yersizyerli

  • anarşist (234)
  • 882
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 ay önce

46 yok olan

--- spoiler ---
karakterlerin hareketleri, olayları ve elimizdeki deliller üstünden senaryoyu ilerletmeye çalışacağım. teorilerim, gözlemlerim bunlara dayanacaktır:

önce karakterleri ve başlarından geçen olayları inceleyelim:

murat hoca: profesör. dmtli ilacı düzenleyen kişidir. iki karakterlidir. karanlık tarafı babasının cinayetini aydınlatmaya çalışır. aydınlık tarafı ezo'yu uyandırma niyetindedir. ceyla'nın babasını öldürdü. seyfi'yi öldürdü ve organ mafyasının laboratuvarında olay çıkarıp cinayet işledi. hala iz peşinde.

salim: babası murat hoca'nın hastasıyken ameliyat masasında ölünce yetim kalan salim, murat hoca'nın babasının inisiyatifiyle murat hoca'nın yanında yaşamaya başlar. murat hoca'ya günlük işlerinde asistanlık eder.

ezo: yıllardır komada. hangi olaydan sonra komaya girdiği belli değil. murat hoca'nın kardeşi. anlık kas hareketleriyle uyanma belirtisi gösteriyor.

amca: eski mit çalışanı.murat hoca'nın amcası, yıldız hanım'ın eski eşi. murat'ı cinayetlerden ve ikinci kişiliğinden uzak tutmaya çalışırken salim ile yardımlaşıyor. cem cinayetinde bilgisiz ve mit'ten yardım istiyor.

yıldız hanım: amca'nın eski eşi. cem'in öldürülmesinde payesi olabilir. mafya ile bağlantısı var.

ceyla: psikiyatrist. murat hoca'nın hastanesinde çalışıyor. babası öldürüldükten sonra depresyona girdi. annesiyle yaşıyor. annesinin varlığı şüpheli. düzenlenmiş dmtli ilacı kullandı. ikinci kişiliğine geçti.

cem: murat'ın babasının ölümünü kimin tezgahladığını nispeten biliyordu. lab. olayında murat hoca tarafından yaralandı. yıldız hanım ile bağlantısı var. meçhul bir cinayete kurban gitti.

selin komiser: bursa'da ki gizli görevinde ifşa oldu. istanbul'a atandı. muhbir'i öldürüldü. doğan baş komiser'den tehdit notları alıyor. mafya tarafından infaz edilecekken murat hoca'yı takip edenler hayatını kurtardı. takip edenlerin amacı murat hoca'ya zeval gelmemesiydi.

doğan başkomiser: selin'in patronu. selin'e tehdit vari mektuplar yolluyor. eski iş ortağı utku komiser ölürken doğan'ın yüzüne tükürmüştür. vicdan azabı çekiyor.

mafya: bursa'daki fuhuş operasyonlarını yönetiyorlar. köstebeği fişlediler. (selin komiser) istanbul'da selin komiser'i öldürmek istediler. selin'in muhbirini vurdular.

murat hoca'nın babası yasadışı bir ameliyata girmemesi onun yerine ceyla'nın babasını kurtarması olayların başlangıcıdır. (dr.tenma monster adlı anime canlandı gözümde)

salim'in ağlamasını tek bir vukuata yorabiliriz:
- murat hoca'nın babasının piçi olması. üvey evlat olarak böyle bir hayata mecbur bırakılması.

yıldız hanım'ı burada yuvarlak içine alalım. 5.bölümde ki torununa verdiği reçel örneğini ele alalım. " yapamadığın bir işi aklınla halledersin" mesajı cem'in ölümüyle bariz ilgiliydi. köpeklerinde reçeli açamayışı "işleri elinize yüzünüze bulaştırdınız." göndermesiydi. cem'in ölümünden yıldız hanım'ın sorumlu olduğuna dair işaretti. cem'in ipliği pazara çıkınca yıldız hanım kendisinden kurtuldu. geçen bölümde yaptığım tespitlerde bunun sinyalini vermiştim. yıldız hanım kim? kimin adamı? amacı nedir? amca'nın eski eşi olduğunu biliyoruz. demek ki bazı karanlık adamlarla bağlantısı var. bu mafya mı? murat hoca'nın babasını öldüren yetim kalmış patronun adamı mı? burasına dair bir ipucumuz yok. amca ile beraber mi çalışıyor? yıldız hanım'a emri verip cem'in infaz kararını veren amca mıydı? amca neden mit'ten silah yardımı istedi? cem'in ölümüyle eski defterler mi açıldı? kuşkusuz amca bunun farkında.

yıldız hanım ayrıca murat hoca'nın babasının katilini de biliyorsa amcanın bu konuyla ilgili bir tarafta olduğu ve bazı dosyaların üstünü örttüğü gerçeği de ortaya çıkıyor. amca, murat hoca'yı korumak isterken kardeşinin ölümüyle ilgili sakladığı olaylar düğüm noktası olacaktır.

doğan baş komiserin polislik harici bulaştığı bir olay var. bu olayda ölen arkadaşı utku komiser bir kumpasa düşmüş gibi. dostuna ölmeden veryansın ediyordu. bu kumpas bursa'da ki selin komiserin dahil olduğu operasyonla ilgili olabilir. selin komiser, utku komiserin öldürülmesinde ana etkenmiş gibi duruyor. doğan baş komiser soğuk bir intikamın peşinde. selin kilit noktası.

ceyla ilacı aldıktan sonra artık murat hoca'nın co-op'u. yani yardımcısı olarak görebiliriz.

heyecanla 6.bölümü bekliyoruz.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »