yerlijohnnysins

  • 367
  • 18
  • 9
  • 2
  • dün

şaka maka öğretmenlerin 3120 tl maaş alması

ülkede gelir adaletsizliği var.

öğretmeni hep devlet dairesinde , mühendisi hep özelde düşünüyorsunuz halbuki kazın ayağı öyle değil. buyrun;

0 hizmet yılında mühendis 3750 lira alırken , öğretmen 2704 net maaş alıyor devletten. her iki memurun da döner sermaye , ek mesai vs vs vs gibi adını bilmediğim gelirleri var.

burada en kötü mühendislik fakültesinden mezun olan adam da bunu alıyor, en iyisinden mezun olan da. ama devlet kadrolarında mühendis alımıyla öğretmen alımı bir değil. mühendis belki 100 de 1 belki 500 de 1 öğretmen kadrolarına göre.

lakin ben atanamıyorum diye ağlayan mühendis görmedim. adam gidiyor özelde çalışıyor. yıldız itü odtü mezunu adam 2500 lira ancak istanbulda iş bulabiliyor, diğer illerde bunu bile bulamıyor. ha eskişehirdeki 2000 lira , istanbuldaki 2500 liradan iyidir. bu ayrı bi tartışma konusu.

öğretmen de özele gidiyor ama baltaya sap olamamış ne kadar mal varsa hepsi formasyon almış bir şeylerin öğretmeniyim diye geziyor. böyle olunca özelde 800 e 900 e öğretmen çalıştırıyorlar. çünkü çok fazla var. mühendisler de bu duruma düşmeye başladılar.

çözüm önerim şu : eğitim bir ülkenin en önemli ihtiyacı. devlet öğretmen maaşlarını 2ye katlasın hatta 3 e katlasın. bugün doktor olacam , insanlara yardım edecem diyen paragözler , yarın öğretmen olacam demeye başlayacaklar. böylece öğretmenlik fakültelerine zeki insanlar gelmeye başlayacak çünkü talep çok olunca giriş puanları yükselecek. kötü eğitim fakültesini kapatıp ihtiyacın kadar olan en iyi eğitim fakültesini açık bırakacaksın. formasyon zırvalamasyon gibi şeyleri ortadan kaldıracaksın. zeki adamlardan iyi öğretmenler yetiştireceksin; sonra çayını demleyip onların yetiştirdiği harika nesillerin icraatlerini izle.

bence bu boktan hocalara bu paralar çok bile bu doğru ama öğretmen gibi öğretmen olanın da hakkı bu değil, bu da bi gerçek. bugün gerçekten mesleğini hakkıyla yapan öğretmenlerin günde 6 saat çalışarak 10 binden az kazanmaması olması lazım.

iyi bir mühendis ise bugün zaten 10 bin civarında kazanır. 5 yıllık tecrübesi olan kafası çalışan düzgün bir mühendis dünyanın her yerinde en az 3 , 4 bin avroya iş bulur. türkiye dahil. ha sütçü imamdan vs mezun olan adam(kafası çalışmıyorsa) da anca teknisyen olur. o da yoksulluk sınırında yaşar gider.

çoğu öğretmenimi sevmedim, hemen hemen hepsinden daha zekiydim. çoğuna saygı duymadım. çünkü çoğu mesleğini yapmıyordu. aldığı parayı hak etmeyen çok öğretmen gördüm. yüzde 90 ı desek yalan olmaz. ama geriye kalan yüzde 10 a saygım sonsuz.

devamını okuyayım »
08.04.2017 05:00