yakisikli kasli uzun boylu

  • 495
  • 7
  • 2
  • 0
  • dün

joker

2019 yılında, hatta son 5 yılda izlediğim en iyi film.

--- spoiler ---

kimyasala düşüp deliren bir çizgi roman karakterinden böyle bir hikâye çıkarabilmek inanılmaz bir olay. film supervillain filmi değil aslında. yani batman evrenini iyi bilenler tabii ki filmden daha çok keyif alacaktır, mesela ben bruce'un* direğe tutunarak inişini batman olduktan sonraki hareketlerine çok benzettim ve hoşuma gitti bu, ama batman ile ilgili hiçbir şey bilmeyen bir insan bile hayran olabilir bu filme.

filmin asıl gayesi sınıf eşitsizliği. arthur çok büyük problemleri olan bir adam. hasta bir annesi, bok gibi bir işi var. toplum tarafından dışlanmış, sürekli dayak yiyen biri arthur. beş kuruş parası yok, annesine bakabilmek için stand-up hayallerini bir kenara bırakıp palyaçoluk yapıyor. tüm bunlara rağmen arthur belediyenin açtığı psikoloji birimine giderek tedavi olmaya çalışıyor. psikologu da dinlemiyor onu. sonra belediye (thomas wayne) yardımı kesiyor ve arthur ilaçlarını alamıyor, tedavi olamıyor. arthur'un joker'e dönüşmesinde en büyük etken de bu oluyor. zenginler diktikleri kulelerde sözde sorunlara çözüm bulurken, gettolarda yaşayan halk adeta birbirini yiyor. bizim dünyamızda da böyle bu. birileri bulutların üzerinde "çözüm" bulmak için masaya oturur ama bizler burada acı çekmeye devam ederiz. arthur buna karşı çıkıyor işte.

arthur bir şekilde babasını buluyor. filmde bu nokta birçok izleyicinin kafasını karıştırmış gibi ama doğru, bruce ile arthur, yani batman ile joker üvey kardeşler. bulduğu babası onu dinlemediği, annesini suçladığı yetmez gibi bir de yumruk çakıyor arthur'a.

arkadaşı ona silah verdiğinde "bu silahın bende olmaması gerek" diyor arthur. biliyor çünkü "normal" olmadığını. silahı ilk ateşlediğinde ödü bokuna karışıyor. ikinci ateşlediğinde üç kişiyi vuruyor, yine korkuyor. kaçarken girdiği tuvalette ettiği dans, biraz bu korkudan kurtulmasının temsili. bu noktadan sonra arthur yaşadıklarının da etkisiyle, silahın (şiddetin) kendine iyi bir arkadaş olabileceğini düşünüyor. yanında kimse kalmadı zaten. kaybedecek hiçbir şeyi de yok.

"artık beni göreceksiniz" diyor arthur, idolü olan stand-up yıldızına*. yeter artık bizi görmezden geldiğiniz diyor. hayatı boyunca varlığını sorguladığını ama artık varlığına inandığını söylüyor. "biz deliyiz evet. biz varız" diyor ve joker karakterinin temelinde yatan şeylerden birini gösteriyor bize: anarşi.

başkalarını rahatsız eden şerefsiz borsacıları, arkadaşı gibi görünüp arkasından iş çeviren palyaçoyu, idolü olarak gördüğü ama amacı sadece kendisiyle taşak geçmek olan stand-up şovmenini öldürüyor. tamamen özgür biri oluyor. gotham'ın yanışını, isyanı gözlerinde parıltı ile izliyor.

filmin son sahnesinde arkham'da görüyoruz joker'i. arkham'dan çıkacağını, çok büyük etkisi olan bir şahsiyet olacağını biliyoruz. thomas wayne'in kıymetli oğlu, kendisi bok gibi bir apartman dairesinde otururken çocukluğunun keyfini çıkaran o minik bruce'u bekliyor olacak. belki fırsatı olduğu hâlde bruce'a hiçbir şey yapmayacak. sadece gotham'ı yakacak. alfred pennyworth'ün the dark knight'ta söylediği bir şey vardı, "bazı insanlar sadece dünyanın yanışını izlemek ister" diye. ben kendisine müslüm baba'dan bir karşılık vermek istiyorum arthur/joker adına,

"yakarsa dünyayı garipler yakar."

edit: joker ile batman'in kardeş olduğunun doğruluğunu nereden biliyorsun diyen arkadaşlar için joaquin phoenix'in bir röportajını bırakıyorum, yönetmen todd phillips ile yaptığı bir sohbeti anlatıyor:

“ı was very surprised when ı read the twist. ı went to todd and asked, ‘are we playing this the way ı think we’re playing this?’ todd responded with, ‘what would be a compelling reason for the joker to hate batman so much?’ the idea that the joker is an illegitimate child that didn’t get anything from the wayne family is a very compelling motivation for his character’s hatred. this movie makes you feel for arthur, when you see him struggling with his mother. and she’s saying, ‘go see thomas wayne, he’ll help us. he’s a good man.’ ıt’s gut-wrenching.” kaynak

--- spoiler ---

devamını okuyayım »