xiphoid

  • mangal yürekli rişar (508)
  • 584
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

canon vs nikon

kulaktan dolma bilgilerle belirlenemeyecek farklardır. nikon 1959 yılında nikon f diye bir model çıkarır ve nikon için slr'ın başlangıcı olur. 1959'dan bugüne dek üretilen tüm nikon slr/dslr'lar nikon f bayonettir.

nikon f bayonetin slr/d-slr uyumluluk tablosu için;
http://www.kenrockwell.com/…/compatibility-lens.htm

burdan şunu görürüz, nikon dslr'larını, bırakın 5 yıl önceki lensleri kullanamamayı, 50 yıl önceki lenslerini bile kullanabilecek şekilde üretmiştir.

canon ise manuel zamanlarında fd bayonet kullanmıştır. 1987 yılında ise tamamen farklı ef bayonete geçip güzelim fd bayonet lenslerin yeni nesil af makineleri ile uyumluluğunu kesmiştir. canon manuel lenslerini yeni nesil makinelerinde direkt kullanamaz. bir nikon'cu olarak aralarında gördüğüm tek makul fark budur.

bir de canon-nikon'un yanına ittirilmeye çalışılan pentax vardır ki onu sormayın. pentax'çıların da tek savunması gövde içindeki titreşim önleyicidir, pentax'a aferindir. fakat gerçek şudur ki, k5'e d7000'den fazla para isteyip, kullanıcısını full frame'e transfer etmeyecek bir sistemin değil canon-nikon, minolta devşirmesi sony'nin yanında dahi şansı yoktur. bu olayı şuna benzetirim, audi de yıllardır mercedes-bmw'ye eşitlenmeye çalışılır. yalnız burada audi bence sony'dir. pentax olsa olsa bir mercedes c serisinin yanındaki opel insignia'dır.

sony aslında candır. hem nikon'un sensörlerini üretir hem de dslr işini çok ciddiye alır. son bombası a77 ile yılların nikon'cusunun bile kafasını karıştırabilir. a77 almamak için beni tutan tek şey d400 gibi bir yansımasını nikon'un da üreteceğidir.

sony en son, nex serisinde kullandığı e-mount'u geliştirmiştir ki bu bence değiştirilebilir objektif tarihinde bir devrimdir. bu sisteminin spesifik özelliği sensörün bayonete çok yakın oluşudur. böylece uygun adaptörle herhangi bir sistemin herhangi bir değiştirilebilir objektifi sony e-mount'a uygun hale getirilip görüntü nex'in sensörüne uygun halde düşürülebilir. herhangi bir sistem diyorum çünkü dünyada üretilmiş neredeyse tüm değiştirilebilir sistemlerin objektiflerini sony e-mount'a uyumlu hale getirebilirsiniz. panavision pv bayonetten arri pl bayonete, nikon f'den canon fd'ye, bütün sistemler sony nex serisine uygulanabilir. bu yüzden nikon sistemimin yanında bir de sony nex kullanırım. canon fd lenslere hayranlığım da nex+fd lens kombinasyonundan gelmektedir.

devamını okuyayım »
28.10.2011 17:07