yokoylebisevgili

  • 1116
  • 7
  • 3
  • 0
  • 6 gün önce

bayram namazından gelen kocasının elini öpen kadın

büyümüş de olsa evlenecek kadar, içinde bir yerler hala çocuk kalmış kadındır. üstelik harçlık da alıyorsa gayet de eğlencelidir. şehadet ederim.
harçlık durumu önemsenmeye de bilir. büyüklerin elinin öpülmesi örfü, töresi, adeti, anaesi, geleneği ne zıkkımsa çerçevesinde kocanın elini de öpmeyi kapsar.

kapsamayabilir de...

bizde kapsıyor. ben çok eğleniyorum. bayram namazına gitmiyor kocam ama, bayram sabahı güzel güzel bayramlaşırken elini öpüyorum. çatır çatır bayramlık paramı da alıyorum elbette. hem eğleniyoruz, hem gülüşüyoruz. kendisi aşağılanmış hissetmiyorum. kocamdan dayak da yemiyorum(zorla evlendirilmiş ve kocasından şiddet gören kadınları tenzih ederim.). işin bu şekilde tuhaflaştırılmasına da karşıyım.

saygıyı biz bi yerlerde kaybettik çünkü biz. el öpmemek, çanak yalamakla eşleştirildi. "eli öpülesi" kişilere bile önyargıyla yaklaşır olduk. ondandır derdimiz esasen. neden el öperiz peki? öncelikle saygımızdan... kimisi zorunluluktan der, bilemem. öpmeyenin çok modern, çok entellektüel olduğunu düşünmediğim gibi; el öpenin de son derece demode, kocasının boyunduruğu altına girmiş, ailede şiddet görmüş ve görmeye devam eden kadınlar olduğunu düşünmüyorum.

ben kadın tarafından baktım, kendi gözlüğümde... muhtemeldir ki, herkes de öyle yapacak.

ama ben bayramda fazladan harçlık alıcam o ayrı mesele!:)

devamını okuyayım »
24.11.2009 13:08