yaz adimi bir kenara

  • 98
  • 4
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

aşı yaptırmayanlar vatan hainidir

bingür hocanın bu çıkışı talihsizdir.

ancak aşı karşıtlığı bilimsel okur yazarlık eksikliğinden başka bir şey değildir.

aşı karşıtı arkadaşım! lütfen araştır, öğren. bilmemek gerçekten ayıp değil. elinizin altında internet diye bir nimet varken araştırmadan, sorgulamadan direkt bir şeyin karşıtı olmak en hafif tabirle ahmaklıktır.

difteri, boğmaca, kızamık, çocuk felci, tetanos, verem, kabakulak, kuduz, hepatit vs gibi aşılar üretilmeseydi acaba dünya nüfusu bu seviyeye ulaşabilecek miydi? kaçınız bunu merak ediyor? kaçınız bu aşıları olmasaydınız şu an hayatta olmayacaktınız hiç düşündünüz mü? neneleriniz, dedeleriniz hayattaysa onlara bir sorun; sizin çocukluğunuzda bebek ölümleri ne kadar yaygındı? kaç kişinin bebeğinin öldüğünü duydun? diye. sonra bu ölümler neden azalmış, nasıl bitmiş bir araştırın. gerçekten çok zor değil.

yapmayın, etmeyin. duyduğunuz her şeye 'gerçek' gözüyle bakmayın, sorgulayın araştırın. aşıların otizme sebep olduğunu, bunla ilgili araştırmalar olduğunu duydunuz diyelim mesela, girin internete bir bakın gerçekten öyle mi? o araştırmalara ne olmuş sonra? detayları nelermiş? diğer bilim insanları ne demiş? yeni araştırmalarla desteklenmiş mi?

aranızda tüm bilim insanlarının, tamamının, para, ün, şöhret kazanmak için kendi ruhunu, aklını satan "bir şeylerin" parçası olan kişiler olduğunu düşünenler var. yapmayın, etmeyin!

bakın aranızda yazanlar olmuş; "bingür sönmez zamanında yumurtayı yasaklıyordu, sonra ekranlar karşısında yumurta yedi" diye. bilimin nasıl yapıldığını az çok bilenler bu durumdan rahatsız olmazlar mesela. bilim böyle çalışır çünkü. yanlışlanabilir. bilim insanları da yanlışlığı 'kesin' kanıtlanan şeyleri arkalarında bırakıp o günün doğrusunu savunmaya başlar. bu normaldir.

zamanında newton'un teorisini einstein yanlışladığında, eksiklerini açıkladığında emin olun newton bu durumdan en ufak bir itibar kaybı yaşamadı. aynı şekilde newton'un teorisi de. ya da darwin'in evrim teorisindeki bazı hatalar yıllar içerisinde ortaya çıkarıldığında darwin tü kaka olmadı, saygınlığı aynı şekilde devam etti, ediyor. emin olun darwin ve newton hayatta olsaydı onlar da daha önceden doğru kabul ettiği şeyler yanlışlandığında yeni doğruları alıp hiç gocunmadan kendi yollarına devam edeceklerdi. bilimde bunun gibi binlerce örnek var. einstein mesela yaşamı sırasında evrenin genişlemediğini sabit kaldığını düşünmüştür ilk etapta. hesapları doğru çıksın diye bir 'sabit' türetmiştir. ancak sonradan evrenin genişlediği ortaya çıktığında eski doğrusunu bırakıp yenisiyle yoluna devam etmiştir. bu einstein'in itibarını zedelemiş gibi duruyor mu sizce? bilim mutlak gerçeğe ulaşma çabasıdır, unutmayın.

aşı işine dönecek olursak, karşıt olmayın demiyorum. ama araştırın, sorgulayın, bilimsel sonuçlara dayandırın sonra deyin ki; "aşıdan dolayı başımıza şu gelebilir, ahan da onlarca çalışma bunu söylüyor, ondan dolayı aşı olmamamız gerekiyor" oturalım konuşalım. tartışalım. ama vay bu orospu çocukları para kazanacak, vay çipleyecekler bizi, vay efendim dünya nüfusunu azaltmaya çalışacaklar vs gibi safsataları duyup bomboş bir karşıt olmayın. gülünç olmayın. hele böyle sözlük gibi, binlerce insana seslenebileceğiniz ortamlarda yapmayın şunu. klavye başına geçip insanları etkileyebilecek temeli olmayan düşüncelerinizi yaymayın. biraz sorumluluk sahibi olun. lütfen. lütfen!

devamını okuyayım »