yalnizlik profesoru

  • 3707
  • 29
  • 4
  • 1
  • bugün

24 temmuz 2013 the times'da yayınlanan ilan

ingilizcesi : http://ingiltereadd.files.wordpress.com/…turkey.jpg

bay recep tayyip erdoğan
türkiye başbakanı
ankara, türkiye.
temmuz 2013

sayın bay erdoğan,

aşağıda imzası olanlar, bu mektubu sizin polis güçlerinizin istanbul’da taksim meydanı ve gezi parkı ile türkiye’nin diğer büyük şehirlerindeki barışçı gösterileri, türk tabipler birliği’nin verilerine göre beş kişinin ölmesi 11 kişinin ayrım göstermeksizin biber gazı kullanımı nedeniyle gözünü kaybetmesi ve 8 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olacak biçimde, zalimce bastırmasını en güçlü şekilde kınamak amacıyla yazıyoruz.

ancak, taksim meydanı ve gezi parkı’nın benzersiz bir şiddet kullanımıyla boşaltılmasından sadece günler sonra, tek suçları sizin diktatoryal yönetimine karşı çıkmak olan bu beş ölüye aldırmadan, istanbul’da nuremberg toplanması'nı hatırlatan bir miting düzenlediniz. sizin hapishanelerinizde çin ve iran hapishanelerindeki sayının toplamından daha fazla gazeteci var. buna ek olarak, göstericileri çapulcu, yağmacı, holigan olarak nitelendirdiniz, hatta bu göstericilerin yabancıların yönlendirdiği teröristler olduğunu söylediniz. oysa gerçekte, bu göstericiler sadece türkiye’nin kurucusu kemal atatürk’ün öngördüğü şekilde laik bir cumhuriyet olarak kalmasını isteyen gençlerdi.

sonuç olarak, bir yandan ülkenizi ab üyesi yapmaya çalışırken, bir yandan türkiye’nin bir egemen devlet olduğunu söyleyerek, ab liderleri tarafından size yönelik tüm eleştirileri reddediyorsunuz. size 9 ağustos 1949’da imzalanmış konvansiyon uyarınca türkiye’nin avrupa konseyi’nin bir üyesi olduğunu, 18 mayıs 1954’te avrupa insan hakları konvansiyonunu imzaladığını ve avrupa insan hakları mahkemesi’nin yetkisini tanıdığını saygıyla hatırlatıyoruz. bunların sonucunda, beş masum gencin ölümüne neden olan emirleriniz, strasbourg'da bir davaya dayanak teşkil edebilir.

saygılarımızla...

çeviri : hürriyet

devamını okuyayım »
26.07.2013 16:52