y b d b

  • bal küpü (622)
  • 869
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

2016 yılında istanbul trafiğinin çığrından çıkması

özellikle 3. köprü ve okullar açıldıktan sonra istanbul'da trafiğin daha önce hiç olmadığı seviyelere çıkmış olması gerçeğidir.

her gün anadolu yakası küçükyalı civarından 1. ya da 2. köprüyü kullanarak maslak'a geçiyorum. geçen sene ortalama sürem 1 saat 20 dakikaydı. trafiğin en civcivli zamanında bazen 50 dk'da geçtiğim bile oluyordu. son bir haftada en hızlı 1 saat 30 dk'da geçebildim. onun dışındaki günlerin ortalaması 1 saat 55 dakika civarında. bu sabah ise iyice işin cılkı çıktı ve 2 saat 15 dakikada geldim.

sebep olarak gösterilebilecek teori şu sanırım:

3. köprü'yü kullanan kamyonlar, 3. köprünün çevre yolu tamamlanmadan köprü açıldığı için, köprülerden hemen sonra kuzeyen inip tem'e bağlanıyorlar. bu da eskiden iş çıkış saatlerinde kamyonların giremedikleri bu yollarda günün her saati kamyon trafiği olmasına neden oluyor ve bir şekilde geriye (köprülere) doğru tüm trafiği kilitliyor.

bir de çözüm önerim var:

bitmeden, 15 temmuz temalı gövde gösterisi yapmak için köprü açılmasın. bir de icraattan anladığı 3. köprüde arabayı sağa çekip selfie çekmek olan davar sürüsü biraz eğitilsin de bunun hizmet değil goygoy olduğunun farkına daha fazla kişi varsın. toplumsal iq biraz artarsa bir daha böyle şeyler yapılmaz galiba.

edit: kendimden utandım. mükemmel öneriler geldi gerçekten.

"işyerine yakın yere taşın sen de" önerisi gerçekten çok mantıklı mesela. daha önce hiç aklıma gelmemişti. hay allah. hemen taşınıyorum. oysa ki zevk alıyordum her gün 4 saat yol gitmekten. yoksa vay efendim eşimin işiymiş, ortalama 2 senede bir iş değiştirilen kaypak bir sektörde çalışmakmış falan umrumda değil.

"toplu taşıma kullan" önerisi de gerçekten çok mantıklı. bu da benim aklıma gelmemiş meğersem. metro, marmaray, metro ile 1,5 saat ayakta gidip 9 saat çalışıp sonra yine aynı süre ayakta gelmek ne kadar mantıklı oysa ki.

yau problem basit. ben x şehrinde yaşıyorum ve bu x şehrinin birbirine 35 km uzaklıktaki iki koskocaman ilçesi arasında insani koşullarda seyahat etmemi sağlayacak bir alternatif yok. 35 km diyorum lan. trafik yokken 24 dakika tam olarak.

bir de, hayır yani, neden çözümü bireylerin insiyatifine bırakacakmışız? herkes toplu taşıma kullansın, herkes işine yakın yere taşınsın, kimse sık şerit değiştirmesin. bu, şunun gibi, şehir dumanaltı olmuş kömürden, insanlar birbirlerine sövüyor, az kömür yakın diye. yahu adam yakmak zorunda. devlet doğalgaz getirdi yakmadı mı?

o değil de benim maaşımdan, aldığım arabadan, benzinden, kullandığım yollarınızdan, içtiğim sudan kestiğiniz eşşek yüküyle vergi nerede? nerede param? where is my money bitch? tabii devlete soracağım bunun hesabını. benim paramla bana bunu layık görene soracağım. sık şerit değiştiren denyolara değil. onlar sonuç, sebep değil ki.

devamını okuyayım »
17.10.2016 13:11