yusufalci

  • 42
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

dövizle askerlik

geçenlerde buenos aires konsolosuna gidip evrakları verdim. bir kaç gün sonra sonucunu öğrenmeğe gittiğimde bana; 'dövizle askerlik geçici olarak dondurulmuştur' diye cevap verdiler. konsolosluk yetkilisine nedeni sorduğumda, tam olarak kendisi de bilmemekle birlikte kesinlikle kaldıramazlar hatta fiyatını bile düşürebilirler tarzı cümleler kurdu. fiyatın düşmesine olanak vermediğim gibi artıracaklarından endişeliyim açıkçası

edit.dövizle askerlik hizmeti başvurusunda bulunacak yükümlüler için duyuru
yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarını düzenleyen 1111 sayılı askerlik kanunu’nun ek-1’inci maddesinin,3 ağustos 2018 tarihli ve 30498 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7146 sayılı, askerlik kanunu ile diğer bazı kanunlarda ve 663 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun ile düzenlenmesine ilişkin olarak milli savunma bakanlığı asker alma genel müdürlüğü’nden (asal) alınan talimat doğrultusunda baskonsolosluklara yapilan dovizle askerlik hizmeti basvurularinin alinmasi durduruldugu aciklandi.

deventer baskonsoloslugu tarafindan sosyal medya uzerinden yapilan bildirim aynen soyle;

dövizle askerlik hizmeti başvurularının alınması işlemi durdurulmuştur.
– yapılan kanun değişiklikleri neticesinde;
a) ödemelerin başkonsolosluklarımızca tahsil edilmesine hükmedilmiş,

b) yükümlülere milli savunma bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alma şartı getirilmiş,

c) dövizle askerlik hizmeti uygulamasında yükümlülerce ödenecek döviz miktarı, 1.000 avro’dan 2.000 avro’ya yükseltilmiş,

ç) dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için yükümlülerin başvurabilecekleri 38 yaş sınırı kaldırılmıştır.

asal’ın talimatı doğrultusunda, 3 ağustos 2018 (dahil) tarihinden sonra dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen yükümlüler açısından, uzaktan eğitim çalışmalarının tamamlanmasına kadar olan süreç içerisinde dövizle askerlik hizmeti başvuru işlemleri alınamayacaktır.

öte yandan, yurt içinde yoklama kaçağı veya bakaya olarak aranırken askerlik şubelerine teslim edilen veya kendiliğinden askerlik şubelerine başvuran yükümlülerden, yabancı bir ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olduklarını pasaport, oturma çalışma izin belgesi, yabancı ülke pasaportu veya yabancı ülke kimlik kartı ya da konsoloslukları aracılığı ile kanıtlayanların, doğum tarihleri dikkate alınmadan yoklama sağlık muayenelerinin yapılmasını müteakip askerlik hizmetlerinin bir defaya mahsus olmak üzere yurt dışında dövizle askerlik hizmetine başvurabilmeleri için 3 ay süreyle geçici olarak erteleneceği; yukarıda belirtilen durumda bulunanlardan daha önce aynı gerekçe ile askerlik hizmetleri üç ay süre ile geçici olarak ertelenmiş olanlara da kanun değişikliğinin uygulanma süreci kapsamında ikinci kez üç aylık geçici erteleme yapılabilecektir.

bu vesileyle, askerlik erteleme işlemleri başvurularının alınmaya devam edildiğini ve yabancı bir ülkede oturma veya çalışma iznine sahip yükümlülerin askerlik ertelemelerinin en fazla 38 yaşını doldurdukları yılın 31 aralık tarihine kadar yapıldığını hatırlatırız.

askerlik yükümlülerine saygıyla duyurulur.

edit 2. bir arkadas su sekilde mesaj atmis "merhaba. caylak oldugum icin entrylerim yayinlanmiyor daha. dövizle askerlik basligina yazdigini gördügüm icin yaziyorum.

asal genel müdürlügüne telefonla ulastim ve bana verdikleri cevap "uzaktan egitimin yapilacagi online yazilim icin gazi üniversitesin'e siparis verildi ve yazilim suan test asamasinda. aralik ayi icinde basvurularin alinmasinin baslayacagini öngörüyoruz." oldu."

devamını okuyayım »