yumkaax

  • 10
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

sadece evli erkeklerin bildiği gerçekler

bu gerçekler evlendikten sonra öğrenilen şeyler değildir, çocukken bile göz önünde olan gerçeklerdir. ancak her ne kadar bu gerçekler genel geçer gibi gözükse de aslında her evliliğin kendine has bir dinamiği vardır. evliliğin karakterini, yapısını belirleyen çok fazla değişken olduğundan "evlilik aslında şudur budur" diye ahkam kesmek yanıltıcı olabilir. doğal olarak evlenme potansiyeli olan bekarlar böyle net söylemlere şüpheyle yaklaşıp "yaa bizim ilişkimiz çok farklı, biz böyle olmayız heralde!?" der ve önünde sonunda imzayı çakarlar.

evlilik gerçekten bir maratondur, bu maratonu bitirip bitiremeyeceğiniz ya da performansınızın ne olacağı size, eşinize, karakterinize ve hayata bakış açılarınıza göre belirlenir.

aşk başlı başına evliliğe sebep olabilecek bir şey değildi benim için, zira çok aşık olduğunuzda karşınızdakinin size çok ters gelen bazı davranışlarını göz ardı edebiliyorsunuz. evliliklerde bir yerden sonra o duygu ve tutku patlamaları yerini dinginliğe ve gerçek hayata bırakıyor. aşk evliliği yapanlar ve bunu sürdürenlere saygım sonsuz ama ben bu çiftlerin tamamen şans eseri aşkı doğru insanda bulduklarına inanırım.

mantık evliliğini savunuyorum gibi oldu ama öyle değil...

bence evlenmeden önce keşfetmeye çalışmanız gereken şey, sevdiğiniz insanla başbaşa geçirdiğiniz zamanlarda sevgi pıtırcıklığı dışındaki paylaşımlarınız. eğer gerçekten güzel vakit geçirebiliyorsanız inanın evlilik adı kadar korkutucu gelmeyecek.

evliyim, evlenmeden önce 5 yılı dolu dolu geçirmeye çalıştık. hiç bir zaman evlilikle ilgili tek laf etmedik tek derdimiz güzel vakit geçirmekti.. karşınızdaki insanı her yönüyle tanıdığınız zaman ve yeri geldiğinde en yakın dostunuz gibi dertleşebildiğinizde evlilik güzel.

evlilik rutini beraberinde getiriyor evet ama şu anda hayatımdan evliliği çıkartsam hayatım yine rutin ve bu sefer yalnız olurdum. bekarken her akşam bir yerlere akan, uçan-kaçan, buldu mu affetmeyen bir insan da olmadığımdan böyle çok daha mutluyum. dedim ya karakter meselesi.

sanırım evliliğin tek acı gerçeği seksin rutinleşmesi. kadınlar için yorum yapamıyorum ama erkeklerin tarafında durum pek iç açıcı değil zira evrime inanan biri olarak evli erkeklerin hormonal işkence yaşadığına inanıyorum.
o yüzden evli adamlara evlilik nasıl diye sorduğunuzda boğazlarını düğümleyen muhtemelen bu rutinleşen seks hayatı olabilir.

hayatınızı seks üzerine, haz ve tutku üzerine kurmuşsanız ya da kurmak istiyorsanız evlenmek pek mantıklı bir seçim gibi gelmiyor ama böyle bir hayatın da ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışmalı.

edit:

hormonal işkence tanımı (kendimce): erkeklerin kendi hormonlarının kendilerine yapmış olduğu bir tür ilkel zamanlardan kalma baskı (türün iyiliği için farklı eşlerle beraber olma isteği, schopenhauer aşkın metafiziği kitabında bundan bahseder)

devamını okuyayım »
16.01.2015 09:25