yenibena

  • 502
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

metal

gitarda , bassta , bateride , vokalde ve diğer bütün enstrümanlarda ciddi derecede iyi çalmanın önemli olduğu müzik türü . 1970lerin sonlarına doğru black sabbath , deep purple vb.'den etkilenenlerin grupların yeni müzik tarzı yaratmak için attıkları adımlar sonucu ortaya çıkmıştır . ilk dev grupları iron maiden , metallica , slayer , megadeth' dir . sözlerle psikolojik saldırı durumu mevcutken , sosyal mesaj kaygısı da taşırdı 80'lerde ve 90'larda ; ama 90'ların 2. yarısından sonra artık bireysel mesajların da ciddi manada artış gösterdiği yadsınamaz bir gerçektir . birçok alt türü bulunmakla beraber , bunlar :

thrash metal
heavy metal
death metal
doom metal
gothic metal
power metal
progressive metal
new wave of british heavy metal
grindcore metal
hardcore metal
speed metal
black metal
nu metal
love metal

olarak sınıfllandırılabilir ya da sıralanabilir . daha değişik türler de olabilir ara tür olarak . en çok bilinenler bunlar. sınıflamaktan çok daha önemli olanı bu türlerin hepsini denemek , dinlemek , dinletmektir , tanıtmaktır .

trash metal

coşturucu riffler ve muhalefet şarkı sözlerine ek olarak coşkun bir vokalle yapılan müziktir . brutal vokalle güçlenmiştir zamanla . black , doom ve death metal trash metalden türemiştir . ilk gerçek trash albümü metallica'nın kill 'em all albümüdür . metallica'nın ilk zamanları , slayer, overkill, testament , anthrax ve adını sayamadığım bir sürü grup eklenebilir.

heavy metal

bütün metal türlerinin anası sayılan müzik türü . en çok etkiyi heavy metal müzik türü yapmıştır yeryüzünde . en çok dinlenen türdür aynı zamanda her ne kadar son zamanlarda nu metal öne çıkmış olsa da . metallica'nın 1990 etiketli black album'ü en iyi örnek olarak kabul ediliyor otoriteler tarafından , ki 17 milyon satarak ne kadar tanıtmıştır bu türü anlayın artık . aslen black sabbath'ın yarattığı türdür . 1975 sonrasında oldukça ünlü olmuştur iron maiden ile . iced earth de son zamanların en önemli heavy metal gruplarındandır . diğer metal türleri heavy metal rifflerinden vokallerinden büyük ölçüde etkilenmiştir.

death metal

trash metalden türeyen ve trash metale göre daha melodik olan metal türü . sololar , brutal vokaller ve çok yüksek tonda çalınma en ilgi çekici özelliklerindendir . inançlara karşı oluşan ön yargının karşısına dikilmek için ortaya çıkartılmıştır ya da bu amacı edinmiştir bu müziği icra eden gruplar en başta . opeth, napalm death,cannibal corpse,godflesh,six feet under en ünlü gruplardan sayılırlar bu tür müziği icra edenler arasında.

doom metal

yine heavy metalden türeyen türlerden biridir.heavy metalden daha melodiktir.melodik doom diye alt türe de ayrılmıştır depresif doom ile birlikte. amorphis ,my dying bride ,paradise lost , anathema , haggard , opeth (opeth hem death hem doom metal sınıfına girebilir ) , paradise lost , dark tranquility en ünlü gruplar arasında sayılabilir.

gothic metal

orta çağa ait zindanlara,ejderhalara fantastik sözler yazarak ve doom metal korolarını kullanarak yapılan türün adı.iron maiden , judas priest, moonspell ve dio'nun kimi şarkıları bu türe aittir.

power metal

heavy metalden daha hızlı ve daha melodik olan müzik türü.progressive metal gibi fantastik konuları kullanırlar gruplar müziklerinde. stratovarius, savatage , blind guardian(hem progressive hem power sınıfına girebilir bu grup öyle güzel adamlar işte.) ve helloween en ünlü gruplardandır bu türde.

progressive metal

progressive rock ve heavy metalin izdivacından meydana gelen müzik türü . fantastik temaları işlerler müziklerinde genelde bu türde müzik yapan gruplar . queensryche , iced earth , blind guardian ve dream theater ~ilk zamanlar~ bu tarzın en önemli gruplarından sayılırlar.

new wave of british heavy metal

iron maiden'ın yaptığı müziğe 80'lerin başında verilen addı . çok fazla tutmadı bu isim;ama (iron maiden)ı diğer gruplardan ayrı bir yere koydu sırf bu terim onların yaptığı müzik için türetildi diye.

grindcore metal

death metalin vokalinden ve hardcore metalin rifflerinden ve azıcık da trash metalden oluşmuş olan , içinde ani çıkışlar mevcuttur . kimi türlerinde punk öğelerine de rastlanır.bir sürü alt türü vardır.

political grindcore
goregrind
cybergrind

hardcore metal

bir metal müzik türü.anthrax ve benzeri grupların yaptığı müziğe de denir.limp bizkit'in müziğinin oluşumunda hardcore öğeleri çokça kullanılmıştır.

speed metal

power akorların bolcana kullanıldığı hızlı akor geçişlerini ve soloları içinde barındıran metallica'nın kill em all albümünü kendine başlangıç edinmiş ve sonra unutulmuş;ama fantastik temalara dokunan power metal ile tekrar gündeme gelmiş olan müzik türü.

black metal

hızlı ve agresif tonda davul ve çok fazla distortion(bükeç) kullanılarak yapılan müzik türüdür.çığlık ve brutal vokaller de kullanılır coşturmak ve coşmak için.ünlü grupları cradle of filth,immortal, venom, mercyful fate ve moribund oblivion'dur . daha çok örnek verilebilir .

nu metal

90'ların ortasında korn, faith no more gibi grupların yaptıkları deneysel müzikten yola çıkarak oluşan metal müzik türü.türün en önemli özelliği gitar solosunu öldürmesidir~ki bu iyi bir şey midir~ . vokal olarak da değişik tarzda vokaller denenmiş ve tutmuştur . 2000'lerin öncesinde korn ve fear factory ile ünlü olan bu müzik türü 2000'lerden sonra korn'la birlikte limp bizkit ,linkin park , p.o.d) ile de anılmıştır , ki grupların sayısı giderek artmaktadır ülkemizde de dünyada olduğu gibi . şu sıralar en bilinen gruplar manga ve dorian'dır.

love metal

dünyada sadece him ve negative gruplarının icra ettiği müzik . sözleri aşk yüklüdür adından anlaşılacağı gibi . sert gitar tonlarının kullanımının yanında kimi şarkıları oldukça duygusaldır . join me in death ve gone with the sin gibi . wicked game,killing loneliness , wings of a butterfly ve diğer bütün him şarkıları bu türe örnektir, negativinkiler de örnektir; ( i have no life ekleme yaptı sağolsun) . saçma bulanı kadar seveni de vardır.

nerden buldun bu bilgileri seni gidi hınzır diyenler için kaymak :
(bkz: tamamen beyin sarmallarıyla oluşturulmuş şahsi soyut külliyat)

devamını okuyayım »