yyz

  • 185
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

six feet under

--- spoiler ---

en sevdiğim dizilerin başında gelen alan ball eseri. cnbce bu diziyi verirken pazar akşamlarını iple çekerdim. dvd'lerini edindikten sonra da 5 sezonu kısa süre içinde tekrar tekrar izlediğim oldu.

ilk sezondan itibaren bütün karakterlerin ciddi değişimler yaşadığını, büyük acılar ve zorluklar deneyimlediğini ve buna bağlı olarak da önemli bir olgunlaşma süreci yaşadıklarını görebiliyoruz. her bölümün başında standart olarak gösterilen 'ölüm' sahneleri, zamanla, seyircinin gözünde normalleşti(rildi)ği için, izleyici artık ölümü merak etmek yerine, ölen insanın yakınlarının ne tarz bir cenaze töreni yapacaklarını ve bundan fisher ailesinin nasıl etkileneceğini merak etmeye başlıyor. (homoseksüel bir çocuğun öldürülmesinin ardından david fisher'ın eşcinselliğinden utanmaktan vazgecmeye karar vermesi ya da nate'in ilk seks yaptığı kadının ölmesinin ardından, eski günleri hatırlayıp seattle'dan dönmekle hata yapmış olabileceğini düşünmeye başlaması gibi...)

ilk bölümde baba fisher'ın ölmesi aile için tamamen bir şok olurken, yine de bu ölüm aileyi bir anda büyük bir bunalıma sürüklemiyor. beklenmedik anda gelen kaybın ardından, ne hissedeceğini bilmez bir halde buluyor kendisini fisher ailesi. (fakat dizinin sonuna kadar da baba fisher bütün ailenin zihninde ve hayallerinde canlanarak, izleyiciye ailenin mateminin ne kadar büyük oldugunu gösteriyor)

dizideki bütün ana karakterlerin hayatları her ne kadar detaylı anlatılsa da, bence, dizideki asıl kasvet ve hüzün esas olarak nate fisher jr tarafından yansıtılıyor. seattle'dan ailesinin yanına döndükten sonra, babasının ölmesi ve annesinin ısrarıyla, los angeles'ta kalmaya karar veriyor. (tabii bunda ailesinin yanı sıra brenda'nın da etkisinin oldugunu söylemek gerekir.)

ilk seçimi bu oluyor nate'in dizide ve bu seçim yüzünden daha sonra ruth'u suçlayacak ve onunla ciddi bir tartışma yaşayacaklardır. brenda'yla arasının açılmasından sonra da lisa'dan bir bebeği olacak ve lisa'yı sevmemesine rağmen onunla evlenme kararı verecektir. bu da pişmanlık yaşadığı ikinci seçim oluyor. lisa'yla evlendikten sonra da, lisa'ya ''belki ayrılmalıyız'' diyip, lisa öldükten sonra, bunu söylediği için pişman olacaktır. lisa'nın ölümü sonrasında geceleri dışarda kendi kendine konuşmaya başlaması ve alkole bağlanması da lisa'nın ölümünden ne kadar etkilendiğini açıkca gösteriyor. yine de asıl sevdiği kadının brenda olduğunu düşünüyorum. lisa için çektiği acıyı, kendisi ve maya için çekiyor olabilir. zira hiçbir zaman lisa'yla aralarında gerçek bir sevgi bağı oluşamıyor.

dizinin ortasında da, sonlarına doğru da nate ameliyat masasına yatıyor. babasının ve karısının ölümleriyle, 'ölüm'ü en yoğun şekilde deneyimleyen birinin, ölüm döşeğinde zihninde geçenleri de görme şansına sahip olabiliyoruz. yanlış hatırlamıyorsam ilk ameliyat sonrası, ıssız bir yolda koşarken bir otobüs duruyor, içinde ne yolcu ne de şoför var. ve nate'i bekliyor. ölmeden hemen önce ise, kardeşi ve babasıyla birlikte kendini sıcacık okyanus sularına bırakıyor...

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
24.12.2008 00:18