'vorah'nın niyetini sonya'ya bildirdiler.
jax ve kenshi, sareena'nın yardımıyla netherrealm'de quan'chi'yi yakalamayı başarırlar. onu dünyadaki bir mülteci kampına götürürler.
sub-zero'dan klanı ve ailesinin gerçek katilini, quan'chi'yi öğrenen scorpion klanıyla birlikte quan'chi'yi öldürme amacıyla kampa sızar. sonya, johnny ve kenshi'yi de bu uğurda bertaraf ederler. scorpion, quan'chi'yi öldüreceği sırada, d'vorah, amuletle birlikte gelir. quan'chi, scorpion tam başını kesmeden önce shinnok'ı tutsaklıktan kurtaracak bir büyü yapmayı başarır. shirai-ryu'nun yaptığı saldırı sonucu bitkin olan johnny, shinnok ve d'vorah tarafından tutsak olarak götürülür.
quan'chi'in hayaletleri sayesinde shinnok ve d'vorah ''gökyüzü tapınağı''na saldırıp raiden'ı etkisiz hale getirirler. shinnok, jinsei'ye girer ve onu zehirler, kendisini de güçlü bir şeytana dönüştürür.
cassie ve timi shinnok'ı takip ederlerken kotal kahn ve ordusu tarafından yakalanırlar. kotal kahn'a shinnok'ın dönüşünü anlatırlar. kotal kahn ise onları öldürmeye karar verir. shinnok'ı oyalayıp outworld defansının toparlanması için zaman kazanmaya çalışır. sub-zero ve lin-kuei klanı outworld kuvvetlerini püskürtmek için tam zamanında gelirler.
''gökyüzü tapınağı''nda jacqui ve takeda, hayaletleri(quan'chi'nin dirilttiği liu-kang, kung-lao, smoke, kitana ve sindel) oyalarken cassie ve kung-jin, jinsei'nin olduğu bölüme girerler. orda cassie, d'vorah ve shinnok'ı yener ve babasını da kurtarır. ciddi şekilde yaralanmış raiden, jinsei'yi shinnok'ın zehrinden temizler ve hayaletler de kaçmak zorunda kalırlar. sonya ve askerleri de gelirler. cage ailesi kucaklaşır ve yeniden birleşirler.
bir süre sonra qun'chi'nin kara büyüsü etkisindeki hayaletler liu-kang ve kitana netherrealm'in kontrolünü ele geçirir. jinsei sayesinde iyileşen raiden onları; dünya için bir tehdit olmaları durumunda ölümden daha beteriyle yüzleşeceklerini söyleyerek uyarır. shinnok'ın kopmuş ama hala canlı olan kafasını göstererek son uyarısını yapar; ölümden daha kötüsü de vardır

mortal kombat x tüm hikaye türkçe altyazılı 2.5 saatlik bir video ama izlediğinize değecektir.

çeviri ve hikaye kaynağı: http://scorpionthelostsoul.blogspot.com.tr/…gc.html

devamını okuyayım »
06.02.2016 17:18