ytse

  • 1587
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

otuzluk abilerden genç sözlük erkeklerine öğütler

hayatınızın çok durağan gittiğini farkettiğinizde biraz risk alın farklı ve istediğiniz şeylere yönelin henüz daha yaşınız geçmeden.

iyi bir şirkette 4 -5 sene kadar yönetici pozisyonda çalışmıştım. fena olmayan bir maaşım vardı ama çok fazla da yükselemeyeceğimi anlamıştım. yani bu kadardı evet biraz daha maaş artar 1-2 level daha yükselebilirdim kariyer olarak. ama maksimum ne olabileceğini ortadaydı.

29 yaşım bir dönüm noktamdı. aynı yıl kız arkadaşımla ayrıldık ki 6 senelik bir ilişkiydi bu arada.(yalnız aynı kişi ile şuan evliyim ama bu başka hikaye =)) bahsettiğim işi değiştirdim. bir start-up'a kurucu ortak olarak girdim. 3 ay kadar sonra bi sik olmayacağını anlayıp ayrıldım. türkiye'den bi yatırım alıp yurt dışına yerleşme planı yaptım. bu arada evi de 40 km ileriye taşımıştım bu start up nedeniyle. lakin yeni taşındığım ev de de toplam 6-7 ay kadar oturabildim. çünkü bahsettiğim yurt dışı planını gerçekleştirebildim.

şu an 3 seneyi geçti ayrılalı. tr'de yaptığım iş ile alakası bile olmayan tamamen tr den ithalat üzerine kurul basit bir iş yapıyorum. beyin ameliyatı değil yani al/sat üzerine kata kata daha iyi hale getirmeye çalışıyorum... öyle çok büyük paralar değil yani ama tr'de aldığım maaştan iyi kazanıyorum. hele ki kur böyle amı götü dağıttınca makas iyice açılmaya başladı tabi... bambaşa bir hayat kurdum. ticaret bu inersin çıkarsın sen her ne kadar planını yapsanda muhakak planlamadığın olaylar yaşanacak. yine beceremezsem başka bi şey denerim ya da en kötü dönerim kürkçü dukkanına diyerek yola çıktım...

yalnız birbirinden alakasızda olsa en başta bu start up'a girmeye kalkmasam şimdi burda olamazdım. dediğim gibi birbirle alakasız yerler ve işler olsa da gidiş kararını almam için hayatımın böyle bir değişikliğe ihtiyacı varmış, onu farkettim. yani mevcuttaki eski kariyerli işi bırakıpta buraya gelme ihtimalimi çok düşük görüyorum. (çünkü fırsatımda vardı yapmadım geçmiş zamanlarda) hayattaki değişiklikler planınızdan bambaşka sonuçlarda çıkarabiliyor.

uzun lafın kısası başa dönüyorum. yaşınız gençken bi yerlerde sıkışmış hissediyorsanız hayatınıza bir devinim katın gençsiniz hayatta biraz inişler çıkışlar olabilir bunları yaşamaya izin verin kendinize. hatta yeri geliyorsa biraz zorlayınki tek düze olmasın hayat. çünkü insan kendi fırsatlarını kendi yaratır ve her ne kadar bu fırsatları değerlendirmek için plan yapmak önemli ve gerekli de olsa işler planlandığı gibi gitmeyebilir. sevdiğim güzel bir söz vardır. ''tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarını anlat '' diye çünkü hayat hakikaten planlanandan bambaşka yerlere götürebiliyor kendini ama siz bu devinime izin verin ittirin yani zorlayın biraz hayatı. (yalnız altını çizmek istiyorum plansız iş falan kurumazsınız iş planınızı muhakak düzgün yapın kısmet vardır ama rasgele diye birşey yok burdan bu anlaşılmasın.)

devamını okuyayım »