xxspecter

  • 248
  • 9
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

now is good

fazlasıyla ağır bir film. öyle her bünyenin kaldıracağı tarzda bir dram değil bu. ol parker gerçekten inanılmaz bir şey çıkarmış ortaya. izlemeye başlamadan önce tipik bir dram filmi sanıyordum; bol müzikle beraber acıtasyon vs vs. ama öyle değil işte.

dakota fanning, lösemi hastalığına yakalanmış, 4 yıllık kemoterapi tedavisi sonrası tedaviyi bırakma kararı almış ve ölümü bekleyen 17 yaşındaki bir kızı canlandırıyor. film boyunca performansına olabildiğince dikkat etmeye çalıştım. çünkü o psikolojiyi seyirciye geçirmek hele ki böylesine bir filmde oldukça zordur. mükemmel bir performans sergilemiş. hele bir iki tane sahne varki şahaneydi. film boyunca aslında ben tessa'nın babasına üzüldüm ve empati kurmaya çalıştım. işte tam bu sırada zaten yavaş yavaş filmin konusuna kendinize adapte etmiş oluyorsunuz. filmin konusu acıtasyona çok müsait olsa da hiç bunlara başvurmadan konu nasıl dramatize edilir ol parker'dan öğrenmiş olduk. son zamanlarda izlediğim en ilginç filmdi kesinlikle. hem ilginç hem de çok gerçekçi. herşey olabildiğince doğal ve bütün bir şekilde ilerliyorki bir süre sonra tessa'nın hastalığına kendinizi alıştırmış oluyorsunuz ve karakterle inanılmaz bir bütünlük sergiliyorsunuz. hal böyle olunca her bir sahnede tessa'nın yavaş yavaş ölüme gittiğini anlıyorsunuz, gözlerden yavaş yavaş yaşlar süzülüyor. uzun zaman sonra beni bu denli üzen, düşündüren ve gözlerimi yaşartan bir filmle karşılaştığım için mutluyum.

mekan seçimleri, cast çok başarılı. sağlığın en sembolize hali yeşilliktir. yeşil'in yeri farklıdır. yeşil, insan sağlığı için önemlidir ve sağlığı temsil eder. insana huzur verir, yeniden canlanmayı çağrıştırır. film boyunca yeşil tonlarının çok kullanıldığını görüyoruz. tessa'nın hastalığının ilerleyip ilermeyeceğini ve karakterler arasında etkileşiminin sınırlarını belirlediği mekanlar çok iyi kullanılmış. filmin yönetmenliği bir yana görüntü yönetmenliğini de yapan ol parker burada da harika işler çıkarmış. bazı sahneler var ki resmen duvara asmalık. müthiş açılar yakalamış ve özellikle dış mekan çekimlerinde resmen yardırmış. filmin müziklerini de atlamayalım çünkü burada da çok iyi işler çıkartılmış. opening scene'de zaten lana del rey eşliğinde harika görüntülerle başlıyor film. ı know you care ise favorim. soundtrack albümü gerçekten güzel, indirip dinlemenizi öneririm.

film hakkında daha sayfalarca yazı yazılabilir. mutlaka izlenmeli.

devamını okuyayım »
04.02.2016 11:57