yassayf

  • 227
  • 2
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

aikido

''aikido'' başlığı altında video paylaşım sitelerinde çıkan görüntülerde,steven seagel filmlerinde izlenip de görselliği,estetikliği ve tarzı ile insanları etkileyen lakin gerçek bir kavgada,sıcak bir çekişmede ,hiç kusura bakmasın aikidoya gönlünü vermiş aikidokalar ama, pek de size bir getiri sağlamayacak bir savunma sporudur.

eski yıllardan beri bugünümüze geldiyse, tabii ki de fake bir spor değildir. gelişmek uzun bir süreci gerektiriyor. teknikleri adamakıllı öğrenmek,hasmın karşılık vermesine izin vermeden süratli ve doğru bir şekilde uygulamak,bunları refleks haline getirmek uzun zaman isteyen bir iş. aynı zamanda teknik diyince işin içine güç girmiyor gibi görünüyor ama yeterli derecede gücünüz yoksa isterseniz tekniğin kitabını yazın, hareketi yapamazsınız. zayıf olan birinin kalıplı rakibini teknik yapmak için tüm şartlar oluşsa bile yere indirebileceğini asla düşünmüyorum.

başlayalı yaklaşık üç ay oldu. reel bir kavgada hiçbir zaman kullanma fırsatı bulamayacağınız tekniklerle dolu olduğunu fark ettim. temel tekniklerde partneriniz sizin bileğinizden tutar ve siz tekniği uygularsınız. kavgada kimsenin sizin bileklerinizden tutmayacağını söylemeye gerek yok. ilk iki ay kadar hep biri sizi bileklerinizden tuttuğunda nasıl hareket uygulanır tarzında çeşitli çeşitli teknikler öğretildi. her zaman yaparken de bu öğrendiklerimin hiçbir işe yaramayacağını biliyordum.

ilerleyen derslerde atağı geri çevirmeyi öğrendim. atak ki ne atak ama! saldırı ne tekme ile yapılıyor ne de yumrukla. buna shomen diyorlar. doğru mu yazdım bilmiyorum. kelimelerle anlatmam gerekirse elinizi havaya kaldırıp-başınızın üstüne- serçe parmağın hizasındaki elinizin kenarı ile vuruyorsunuz. şimdi kendimi tutamadan edemiyorum. dojoda sesimi çıkaramıyorum ama içimi burada dökeyim. ulan! kavgada hangi beyin özürlü,spastik size o şekilde saldırır acaba söyleyin bana. bu savunma sporu değil mi, neden o zaman daha gerçekçi saldırı senaryoları ile teknik uygulamıyoruz? birisi bana shomen vurarak saldırmaya kalksa ben zaten o adamın zekasına acırım,merhamet eder kaçar giderim ordan. allah zaten aklını noksan vermiş bir de ben vurmayayım derim garibana.

hadi neyse ilerki derslerde, yumruktan kaçmayı öğrendim. kaçmak derken rakibi tuş etmek. yumruğu havada tutacan da, adamın elini kapacan da sonra diğer elinizle adamın bileğinden tutacaksınız da sonra ellerinizi ters yönde çamaşır sıkar gibi sıkacaksınız. hareket son derece tesirli ama hızla gelen bir yumruğu tutmak o kadar da kolay mı birader! birisi zaten size bir yumruk çaksa attığı yumruk geri gelmeden diğerini de indirir size. aikido bu tarz atakların neresinde acaba. hayal dünyasına geziyor.

ilk üç aylık izlenimlerim böyle. benim için bir hobi. ne önünüzü kesen bir tinerciyi haklarsınız, ne size zarar vermek isteyen birini tuş edersiniz, ne de gerçek bir kavgada kazanan taraf siz olursunuz aikido ile. öğrenecekseniz daha etkili sporları tavsiye ederim, kickbox muhtemelen en etkilisi olmalı. sert ve hızlı yumruklar ve ani tekmeler dövüşün başrolleri işte. nerde bir de aikido teknikleri.

çok da merak ediyorum zaten, siyah kuşak(dan'ı da yüksek olsun diyelim) bir aikidocunun kavgada neler yapabileceğini veya neler yapamayacağını. içgüdüsel olarak o da girer tekme tokat diye düşünüyorum.

fikirlerim değişirse gene yazarım bir iki şey daha. neyse...

devamını okuyayım »