xu

  • 223
  • 7
  • 2
  • 1
  • dün

denetleme

tam anlamıyla göz boyamadır.

20 gün önce geçirdiğimiz denetlemeden örnek vericek olursak. denetleme tarihinden 1 ay önce şu tarihte denetlememiz var denilince herkes derin bir hassiktir çekti ve hazırlıklara başlandı.

operasyon timinde yer aldığımız için bölükteki diğer askerler kadar şanslı değildik. operasyon çantası hazırlamak gibi ayrıyetten bir eziyetimiz daha vardı. operasyon çantasında olması gerekenler belirlendi. listede ; 3 don, 3 atlet, 3 çorap, diş fırçası, diş macunu, traş köpüğü, iğne iplik seti, traş bıçağı, tahkim edevatı, tırnak makası, yağmurluk, branda, (bkz: karteks), goreteks, battaniye, çadır kazıkları, kahvaltı, kumanya, 4.5 litre su, matara ve bu eşyaların hepsinin üstüne bölük numarası denilen 4 rakamlı sayıyı kalemle eşşek kadar büyüklükte yazdırdılar. diş fırçası, diş macunu, traş köpüğü, jilet gibi eşyalar operasyona çıkarken almadığımız eşyalardı. terörist ararken sırtta 40 kiloluk çantalarla saatlerce yol yürüdükten sonra, dağın soğuğunu yedikten sonra, hangi asker dişini fırçalardı? hangi asker traş olurdu? ama denetleme böyle birşeydi. içimize giydiğimiz don ve atlet'e dahi bölük no'sunu yazdıktan sonra kıyafet ve çantalar denetleme için hazırdı.
komutan yine de eksik var mı diye tim'in tüm çantalarını teker teker kontrol ediyordu, çünkü bir önceki denetlemede denetlemeye gelen albaylar çantalarının içini açtırıp malzemeleri tek tek kontrol etmişti. şimdi sırada albayların sorabileceği soruları ezberlemek vardı. helikopter iniş usülleri, mesafe tahmin usülleri, yön tayin usülleri, gözetleme usülleri, kolun ilerleme düzenlerini ezberledikten sonra denetleme günü için hazırdık.

denetleme günü sabah 5'de koğuşcunun koğuş kalk böğürtüsünden sonra ağrı'nın buz gibi havasında -10 derecede yarım metre karın için albayları beklemeye başladık. sabah 7'den 11'e kadar karın içinde bekledikten sonra ayaklar ve bacaklar yavaş yavaş göte girmeye başladıktan sonra albaylar teşrif ettiler, ve timin sadece biksicisine biksinin atış menzilini sorduktan sonra bizim kolun denetlemesini bitirip başka bir bölüğe geçti. bizim için denetleme bitmişti, artık 1 ay boyunca hazırlanıp şaka gibi gidişe üzülelim mi sevinelim mi anlayamadık ama işkence gibi tim denetlemesi bitmişti. ne çantalar açılmıştı ne bir soru sorulmuştu sadece buz gibi havada 4 saat karın içinde beklediğimizle kalmıştık. tim denetlemesinden sonra herkes kendi silahından ve görevinden denetlemeye girecekti. bunun içinde komutanların önceden aldığı önlemler ve yaptığı çakallıklar vardı. ben mayın dedektörcü olduğum içim mayın parkurundan geçecektim. komutanlar denetlemenin 1 gün öncesinde denetlemeye girecek tüm mayın dedektörücüleri toplayıp mayın parkuruna götürdü. önce karlar ezildi ve güya aramasını yapıp denetlemeye gireceğimiz mayınların hepsini kendi ellerimizle gömüp yerlerini adım hesabıyla ve etraftaki ağaçların kavuklarını işaretledikten sonra ezberlettiler.

denetleme zamanı albay geldi. mayınla ilgili birkaç soru sorduktan sonra mayın parkuruna girildi. daha önceden yerleri bilinen mayınlar bulundu. albay afferim dedikten sonra gitti. denetlemede tamamen bitmiş oldu. denetleme albayları keklenmesi ve yüzlerce hinlikle geçen yalan rüzgarından başka bir şey değildir, ama albaylar mutlu olsun asker eziyet çekmiş, donmuş, ölmüş önemli değil. (bkz: eğitim zayiatı) yaz geç. allah devletimize zarar vermesin tanrımıza hamdolsun milletimiz varolsun.

moderasyondaki malum örgütün sempatizanları nedeniyle uçurulduğum için entrynin ilk giriş tarihi 2010.

devamını okuyayım »
01.03.2016 21:29