zafer kazanmaya gittim donucem

  • 2734
  • 33
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

ateizm eşiğindeki gençlere tavsiyeler

önce mantık okuyun,sonra felsefe okumaya başlayın.dini metinleri direkt okumayın.zira pek bir şey anlamayacaksınız.o yüzden tefsirleri/yorumları ve o din üzerine yazılmış herkesin saygı gösterdiği eserleri bulup okuyun.önemli şahsiyetlerin verdiği kitap önerilerini dikkate alın.

islam üzerine okuma yapmak istiyorsanız akaid/itikad kitabı okuyun önce.kuranı veya hadisleri açıp direkt okumak kafanızı karıştırır.

ancak yaptığınız okumalar karşılıklı olmalı.tek bir yolun/görüşün kitaplarını okuyup durursanız bağnaz olursunuz.o yüzden o konuda hem o konunun savunucularını hemde o konuyu eleştirenleri okuyun.tatmin edici bir sonuç elde edemeseniz dahi hem bağnaz olmazsınız hemde vicdanınız rahat olur.

bilim bilim bilim diyerek ortada gezenlere de temkinli yaklaşın.bu devrin rockstarı bilim olmuş olabilir ancak bilimin vazifesi felsefi meseleleri çözüme kavuşturmak değildir. bruno latour: "bilimin görevi bize hakikati sunmak değildir."

bir dönemler bilimsel sosyalizm diye bir zırvalık vardı.marxın yazdıklarının bilimsel hakikatler olduğunu ve mutlak şekilde gerçekleşeceğini düşünen büyük bir zümre vardı.sovyetler birliği çökünce ortada sap gibi kaldılar.o sebeple her ''bilimseliz biz'' diyene koşmayın.benzer bir durumu çift yarık deneyini gören pozitivist ve bilimsel deterministler de yaşadı.

son olarak mantık ve felsefe okuyun.eleştirel düşünün.her şeye karşı objektif olun,duygusal davranmayın.herkese eleştirel bakın.sadece hakikate ulaşmaya odaklanın.zor ama imkansız değil.

verdiğiniz emeklerin karşılığını alacaksınız,emin olun.

not : bir hanefi-maturidi müslüman.

devamını okuyayım »