yalniz bir opera

  • 1278
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

mersin lisesinde çekildiği iddia edilen görüntü

hangi lisede çekildiğinin önemi yok, öğretmen olanlar için çok şaşırılmayacak görüntüler. hele ki meslek lisesi ya da genel liseyse ya da son anda anadolu olan liselerden biriyse...

nerden başlasak? en aşağıdan başlayıp devam edelim:

aile suçlu mu? elbette suçlu. bu görüntüleri görseler "benim çocuğum yapmaz" der çoğu kalıbımı basarım. kopya çektiği için hakkında disiplin işlemi yapılan bir öğrencinin annesiyle görüşürken kadın " önemli bir sorun var sanmıştım ben, bunun için mi çağırdınız beni?" demişti.

öğretmen suçlu mu? elbette suçlu. ne kadar bezdiği görülüyor öğretmenin. tükenmişlik yaşıyor, pes etmiş. konuyu okuyor/anlatıyor olması sadece sınıf defterine "bu konu işlenmiştir" yazdığında vicdanını rahatlatmaktır herhalde. önceleri denemiştir sınıf yönetimini, çocukları adam etmeyi, birebir görüşmeyi, ilgilerini çekmeyi falan... ama pes etmiş. tükendiği için suçlu değil, sınıfı kontrol edemediği için suçlu.

öğrenciler suçlu mu? elbette suçlu. en küçüğü 16 yaşında ordakilerin. doğru/yanlışı, iyi/kötüyü ayırt edebilecek yaştalar. ergenlikle açıklanamaz yaptıkları, tavırları.

o sınıfa derse giren diğer öğretmenler, okulun idarecileri hepsi suçlu. bir yaptırım uygulayamamışlar demek ki. okulda otorite diye bir kavramdan bahsetmek mümkün değil. (gerçi belki başka öğretmenin dersinde susuyorlardır, bir ihtimal. dinlemiyorlardır ama susuyorlardır. disiplin kriterinin seviyesinin nerelere çekildiğini görüyor muyuz? susmak=iyidir )

eğitim sistemi suçlu mu, diyecektim de... sistem diye bir şey yok ki. şu an okulların bir çoğunda okul müdürü ya da müdür yardımcıları yok. ya da hiç biri yok. bir tane 3 ay önce atanmış müdür yardımcısı var mesela sadece. müdür gelecek, müdür yardımcıları gelecek. ama hepsi acemi. işi bilmiyorlar. siyasi düşüncesini geçeyim diycem ama şunu da söyleyeyim bari. çoğunun eğitimde disiplinden anladığı şey şu: "allah korkusu önemli. allahtan korkan çocuk zarar vermez/suç işlemez" bu sözü, müdürden de duydum, müdür yardımcısından da, sube müdüründen de...

hani sözlük öğretmenin tatiliyle, maaşıyla, ek dersiyle uğraşıyor ya... öğretmenlerin çoğu gülüp geçiyor buna. siz bu görüntüleri gördüğünüzde şaşırıyorsunuz, onlar bunun ve kim bilir daha nelerin içinde yaşıyorlar.

devamını okuyayım »
04.01.2015 18:42