yuzyil uyuyan uykucu

  • azimli
  • anadolu çocuğu (314)
  • 1002
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

3 temmuz 2020 sakarya'da fişek fabrikası patlaması

iş güvenliği uzmanına şimdiden acıdığım (eğer bile isteye göz yummayıp zorunluluktan bir şey diyemiyorsa), çok tehlikeli sınıfta yer alan üretim tesisinde gerçekleşen patlama.

ölenlere allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

ilgili bakana soruluyor "denetimler yapıldı mı?" bakandan cevap "rutin denetimlerimiz oluyor"...

bu tarz kazalarda maalesef işçi hatası önde oluyor. insanların "ya bana bir şey olmaz, şu işi erken halledeyim" mantığı kazayı beraberinde getiriyor. peki bu salt işçinin suçu mu? değil tabii bu mantığın kurulmasını işveren istiyor.

çalışanlara işin tehlikeleri hakkında bilgi verilmeli ve en ufak kazaya sebep olacak durumlar hakkında uyarılar yapılmalı. çalışan tehlikeli davranışlarda bulunuyorsa işverenin 3 kez uyarı sonunda da bu tehlikeli hareketi yapan işçiyi işten atması gibi bir hakkı var.

fakat genelde olay şöyle gelişiyor işveren vekili işçinin işini çabuk bitirmek için yaptığı tehlikeli hareketi görüyor ve "çok iyi işler seri gidiyor" deyip övüyor. işçi ise bu yaptığı hareketin sonuçlarından habersiz çünkü eğitim almıyor, övgü onu gaza getiriyor. eğitim almamasının sebebi iki adet; bir tanesi işveren isg uzmanına yeterli süreyi vermiyor ve beraberce kısa sürede göstermelik bir eğitim yapılıyor (eğitim süresi çalışma süresinden sayılıyor), diğeri ise işçi eğitimi önemsemiyor. daha doğrusu maalesef işçiler kendi aralarında eğitimi önemseyip dinleyenlerle dalga geçiyor... eğitimi verene "sen ne bilirsin?" tavırlarında davranıyorlar.

kaza olana kadar kimsenin umrunda olmuyor. kaza olunca ise durum içler acısı.. işveren suçu vekillerine atıyor onlar isg uzmanlarına ve bu döngü halinde devam ediyor. ailelere yüklü miktarda tazminat ödeniyor ama acı parayla dinmiyor.

isg uzmanına acıyorum çünkü tehlikeli durumlarda işveren önlem almıyorsa uzman bu durumu bakanlığa bildirmeli ve bu sebeple işini de kaybetmemeli ama kaybediyor.

ülkede yasa var fakat uygulayan denetleyen yok. ancak böyle büyük kazalar medyanın dikkatini çekiyor. fakat özellikle küçük ölçekli sanayi bölgelerinde maalesef pek çok kaza oluyor.

bu arada vefat edenlerin gerçek medyanın ilgisi kaybolunca açığa kavuşacaktır. umuyorum ki yaralı vatandaşlarımızın içerisinde durumu ağır olanlar yoktur.

küçük bir hesap ile; burada 186 çalışan varmış. bunlardan 20'si işe gelmemiş bu nedenle 166 kişi firmadaymış. bunlardan 108'i yaralı olarak hastaneye götürülmüş geriye kaldı 58. 4 adet vefat haberi ile kayıp sayısı 54, 3 bulunamayan cenaze ile (ki eğer patlamaya çok yakınlarsa bedenleri korkunç haldedir) sayı 51 oluyor. bu 51 kişi ya alandan uzaktaydı ve kaçarak kurtuldular ya da onlara da sonra ulaşılacak.

vefat sayısı umarım artmaz.

yukarıda yazdığım şeylerin devam etmesi halinde, ki isg uzmanına sorumluluk dışında yetki verilmez ya da denetimler arttırılmazsa, bu tarz haberleri daha çok duyacağız maalesef.

devamını okuyayım »