yucel34

  • 291
  • 9
  • 3
  • 0
  • dün

kürk mantolu madonna

1). yazar, raif efendiyle ilgili, daha yüzlercesinde de bulunduğu gibi genel tariflerden sonra, "...sorarız, 'acaba bu insanlar neden yaşıyorlar?.." kısmına atlamalı geçiyor zira baştaki genel tariflerden sonra, soruyu soran 'biz'in tarifi yok bu da kendi şahsi görüşünü genele yayma tercihi galiba ki sonrasında ders verici mahiyette tavsiye cümlelerinin alıcısının muğlakta olması ve belirsizliği buna işaret verir.

2). 'fakat insanlar nedense daha ziyade ne bulacaklarını tahmin ettikleri şeyleri araştırmayı tercih ediyorlar.' sözü makul olmayan bir örnekle güçlendirilmiş ve ayrıca madem ki örnek verilmiş, 'nedense' kelimesi, cümlede hangi maksatla geçiyor. insanların bu özelliklerini, tarifsiz ve kendisinin de içinde olduğu 'biz'e söylüyor.

3). kitapta birkaç bakış açısıyla ve günlük yazarcasına veya uyku zamanına birkaç saat kalan kişiye gece sohbeti havasında anlatım sunulmuş ki bu bende hangi bakışla bakıp yorumlamam seçeneğinde kafa karışıklığı verdi.

4). kendi felsefik ve ahlaki sorgulama ve çıkarsamaları olmadık yere ve ahkam kesercesine konulmuş.

5). raif'in defterinden sunduğu kesitin uzun tutulmasındaki sırrı kavrayamadım. parçalara bölüp araya hislerini veya başka şeyler eklenebilirdi.

6). madonna veya maria:
şuana kadar kendi kişiliğime en yakın hissedeceğim kişinin veya kişiliğin bir roman kahramanı olabileceği aklıma gelmezdi

7). raif, almancayı ne kadar tez vakitte tamamına yakın kavrayabilir ki böyle sıcak ve uzun diyaloglar gerçekleşsin?

8). başta merak ve gizem örtülü gidişat, kitabı sonuna kadar okutturmayı başarması açısından vasat bir tercihtir.

(değiştirilebilir ve geliştirilebilir bir yazı)

devamını okuyayım »