yeshua

  • çılgın (126)
  • 629
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

mavi kart

başka ülke vatandaşlığına geçen gurbetçilerimize kolaylık sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmış bir karttır. biraz şark kurnazlığı barındırır muhteviyatında, nedenini ise doğrudan gerçek durum üzerinden açıklayalım.

mesela siz ismail yk' nın gençliğisiniz. türk vatandaşısınız ama aynı zamanda almanya vatandaşısınız. merkel geliyor ve size diyor ki; "ismailciğim biz çifte vatandaşlık uygulamasını kaldırıyoruz. almanya' da parayı kazanıyorsunuz, gidip türkiye' de bankaya yatırıyor, ev falan alıyorsunuz. olmuyor böyle, biz de ekonomisi olan, paraya ihtiyacı olan ülkeyiz. seçimini yap, ya oranın vatandaşı olacaksın ya buranın!"

bunun üzerine küçük ismail geliyor ecevit' in yanına ve diyor ki; "başbakanım bize böyle böyle muamele ediyorlar, ben paramı gavur illerinde bırakmak istemiyorum ama oranın imkanları da şeker gibi. bize bir yol bul!"

ecevit de küçük ismail' e diyor ki; "tamam ismailim, sorun yok, şimdi şöyle bir iş edeceğiz merkel' e, sen türk vatandaşlığından çıkacaksın ama ben sana mavi bir kart vereceğim. bu kartla türk vatandaşının sahip olduğu hakların nerdeyse tamamına sahip olacaksın ama oy veremeyeceksin ve seçimlerde aday olamayacaksın. yani seçme ve seçilme dışında ikamet, seyahat, çalışma, miras, taşınır ve taşınmaz mal iktisabı ile ferağı haklarının hepsine sahip olacaksın! şahane değil mi?"

ismail de; "iktisap ve ferağı anlamadım ama ben abi."

ecevit de; "boş ver onları, mühim değil! yani sen türk vatandaşı olacaksın ama kayıtlarda türk vatandaşı olmayacaksın! bak sana tc kimlik no bile veriyorum! al."

küçük ismail de bunun üzerine çok sevinir ve gönül rahatlığıyla alman vatandaşlığına geçer. işin genel hatlarıyla serencamı budur.

önceden bu karta pembe kart denirdi. şimdi mavi kart oldu.

devamını okuyayım »