yaz gecesi

  • 66
  • 25
  • 6
  • 0
  • dün

war and peace

işbu entry asla herhangi bir spoiler içermez. entry'nin amacı hem kitabı okumak isteyen hem de bbc tarafından 2016'da çekilen 6 bölümlük diziyi aynı anda takip etmek isteyenler için amme hizmetidir.

her şeyden önce lütfen kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyacaksanız iletişim yayınları, can yayınları veya türkiye iş bankası yayınları'ndan birini seçin. diğer çevirilerin yanından koşarak uzaklaşın.

ben iletişim yayınları tarafından basılan leyla soykut çevirisini okudum ve ona göre yazıyorum. kitap, dört ana kısımdan oluşuyor. (aslında dört ciltmiş ama iki cilt olarak basılmış gibi de düşünülebilir). her ana kısım da kendi içinde bölümlere, o bölümler de yine kendi içinde roma rakamlarıyla -i, ii, iii, iv, v ...- diye küçük parçalara ayrılıyor. bu sebeple, siz de her bir "ana kısmı" bitirip benim verdiğim dakikaya kadar izleyebilir, okuduklarınızı bbc'nin hayal gücüyle karşılaştırabilirsiniz.

1) iletişim yayınları tarafından iki cilt olarak basılan eserin ilk cildinin birinci kısmının bittiği sayfa 476, bbc dizisine göre ikinci bölümün 34:50 dakikasına denk geliyor. yani bu sayfaya kadar geldiyseniz dizinin ilk bölümünü bitirebilir, ikinci bölümün de neredeyse yarısına kadar gelebilirsiniz.

2) ikinci kısım, yani ilk cildin 479 ile son sayfasının arasını okuyanlar ise dizinin 4.bölümünü rahatlıkla spoiler yemeden bitirebilirler.

3) üçüncü kısım yani ikinci cildin ilk 475 sayfası 5.bölümün tamamı ve 6.bölümün ilk 16 dakikasını kaplıyor.

4) dördüncü kısım ise dizinin 6.bölümünün kalan sürelerini içeriyor.

şimdi bir de dizinin her bir bölümünün bittiği yerlere göre sayfa referanslarını vereyim.

1) bbc dizisinin ilk bölümü yaklaşık olarak ilk kitabın 366. sayfasında "ii" numaralı küçük bölümün bitişine denk geliyor.

2) ikinci bölüme baktığımızda, kitabın ilk cildinin 366. sayfasından 504.sayfasının ortasına kadar anlatıyor.

3) dizinin üçüncü bölümü ise ilk cildin 504. sayfanın ortasından başlayıp yine ilk cildin 735. sayfasının bitişiyle son buluyor.

4) dördüncü bölüm ilk cildin 736. sayfası ile yine ilk cildin son sayfasına kadar olan kısmı konu ediyor.

5) beşinci bölüm ikinci cildin başlangıcı ile sayfa 336’da “iv” numaralı bölümün bittiği yere kadar sürüyor.

6) altıncı ve son bölüm ise tahmin edeceğiniz gibi geri kalan kısmı anlatıyor.

peşin not: dizide kitaba göre ufak tefek atlamalar olabilir veya benim gözden kaçırdığım kısımlar olabilir lakin genel hatlarıyla bölümlerin sınırları bu şekilde.

sonuç itibariyle her şeyden önce dizinin ışıltısına kapılıp da kitabı asla boşlamayın zira dizide atlaya zıplaya gidildiği için atlanılan birçok sahne var. ayrıca tüm diyaloglar verilseydi bile o muhteşem tasvirleri asla aktaramazlardı. siz bu muhteşem kitabı kesinlikle okuyun, okutturun. üzerine de diziyi izleyin ki keyfiniz katlansın.

devamını okuyayım »