yama yama tika tika

  • 5187
  • 78
  • 11
  • 0
  • dün

selahattin demirtaş

velev ki bu adam hain. ülkeyi karıştırmak istiyor. provakatör. hatta bu saldırıyı da pkk yaptı. peki türkiye ankara'nın göbeğinde 100 kişinin öldürülmesine göz yumacak kadar aciz durumda mıdır? bu saldırılar ile türkiye kamuoyunda iyice zor bir duruma düşmüştür. öncelikle vatandaşlarını koruyamayan bir devlettir. sonrasında ise vatandaşlarının azımsanmayacak bir çoğunluğu bu saldırının devlet destekli olduğuna inanmaktadır. kısacası türkiye'de devlet denilen kurum çok yara almıştır. e durum bu haldeyken kürtler de bölgede ön plana çıkıyor. daha akılcılar. özellikle ışid ile birlikte batının kabul ettiği bir aktör haline geldi ypg filan. bizim devleti yönetenler ise neo osmanlı hayalleriyle girdikleri ortadoğudan sıfır insiyatif noktasında çıktılar. daha doğrusu ortadoğuyu ülkemize taşıdık.

10-15 yıl önce bizim durumumuz müslüman bir balkan ülkesi gibiydi. ab için çabalıyorduk. o gün de halkın çoğu cahildi ama en azından eğitim çok daha laik durumdaydı. evet dindarlara da baskılar yapılıyordu ama aslında devlet bugüne kadar her gruba baskı yapmıştı. muhtemelen 2000'lerin sonunda bu sorun bir şekilde çözülecekti. çünkü üniversitede öğrenciler arasında bir başörtü kamplaşması veya sorunu asla yoktu. bu bürokrasinin dert ettiği bir durumdu. bugün geldiğimiz noktada ise eğitim şurasında tartışılan en önemli konular zorunlu din dersinin 1. sınıftan başlatılması ve karma eğitimin kaldırılması gibi durumlardı. oysa ki pozitif bilimlerin ne kadar öğretildiği kimsenin umrunda değil.

imam hatiplere uygulanan katsayı zulmünün kaldırılması yine doğrudur. ama imam hatiplere milyonlarca öğrenci doldurmak ve bunu da zorla yapmak yanlıştır. imam hatipler ile bir ülkede bilim ve teknolojinin gelişiminin önünün açamazsın. zaten çocuklarına dinini öğretmek isteyen aileler yazın kuran kurslarına gönderebiliyorlar. bu gibi dayatmalar aslında "itaatkar" bir nesil yetiştirme projeleri ve biraz da politikaya yönelik muhafazakar tabanı konsolide etme çabaları. buradan da anlayacağınız gibi bir devlet bir partinin çıkarlarına uygun olarak yönetilmektedir 13 yıldır.

kaldı ki ayşe böhürler dahi şunu diyor: "sadece cv’sinde imam hatip mezunu olduğunu gördüğümüz için birini bir göreve getirdiğimiz zaman kaybetmeye başladık." adam kayırması her dönem olmuştur. ama bu kadar da işinin ehli olmayan adamların sırf eş dost kontenjanından kadroları doldurduğu bir dönem daha yaşanmamıştır. bu bürokraside de büyük bir hantallığa yol açmıştır. ayrıca gençlerin de hevesini kırmıştır. tanıdık olmadan bir yerlere gelinemeyeceği gerçeği ile genç insanlar çabalamayı bırakmıştır. kimisi ise yalaka olmayı seçmiştir başarılı olmak yerine.

verimlilik düştüğü gibi devlet vizyoner bir şekilde atılım yapacağı bir alan da bulamadı. bugün teknolojinin zirve yaptığı çağımızda türkiye x alanında öncü olabilmiş midir? yazılım, elektronik, otomotiv, malzeme teknolojisi vs. bunlardan hangisinde türkiye ilk 10 ülkeden biri diyebileceğimiz yerdedir? tüm gelen sıcak para inşaat sektörü, ihaleler, yolsuzluklar ile heba edilmiştir. bir ülkenin geleceği çalınmıştır kısaca. insanlar doğru noktalara kanalize edilememiştir. zaten ülke gündemi de gereksiz yere verim düşüklüğüne neden olmuştur. gezi olayları, reyhanlı, roboski, soma, cumhurbaşkanlığı krizi vs. ülke yıllardır normal bir batı ülkesinin aylık gündemini 2-3 günde tüketir bir durumda.

neden bunlardan bahsettin derseniz işte bu noktada kürt hareketi farklı bir yol çiziyor. bakın hdp belki de salt kürt milliyetçiliği üzerine kurulmuş bir gizli ajanda ile ilerliyor. lakin yüzde 70'i dindar olan kürtlere rağmen daha özgürlükçü, gerekirse eşcinsel adaylara da yer vermekten korkmayan, seçim beyannamesine bakıldığı zaman en ilerici fikirlerin yer aldığı, işçiden emekçiden yana bir tavır gösteren bir parti konumunda. yine uluslararası kamuoyunda giderek daha ciddiye alınmaya başlanan bir yapı. ben geçen seçimlerde demirtaş'a ve hdp'ye destek oldum. bu seçimde chp'ye oy vereceğim ama eğer adamlar doğru hamleleri yapıyorsa ve karşısında da işid'e destek veren caniler varsa bu durumda hdp'ye kızmak yerine başımızdakilerin artık bizi birleştirebilecek tıynette adamlar olmadığını anlama zamanı gelmelidir.

kendisi batıda da destek buluyorsa bunu insanları tehdit ederek filan yapmıyor. kimseyi hipnoz filan etmiyor. insanlar aptal değil. objektif olarak bakın sadece. demirtaş yükselen bir yıldız. amacı ne olursa olsun bugün psikolojik olarak üstünlük partisindedir. bu tür pislik, cani, insanlık dışı saldırılar da kendisinin şahsını ve partisini geriletmeyecek, ve hatta çok daha büyütecek hareketlerdir. devlet devletliğini yapsın ve faillerini bulsun bu saldırının. kimse de gelip bu adama çemkirmesin. sorunu başka yerlerde arayın.

devamını okuyayım »
11.10.2015 01:40