yarmagulun sucu ne

  • 351
  • 81
  • 37
  • 2
  • bugün

3d studio max

10 yılı bi tık aşkın seviyedir kullandığım, eğitimini verdiğim, ömrümden ömür verdiğim, sayesinde yıllarca evime ekmek götürdüğüm programdır.

lakin birde gerçeklik vardır ki, 3ds max dönemi artık bitmiştir.

daha doğrusu ne işle uğraştığınıza bağlı birazda.

öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, max her ne kadar çıkış amacı genel cg artistleri hedef almış olsa da, ağırlıkla bir mimari modelleme ve görselleştirme programıdır.

maxi ne amaçla kullanacaksın?
mimari? animasyon? katı cisim modelleme? ürün tasarımı?

mimari?
kaliteli bir mimari render alma sürecin minimum 4 yıl! öyle ışığı verdim materyali atadım verdim vrayde render aldım, onu turgut özal bile yapıyor artık (ölmüş adam düşün artık!)

piyasada ekmek yemen için artık hyperrealism seviyesinde olman lazım yoksa 4-5 yıllık bir emeğin sonunda sikko bir mimarlık şirketinde toki renderlar, ayda 3-3.5k maaşa çalışırsın.

sen gel 4 yılını render da iyi olmak için harca (kaldı ki renderda iyi olman için max-vray yetmez, photoshop ve zilyon tane de plug-ine hakim olmalısın) sonra lumion da adamlar senin 10 saat uğraştığın render ayarında render alsın 2 saatte. bakın lumion 10 seviyesinde render alamayan o kadar çok insan var ki şuan dünyada ben lumion 13-14-15 seviyesini düşünemiyorum.

hadi lumion olmasın, artık cryengine oyun motorunu bile mimari render için kullanan var.

sen 4 yıl uğraş, 1 yıl uğraşan adam sollasın seni.

animasyon?
max hiç bir zaman iyi bir animasyon programı olmadı zaten. gerek ağırlığı, gerek sikkomu sikko curve editoru. bir maya asla olamadı, olamaz - ki adamların böyle bi iddası da yok.

ne animasyonu yapacaksın?
karakter? = maya
motion graphics = c4d + after effects ile işsiz kalmazsın (min 4k maaş)

hadı cisim modellemeyi artık paint bile yapacak utanmasa ona hiç girmiyorum bile, ürün tasarımını da katı cisime dahil sayarsak, evet halen iş görür.

son 2 yıldır keyshot kullanıyorum. vrayin stüdyo render yeteneklerinin kat be kat üstünde. daha çok gelişmeye ihtiyacı var ve keyshot ekibi cidden iyi çalışıyor. her yeni bi sürümde "hadi beee" dedirtiyor bana.

benim özellikle sektöre yeni başlayacak olanlara tavsiyem;

kullanacağınız yazılım, evleneceğiniz insan gibidir. hayatınızı onunla devam ettireceğiniz için, programınızı iyi seçin. ne amaçla kullanılır, rakipleri kimlerdir, potansiyeli nedir, geliştirici ekibi nasıl çalışır ne sıklıkla güncelleme gelir, 2010-2020 sürümleri arasında ne kadar geliştirmişler iyi tartın.

ne gözüm kapalı max derim, ne gözüm kapalı c4d nede maya. ne iş yapacaksın, ne amaçla kullanacaksın bunlarin hepsi önemli sorular.

enee max kursu 900 tlmiş öğrenim diye dalmayın, kaybettiğiniz yılların telafisi yok, haberiniz olsun...

edit: he la! hakaten blenderi unutmuş ve ayıp etmişim. bedava, katı ve organik modellemede başarılı, render konusunda daha hızlı. arayüzü çirkin mi çirkin ama olsun. blender adamdır.

e.imla

devamını okuyayım »