yesbeyb

  • 396
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

penguen dergisi'nin kapanacak olması

ortaokul ve lise yıllarımızda bizi mizahla, siyasetle tanıştırandırdı bu dergi. ama sonra ne olduysa kalitesiz bir ürüne güzel bir ambalaj yapılsın diye kullandırdılar kendilerini.

zamanın yetmez ama evetçilerinin ağırlıkla çizdiği, akp'nin agresif ve keskin yobazlığı çok sonraları kendilerine dokunduğunda muhalefet eden, ama samimiyeti çoktan kaybetmiş olan karikatür- mizah dergisidir.

şimdiki fetöcülerden olan taraf gazetesininin, eyüp can sağlık'ın, elif şafak'ın baba ve piç romanıyla yükselişe geçen ermeni soykırımı iddialarını savunanların kendilerini bize demokrat diye yutturmaya çalıştıkları dönemlerin popüler dergisidir. o dönemin entellektüelleri farklı bakış açısı(!) olduğuna inanarak bunları okuyordu.

yani bugün olanların bir nebze de olsa müsebbibi olarak görüyorum bu dergiyi.
cem dinlenmiş'in çizimlerine ve hayal gücüne hayran olduğum halde sözde demokratlığıyla hayırcılara sarıp onları ötekileştirdiği günleri unutmuyorum, unutamıyorum. öyle ki o günlerde zaman gazetesinin bile demokrat ve aydın olduğuna inanmak üzereydik.

zaten uykusuz çıktıktan sonra penguen ile uykusuz arasında siyasi bakış açısı ve karikatür kalitesi bakımından bir anda uçurum olduğunu anladık. penguen sözde muhalefetken uykusuz hep dobra oldu. penguen çizgisini ve kalitesini kaybedeli çok uzun yıllar olmuştu. hatta 15 senelik yaşantısının sadece yarısını muhalif ve bir mizah dergisine yakışır şekilde geçirdi. ölüm fermanını da derginin kendisi yazdı.

uykusuz gibi bir cevheri ortaya çıkardığı için teşekkür etmekten başka haklarında herhangi bir temennim yok . iyi oldu diyemem elbette ama üzülemedim bile.

devamını okuyayım »
25.04.2017 15:38