zach dawnbringer

  • azimli
  • şamda kayısı (703)
  • 1260
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ergi deniz özsoy

ergi hocayla ilgili yazılması gereken çoğu şey yazılmış. ben bilineni tekrarlamayacağım.

aynı kurum içinde çalıştığımızdan mütevellit kendisiyle pek çok kez aynı masada yemek yeme, uzun süre sohbet etme imkanım oldu. hakkında yazılan her şey bir tarafa doğrudan kendim şahit olduğum için rahat rahat söyleyebilirim ki farklı görüşlere, sadece farklı da değil, kendi görüşlerinin tam zıddındaki görüşlere inanılmaz bir saygısı vardır. tek kriteri karşısındaki insanın ad hominem gibi tartışma mantığı hatalarına girmeden bilimsel çerçeve içinde hareket etmesidir.

çok kişi bilmez ama örneğin evrimi kesinlikle reddeden, dini görüşleri son derece kuvvetli, gençliğinde siyasi islam hareketi içinde yer almış, hatta islami çevrede gayet iyi tanınan ancak söz gelimi komünizm üzerine benim diyen komünistten binlerce kat daha fazla kitap okumuş ve gerçekten eleştiren düşünce sahibi başka bir hocanın yakın arkadaşıdır. sadece ikisinin tartışmasını izleseniz bile ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. iş çıkışında yürürken yalnızca beş dakika böyle bir tartışmayı dinlemek (hele de yanlarında suavi aydın ve orhun yakın varsa) size bir tür bilimsel orgazm yaşatacaktır.

ayrıca eski plak ve kitaplara inanılmaz meraklıdır.

edit: doçent olmasına rağmen derin bilgi sahibidir gibi bir yorum okumuştum yukarılarda. yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum ki türkiye'de sahip olduğunuz akademik titrin sahip olduğunuz bilgiyle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. hele yardımcı doçent ve üzeri derecelerde bu sadece çalışma, ilişkiler, şans, kadro, neye ne kadar zaman harcıyorsunuz vs. gibi değişkenlere bağlıdır. zamanını belki puan getirmeyecek bilimsel projelere ya da öğrencilerinin gelişimine vakfetmeyi seçmiş doçentler olduğu gibi, yıllarca köşesinde oturup tek bir satır yazmayan profesörler de olabilir. kafasında hala ve hala profesör - en çok bilgili, doçent - biraz daha az bilgili, yardımcı doçent - azıcık daha az bilgili gibi bir denklem olan varsa hemen yıksın o denklemi. çünkü yok böyle bir şey.

devamını okuyayım »