yaarock

  • 260
  • 1
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

htc desire s

kendisini bugün ilk kez elime almış bulunmaktayım. her ne kadar şu anki amacım zamanla bunu entry'i düzenleyip daha detaylı olarak telefonu anlatmak olsa da, bunu yapmak için fazlasıyla üşengecim sanırım. neyse, cihaz gerçek anlamda süper. ele oturuşu ya da elde duruşu falan mükemmel. ergonomik anlamda sınıfını çok iyi bir ortalamayla geçmiş. mesaj yazarken gerek ekranı yatırarak gerekse yatırmadan çok rahat harflere basılabiliyor. kaldıki ekran yatıkken biraz pratikle çok seri bi biçimde mesaj yazmak mümkün. onun haricinde telefona ettiğim ilk küfür, arka kapağı ile ilgili. adamlar adeta hiçbir zaman açılmayacakmış gibi yapmışlar. bir an telefonun ekranı elimde kalacak diye korktum gerçekten.

evet, ilk testlerle karşınızdayım. sağlamlık açısından ekranının ne kadar sağlam olduğunu söylemiştim. şimdi de arkadaşımın katkılarıyla, cihaz 2 kere 1,5 metre yükseklikten çeşitli noktalarının üzerine düştü. hala sapasağlam. nokia'mın ilk kez düştüğünü hatırlıyorum da aklım çıkmıştı çiziklerinden dolayı. onun haricinde ilk şarjı 1 günde yedim ama 2. şarjı 2 gün olmasına rağmen dayanıyor. belirtmem gerekir ki, ağzına sıçarcasına kullanıyorum. 3g'ler wi-fi'lar havalarda uçuşuyor adeta.

anten ile alakalı olarak; anten cihazın alt kısmında konumlandırılmış. 4 çubuk -tam- çektiği anda elinizle alt tarafı kapatırsanız sinyal kalitesi 2 çubuğa kadar düşüyor. dolayısıyla cihaz yan çevirildiğinde tek elle cihazın üst tarafına denk gelecek şekilde tutmakta fayda var. zira zayıf sinyal kalitesi olan yerlerde sorun yaratabilir bu durum. ancak, telefonda görüşme yaparken, cihazı en alttan sapıkça tutmayacağınızı varsayaraktan, görüşmenin bu tarz bi nedenden kesileceğine inanmıyorum. çünkü cihazın alt kısmını tamamen kapamanız gerek sinyal kalitesini etkilemesi için.

pil konusuna tekrar değinmek istiyorum. artık alalı baya bir zaman geçtiğinden mütevellit telefon kullanımım da belirli bir düzene oturdu. telefonu günlük birkaç konuşma ve mesajlaşma düzleminde kullanınca şarjı 3 gün dayanıyor. hatta 3. günün sonunda şarjı %40 dolaylarında seyrediyordu ki artık ben şarjını bitirmek için uğraş verdim. düzenli 3g kullanımında ise 1-1,5 gün aralığında şarj dayanıyor. bence bu tarz cihazlar için iyi sayılabilecek bir süreklilik. ama şarj kablosundan herangi bir anda 1 metreden uzak olmamakta fayda var. şarj kablosunun ise şöyle bir güzelliği var; şarj kablosu bildiğimiz standart usb kablo bu nedenle bilgisayardan şarj etmeye olanak sağlıyor. aynı zamanda duvar aparatının da girişi usb. istendiği takdirde kabloyu duvar aparatına bağlayarak prizden ya da doğrudan kabloyla bilgisayardan şarj etmek mümkün.

teknik servis:
kendisinin meşhur anakart sorunu şahsımı da vurdu sonunda. hem de olabilecek en kötü zamanda, memleket dışında, dönüşüme mümkün olan en uzak tarih, varış tarihimde... bilmiyorum bu saatten sonra servis prosedürü nasıl işleyecek, ama işledikçe onları da aktarmaya devam edeceğim.

servise gitmeden önce htc müşteri hizmetleri ile görüştüm. buradan onları da anmak istiyorum, gerçekten iyi niyetli ve yardımsever olduklarını telefon üzerinden hissettirebiliyorlar. neyse, cihazı servise verdikten sonra tekrar kendilerini aramamı istediler. dedikleri gibi yaptım ve servisten çıkar çıkmaz tekrar aradım. kendileri sürecin takipçileri olacaklarını normalde 3 haftayı bulabilen servis süresini 1 haftaya çekmeye çalışacaklarını söylediler. açıkçası ttnet müşteri hizmetlerinden sonra çölde vaha gibiydiler. teknik servis hizmetini arvato teleservice sağlıyor. izmir'de cihazı teslim ettikten sonra 2. iş gününde, cihazın istanbul'a transferi gerçekleşti. ve şu anda, servisteki 3. iş gününde, internet üzerinden takip edebildiğim kadarıyla değişim cihazı bekleme aşamasında. bu arada, cihazın sorunu başta tahmin ettiğim gibi anakart. şu ana kadar servis hizmeti olarak ortalamanın üzerinde olduklarını düşünüyorum. umarım beni yanıltmazlar.

servis sürecinin devamı için: #26444182

devamını okuyayım »
25.05.2011 18:02