xerathul

  • 1194
  • 0
  • 0
  • 0
  • 11 ay önce

f.e.a.r.

demosunu az once bitirdim. izlenimlerim şöyle

performans
p 4 2.4ghz 1gb ram geforce 6600 gt'ye sahip sistemde oyun otomatik olarak 1024x768 çözünürlük ve tüm belli başlı ayarlar maksimuma ayarladı kendini, ses etmedim. demo versiyonu oldugundan oyun kodunun daha tam olarak optimize edilmemesi beklenebilir ama buna rağmen yağ gibi aktı gitti oyun, aferim ki aferim. oyun doom 3'den 1.5 yil sonra cikmasina ragmen ayni sistemde doom 3 den daha performansli çalışıyor. (tabi bu çok dallama bi kıyaslama oldu, neyse.) half life 2 derseniz o tnt 2 de bile çalışıyor onla ne kıyaslayacam.

grafikler
2005 senesindeyiz, en son bir bilgisayar oyunu için "grafikleri kötü" dediğim zamanı unuttum bile. ama anlat anlat derseniz doom 3'ü çok andırıyor derim. çatışma sahnelerini saymazsak bir doom 3 modu oynuyor gibiyiz sanki. gölgelendirmeler güzel işliyor ama dumüç kadar gerçekçi değil göze batıyor. bölüm dizaynları pespaye, level editörden çıktığı gibi koymuşlar oyuna detaya özen yok, kaplamalar bekledigim kadar yüksek çözünürlükte değil (full versiyona düzeltilebilir belki). karakterlere özenilmiş, yüz ifadeleri duruma göre değişiyor, ama lip-sync hl2 ayarında değil.

fizik
doom 3 den iyi hl2 den kötü. fizik, oynanışa artı veya eksi bir değer katmıyor ama göze de batmıyor. objelerle etkileşim var ama işte geliştircinin "bunu elle, bunu elleşme" şeklinde kotardığı bir etkileşme. hl2 deki gibi yüzde yüz serbestlik yok.
ragdoll fiziği mükemmel. partikül fiziği güzel değil artık abartılmış. oyuna en renk katan unsurlar da bu ikisi zaten.

çatışma yapay zekası
mükemmel. çılgın atacaksınız oynarken. şu ana kadar yapılmış fps'ler arasında en iyisi. (hepsini oynadim ya!)

oynanabilirlik - oynanış
kontroller bilindik. oynanabilirlik bakimindan gözebatan bir artı veya eksi göremedim. rainbow six oyunlarındaki gibi lean yapabiliyosunuz o güzel. mouse sol tuş ateş mesela o iyi.

konu:
demoda yoldan çıkmış bir askeri timi yola getirmeye çalışıyorsunuz. demo işte ne beklersin bu kadar.

başka oyunlarda olmayan ne var?
bullet time: evet max payne'de vardı ama geçiniz bu başka bir şey kardeşim. ben böyle birşey görmedim, hıncal uluç gibi bayildim bayildim bayildim. animasyonlar falan anlatmayım kendiniz görün.

korku unsurları: sadakonun yandan yemişi bir kizcagiz oyunun öcüsünü oynuyor. ürkünç yerlerde karakteriniz de korkudan inlemeye tıslamaya başlıyor ki cidden etkileyici. ama doom3 ü korkudan günde 15er dakika oynayabilen birinin görüşü bu, sallamamanızı anlayışla karşılarım.

p.s. demoda öyle bir yer var ki ben o sahnede götü korkudan tavana vurmayan, omuriliği üzerinden 450 volt akım geçirmeyen, tüyleri kirpi şekli almayan insana insan demem direk iblis derim. (bunu da ekleyeyim dedim)

devamını okuyayım »