xxspecter

  • 203
  • 4
  • 2
  • 1
  • bugün

starbucks

müşteriye nasıl davranıyorsa çalışanına tam tersi o kadar kötü davranan şirket. bu şirkette tam 1 yıl çalıştım. burda çalışırken de burda çalışmadan önce de iş araştırmalarım devam ediyordu fakat bulamadığım için dişimi sıkıp çalışmaya devam ettim, paraya da ihtiyacım vardı.

şimdi bu şirketten neden kahve içmemeniz gerektiğini anlatacağım:

- kasada partnerin size sorduğu ''yumuşak içimli'' muhabbettiğini sormadığımızda veya sorduk diyelim müşteri bunu almadı. satamadığımızda mağaza müdürü ve vardiya müdürü tarafından işten çıkarılmakla tehdit edilmek, kötü shift yazılacağı yönünde tehdit edilmek. bu yüzden çok kez müşteriye almadığı halde yumuşak içimli ücreti kestiğimizi biliyorum. eğer fişi almazsa bunu anlamıyor, o yüzden fişinizi alın.

- gizli müşteri muhabbeti. mağazaya şirket tarafından bir tane gizli müşteri gönderiliyor. standartlara uygun davranılıyor mu ona bakıyor. 100 üzerinden puan veriliyor. eğer ki kötü puan aldınız. evinize en uzak mağazaya gönderiyorlar ve istifaya zorluyorlar.

- size karşı sürekli iyimser davranan ve sürekli gülen baristaların aslında arka planda ne kadar mutsuz olduğu. arkadaşlar havalimanında 3 vardiya çalışırdım. 07.30-16.00(açılış), 15.30-00.00(kapanış), 23.30-08.00(gece).. çoğu kez müdürle tartıştığım için vardiyalarımı çok kötü yazıyorlardı. mesela bugün kapanış vardiyasındayım yarına da beni açılışa yazıyordu. yani gece 00.00'da çıkıp servisle 02.00'da anca evime girdiğimde sabah 07.30'da tekrar vardiyaya girmek zorundaydım ve 2-3 saatlik uykuyla çalışmak zorunda bırakılıyorduk. (şuan hala öyle çalışıyor baristalar)

- gece vardiyasından ekstra mesai ücreti vermemek için 23.30'da vardiyaya giriyorduk. ekstra mesai ücreti vermediği gibi sabah 08.00'da vardiyamız bittiğinde o gün izinli sayılıyorduk. ve bir sonraki gün açılış vardiyasına geliyorduk.

- eğer vardiyanıza 5 dakika geç kalırsanız size inanılmaz kötü shiftler yazarlar. yarım saat geç çıktığınızda ise sorun yoktur.

- iş sözleşmesinde çalıştığımız her ekstra 1 saat için bize 1 buçuk saat vermek zorundalar (mesai ücreti vermediği için) fakat nedense hep 1 saat için 1 saat aldık bazense hiç alamadık.

- eğer ki bir müşteri ile tartıştınız. bu müşteri de sizi şikayet etti. haklı olsanız bile şirket gözünüzün yaşına bakmadan sizi işten çıkarıyor. çıkarırken de tazminat vermemek için bilmem kaçıncı maddeden sözleşmeyi tek taraflı fesh ediyor. o yüzden sürekli her istediğinizi yapan baristalar görüyorsunuz.

- bu şirket için tüm bunları yapmışken sırf ofise geçtiğim için 30 sn. telefona baktım diye beni istifaya zorlamak için evimden 4 vesait uzaklıkta bir mağazaya göndermeye çalıştılar ve başardılar. geçen gün istifamı verip çıktım. ve hiçbir şekilde hakkımı da helal etmiyorum oradaki yöneticilere de şirkete de.

bu şirketten kahve almayın aldırmayın. eğer bir şey yapılması gerekiyorsa avukat arkadaşlardan yardım bekliyorum.

devamını okuyayım »
27.02.2018 21:04